czy to może być świerzb

napisał/a: ruda281 2012-01-08 17:08
Bardzo proszę o poradę.Od ponad roku mieszkam z tatem,który choruje na nogi-ma zasinione kończyny oraz rany,które się nie goją i wydobywa się z nich bardzo nieprzyjemny zapach.podejrzewam że to może być cukrzyca,ponieważ ma duże pragnienie,długo śpi.Natomiast rodzina,która z nami nie mieszka podejrzewa,że jest to świerzb.Zaznaczam że mój tata nie należy do osób szczególnie dbających o higienę,a o wizycie u lekarza wogóle nie ma mowy.Mam 2 dzieci w tym 1 malutkie(11 m-cy).Nie mam żadnych objawów związanych ze świerzbem.Czy mogę wezwać lekarza bez zgody tata?Bardzo proszę o porady!
gajaa
napisał/a: gajaa 2012-01-08 18:33
ruda28 napisal(a): Bardzo proszę o poradę.Od ponad roku mieszkam z tatem,który choruje na nogi-ma zasinione kończyny oraz rany,które się nie goją i wydobywa się z nich bardzo nieprzyjemny zapach.podejrzewam że to może być cukrzyca,ponieważ ma duże pragnienie,długo śpi.Natomiast rodzina,która z nami nie mieszka podejrzewa,że jest to świerzb.Zaznaczam że mój tata nie należy do osób szczególnie dbających o higienę,a o wizycie u lekarza wogóle nie ma mowy.Mam 2 dzieci w tym 1 malutkie(11 m-cy).Nie mam żadnych objawów związanych ze świerzbem.Czy mogę wezwać lekarza bez zgody tata?Bardzo proszę o porady!


Droga Ruda28!

Objawy, o których piszesz, faktycznie mogą wskazywać na cukrzycę. Fragment wywiadu z doktorem Rosińskim:

Zespół stopy cukrzycowej to infekcja, owrzodzenie i/lub uszkodzenie tkanek głębokich u pacjenta z cukrzycą z uszkodzonymi naczyniami bądź nerwami na stopie, czyli to wszystko, co u chorego z cukrzycą dzieje się poniżej kostki. Wyróżniamy też zespół stopy cukrzycowej Charcota, gdzie ciągłość skóry jest zachowana. Nie ma rany ani owrzodzenia, a rozpadają się kości stopy. Zespół ten jest trudny do diagnostyki. Chorzy często są leczeni z innych powodów, np. rozpoznaje się u nich gruźlicę kości, patologiczne złamania, ropowicę, zapalenie żylaków. Jeśli jednak noga jest zdeformowana, obrzęknięta i niebolesna, kości stopy są połamane w drobny mak i to nie boli, to mamy do czynienia ze stopą Charcota. Stopy naczyniowe, te pierwsze, są bardzo bolesne, natomiast te drugie, neuropatyczne, są niebolesne.

Tutaj cały wywiad:
http://cukrzyca.wieszjak.pl/powiklania/264802,Stopa-cukrzycowa--od-otarcia-do-amputacji.html

W innym artykule stopa cukrzycowa jest tak opisywana:

Zespół stopy cukrzycowej najczęściej można rozpoznać na pierwszy rzut oka. Na skórze stopy możemy zaobserwować owrzodzenia i rany. Nie jest to jednak jedyna postać tego powikłania cukrzycy. Zespół stopy cukrzycowej może bowiem dotyczyć również kości. Skóra zachowuje wtedy ciągłość, a rozpadowi ulegają kości. Jak uchronić się przed rozwojem stopy cukrzycowej i jak ją leczyć?

Adres: http://cukrzyca.wieszjak.pl/powiklania/291733,Powiklania-cukrzycy--vademecum.html

Co do świerzbu natomiast, to na skórze Twojego taty powinny być widoczne "kanaliki" ryte przez pasożyta:

Typowa lokalizacja choroby to boczne powierzchnie palców rąk, stóp, okolica łokci, nadgarstków, pępka, na powierzchni brzucha i narządów rodnych. Na wymienionych powierzchniach stwierdza się nory świerzbowcowe czyli korytarze ryte przez samiczki w naskórku. Na skutek drapania pojawiają się przeczosy i wtórne zakażenia bakteryjne. Świerzb nie zajmuje pleców i twarzy.


Źródło: http://dermatologia.wieszjak.pl/choroby-skory/257075,Jak-zarazamy-sie-swierzbem.html

Wydaje mi się więc, że Twój Tata ma poważny problem z cukrzycą i powinien trafić do lekarza - i to jak najszybciej. Z Twojego postu wynika jednak, że nie chce się leczyć [?].