Jak pomóc dziecku, które często choruje?

napisał/a: natalia0511! 2018-11-15 20:32
Witam. Mój synek ma niecałe 2latka, jest dzieckiem żłobkowym, urodzony z hipotrofią z dwiema wadami serca. Jest 4 miesiące po zabiegu zamknięcia ASD II. Druga wada, która nie wymaga zabiegu to zwężenie pnia tętnicy płucnej.
Synek chodzi do żłobka od stycznia 2018, częste choroby zaczęły się od sierpnia 2017. Ze zwykłego kataru i kaszlu bardzo szybko kończył z zapaleniem oskrzeli. Około 4 razy miał antybiotyk w okresie od sierpnia 2017 do lutego 2018. Od dobrych kilku miesięcy chodzimy do mądrej pediatry, która stroni od antybiotyków, leczy synka inhalacjami i zawsze udaje się jemu jakoś wylizać, bez zapalenia oskrzeli. Jednak choruje średnio co 2-3 tygodnie i jego leczenie trwa minimum 2 tygodnie. Nasza pediatra jest także pulmunologiem i łączy te zachorowania z alergią, ponieważ organizm syna bardzo dobrze reaguje na Pulmicort plus syn miewa na ciele suche plamy, które wg pediatry sugerują delikatne AZS. Ogólnie bardzo ufam tej lekarce, jednak próbowałam podpytać ją o wzmocnienie organizmu syna - powiedziała, że 1 rok w żłobku jest najgorszy i że takie dziecko łapie choróbska średnio co 10 dni i naprawdę jej zdaniem mój syn nie choruje jakoś ponad "normę" w oraz jego organizm bardzo dobrze sobie ze wszystkim radzi. Słuchać się jej w tej kwestii, czy próbować coś przeforsować? Jeśli tak to co? O jakie badania poprosić?

Bardzo proszę o wskazówki.

Pozdrawiam,

Natalia :).
napisał/a: MamaEl 2018-11-28 16:52
Nie wiem czy się przyda. Taki problem mieli moi rodzice z moją siostrą, ciągle katar kończący się zapaleniem oskrzeli, szpitale, sanatoria itp. do 5 roku życia. W końcu trafili do starej Pani doktor też była pulmonologiem, twierdziła ona że przyczyna jest w zatokach cała wydzielina spływała do oskrzeli i to powodowało zapalenia. Zaczęła leczyć okładami z cieplej borowiny oraz naświetlanie lampą zatok (w punktach rehabilitacji ), dodatkowo probiotyki kazała brać przez rok (twierdziła ż antybiotyki już swoją szkodę zrobiły). O dziwo pomogło siostra przestała chorować.
napisał/a: polli_ 2018-11-30 14:46
Uważam, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć dlatego najlepszych rozwiązaniem są regularne szczepienia. Ja swoje dzieci co roku szczepię przeciwko grypie bo jak były małe to też często przynosiły katar z przedszkola. Teraz chodzimy regularnie do Lux Medu i już się nie martwię co sezon, że się zarażą.