Ciąża i poród a wada wzroku

napisał/a: Insolence 2010-11-10 22:40
Witam. Mam pytanie odnośnie wady wzroku a ciążą i porodem. Byłam u dwóch lekarzy i każdy mi mówi co innego. Moja wada to -10 w obu oczach, ciśnienie gałki ocznej jest w porządku. Pierwszy lekarz mi powiedział, że nawet nie mam co w przyszłości myśleć o dzieciach , a druga pani doktor powiedziała, że to nie ma nic do rzeczy, ze tylko czekałby mnie poród przez cesarskie ciecie. Na internecie wyczytałam, ze podczas ciąży może dojść do nie odwracalnego pogorszenia się wzroku, a nawet poród przez cesarskie ciecie może być tylko i wyłącznie jeśli ktoś ma wysokie ciśnienie w gałce ocznej. Wie ktoś może więcej na ten temat? Byłabym wdzięczna za pomoc. Dla szczegółowych informacji dodam, że mam 19 lat. Boje się, że kiedyś jak będę chciała założyć rodzinę to po prostu nie będę mogła ze względów zdrowotnych. A nie chce ryzykować.
napisał/a: viki71 2010-11-11 12:49
Z tego,co wiem,to ryzykowny byłby poród siłami natury,dlatego mowa o cesarskim cięciu.Poród to duży wysiłek i mógłby się w znacznym stopniu pogorszyć wzrok.Na Twoim miejscu nie panikowałabym już teraz.Jak będziesz planować ciąże wtedy możesz porozmawiać z ginekologiem,do którego chodzisz.Zapewne on zleci jakieś badania i wyjaśni dokładnie jakie są wskazania i przeciwskazania.Nie wiadomo,jak wada bęzie wyglądała w momencie,kiedy na dziecko się zdecydujesz.Narazie jesteś młoda.
napisał/a: Vattier 2010-11-11 14:35
Jeśli chodzi o wykonywanie cesarki, to istnieją wskazania względne i bezwzględne. Taka wada wzroku jest bezwzględnym wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia. Jeśli masz krótkowzroczność osiową (wydłużenie osi przednio-tylnej gałki ocznej), to istnieje zwiększone ryzyko odwarstwienia siatkówki (która jest utrzymywana przez ciśnienie w gałce) podczas znacznego wysiłku fizycznego - stąd poród siłami natury jest zdecydowanie niezalecany.
napisał/a: Insolence 2010-11-12 21:02
Ale oprócz porodu przez cesarskie ciecie nie ma żadnych przeciwwskazań do zajścia w ciążę ?
napisał/a: viki71 2010-11-14 16:26
Chyba nikt nie zaryzykuje tutaj stwierdzenia,że tak,czy nie.Jak pisałam.Gdy będziesz chciała zostać matką,wtedy zgłosisz się do lekarza i wysłuchasz za i przeciw ciąży a także,gdyby się okazało,że możesz być matką,jak masz dbać o siebie w ciąży.