Badania kontrolne? Jakie?

napisał/a: paulazabcia1 2010-08-13 12:23
Witam serdecznie. Tyle mówi się o rożnych badaniach kontrolnych, które pomagają wcześnie wykryć rożnego rodzaju schorzenia. Im wcześniej je wykryjemy tym większe prawdopodobieństwo, ze wrócimy szybciej do zdrowia. Jednak jak można wcześnie wykryć chorobę jeśli jest bezobjawowa, a pomoc może sprawdzanie się na rożnego rodzaju badaniach? Chciałabym wiec dowiedzieć się jakie badania powinna robić nastolatka, a jakie kobieta czy mężczyzna 40 letni, aby moc wykluczyć większość najczęściej spotykanych chorób w tym wieku i nie usłyszeć później od lekarza, ze to przez nasze zaniedbanie? Czy wystarczy samo rutynowe badanie krwi i moczu? Czy powinniśmy oprócz tego chodzić do specjalistów i sprawdzać dokładnie każdy aspekt naszego organizmu nawet jeżeli nic nas nie niepokoi? Na co powinna najbardziej uważać nastolatka, która trenuje pływanie, a na co mężczyzną pracujący wśród wielu pyłów, chemikalii i farb?
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-08-13 12:41
Temat rzeka, badań mozliwych do zrobienia jest wiele, jakbyś chciabyś/chciałbym się przebadać dokładnie, potrzebne byłoby kilka tysięcy złotych i dobre centrum medyczne.
należy robić te badania gdzie istnieje ryzyko choroby, np. mężyczna po 50-tce powinien zbadać prostatę, osoba paląca robić co jakiś czas RTG płuc, kobiety odwiedzać ginekologa itp.

Nastolatka jeżeli nie odczuwa żadnych dolegliwości może raz w roku zrobić badanie krwi + analizę moczu, oczywiśćie jeżeli rozpoczeła życie s. powinna odwiedzić ginekologa, natomiast jeżeli w rodznie były przypadki chorób np. tarczycy to może rozsrzeżyć diagnostykę o ten narząd.
Co do mężczyzny, sparwa złozona, jeżeli nie odczuwa żadnych dolegliwości to może zrobić RTG klatki piersiowej + ewentualnie badanie specjalistcyznie na zatrucie metalami ciężkimi.
Ale tak jak na wstępie nie da się napisać nic madrego w paru zdaniach, szczególnie nie widząc osoby i nie znająć jej karty chorobowej.
Pozdr.