„Nasze wspólne życie legło w gruzach… Wszystko przez to, że mąż uczestniczył w moim porodzie” [LIST DO REDAKCJI]

"Wydawało mi się, że obecność Arka przy narodzinach naszego dziecka będzie niezapomnianym przeżyciem dla nas obojga. Nie wiedziałam tylko, że tak negatywnym…".
Listy od Czytelniczek / 9 miesięcy temu
kobieta, płacz fot. Adobe Stock

Czy twój mąż lub partner uczestniczył w twoim porodzie? Reakcje mężczyzn na to, co dzieje się na sali porodowej, są różne. Różnie też zachowują się później. Oto list, który dostałyśmy od jednej z czytelniczek. 

LIST DO REDAKCJI: "Czy powinnam oddać mamę do domu starców?"

"Droga redakcjo, 

na wstępie zaznaczę, że nie należę do kobiet, które potrzebują męskiego oparcia i trzymania za rączkę przy każdej trudnej sytuacji. Czułam jednak, że obecność męża w tak ważnej chwili, jaką są narodziny naszej córki, jest bardzo ważna. W końcu jesteśmy rodziną, a Arek powinien mnie wspierać. Myślałam też, że zwyczajnie chce być częścią tego pamiętnego momentu.

Mąż początkowo nie był przekonany do mojego pomysłu, tłumaczył, że boi się patrzeć na to, jak się męczę i krzyczę, a już na pewno nie chce widzieć umazanego krwią noworodka. Z biegiem czasu zmienił jednak zdanie i się zgodził. Byłam wniebowzięta.

Sam poród pamiętam jak przez mgłę. Trwał kilka godzin, nie dostałam znieczulenia i bardzo cierpiałam. Arek nie okazał się zbyt pomocny – niby starał się, masował mi plecy, przynosił, co chciałam i rozmawiał z pielęgniarką, ale miałam wrażenie, jakby krążył myślami gdzie indziej. Podobnie jak ja był bardzo wystraszony i zagubiony – to w końcu nasze pierwsze dziecko!

Czym jest znieczulenie zewnątrzoponowe? 

Najgorzej było pod koniec – widziałam, że akcja porodowa go obrzydza, a moje stękanie i pokrzykiwanie wcale nie pomaga. W porodzie nie ma niczego uroczego i naprawdę nie wygląda on tak, jak ja wyretuszowanych zdjęciach z internetu.

Nigdy nie zapomnę wyrazu jego twarzy, gdy córka wreszcie się urodziła. Chociaż tłumaczyłam mu wcześniej, że noworodek nie wygląda jak kilkumiesięczne „noworodki” pokazywane na filmach, był zszokowany i… zniesmaczony. To był jednak dopiero początek.

Od tego czasu minęło już pół roku, a my zamiast się do siebie zbliżyć i poczuć jak rodzina, coraz bardziej się od siebie oddalamy. Mam wrażenie, że Arek wykonuje swoje ojcowskie obowiązki z przymusu, a nie z miłości. Kąpie i karmi Zosię, bo tak wypada, bo w końcu jest jej tatą. Ale nigdy sam z siebie jej nie tuli, nie całuje… Zachowuje się jak robot nie tylko przy niej, ale tez przy mnie. Zaznaczę tylko, że ostatnio kochaliśmy się miesiąc przed porodem… Wcześniej mąż był bardzo czuły i oddany, a z łóżka moglibyśmy nie wychodzić wcale!

Oczywiście próbowałam z nim na ten temat porozmawiać. Początkowo zaprzeczał, że się zmienił. Twierdził, że przesadzam, że może jestem jeszcze zestresowana swoją nową rolą – byciem młodą mamą – i to hormony sprawiają, że doszukuję się dziury w całym. Czas jednak mija, a Arek wciąż jest tak samo zimny i niedostępny.

W końcu, po wielu dniach moich dociekań i szlochów, przyznał, że powodem jego zachowania jest… mój poród, w którym KAZAŁAM mu uczestniczyć. Dokładnie tak to ujął. KAZAŁAM. Popłakałam się i wygarnęłam mu wtedy, że po pierwsze, to sam się zgodził, a po drugie – to chyba logiczne, że mąż powinien wspierać żonę w tak trudnym momencie!

Bardzo się tego wieczora pokłóciliśmy. Arek wyznał mi, że patrzenie, jak „wychodzi ze mnie dziecko” (to jego słowa!) odebrało mi w jego oczach cały seksapil, a już samo myślenie o seksie ze mną jest w tej sytuacji dla niego koszmarem. Cała moja seksualność kojarzy mu się obecnie z porodem, a nie przyjemnością.

Boję się, że to zniszczy moje małżeństwo. Namawiam męża, by poszedł ze mną do psychologa, ale opiera się i mówi, że nie potrzebuje dobrych rad jakiegoś „mądrali”. Jestem załamana. Nie wiem, co robić. Czuję się niedoceniana, niekochana i przede wszystkim niepożądana przez własnego męża. A przecież jesteśmy małżeństwem dopiero od 2 lat!

Jak tak dalej pójdzie, pewnie znajdzie sobie kochankę. O ile już jej nie ma. Tak bardzo żałuję, że nalegałam, by był przy tym porodzie…

Czy jest coś, co mogę zrobić, by uratować nasze małżeństwo? Będę wdzięczna za jakąkolwiek radę, bo nie wiem już, co robić.

Pozdrawiam

Emilia". 

Przeczytaj więcej listów do redakcji

Co doradziłybyście w tej sytuacji Emilii?

Dzielcie się też z nami Waszymi historiami, opiniami, przemyśleniami. Piszcie na adres: waszehistorie@polki.pl

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/3 tygodnie temu
Poród to jest wyczyn! Nie zgadzam się z P. Elżbietą. To ważne i piękne- wydać na świat człowieka. Jeżeli ktoś się boi, że parter nie wytrzyma patrzenia na to, to co to za partner? Słaby! Jeżeli to akceptujecie, to ok. Dla mnie to słabe. Jeżeli w takiej chwili go nie chcesz, bo się wstydzisz, to wasz związek jest SŁABY. Tak uważam. Przemyślcie sobie. Robiliście razem, wychowywać będziecie razem, chwalić się razem, a rodzić samemu? A jak dzieciak wymiotuje, to nie będzie go tatuś kochał, bo to brzydko wyglada!? Jak zachorujesz, to gdzie on będzie? To piękna chwila, ogromne emocje, ale chyba jest się razem na dobre i na złe?
/9 miesięcy temu
Od wieków poród był w gestii kobiet. Mężczyźni uczestniczyli w nim za drzwiami.I uważam, że tak powinno być.Owszem, chcą być na sali porodowej ale tylko dlatego, że partnerka tego od niego oczekuje. Poród nie jest tak piękny jak się go opisuje.Jest krew, jest kał , jest mocz i jest krzyk, stękanie i to.Uważam, że w zupełności kobiecie rodzącej wystarczy położna. W oczach teraźniejszych kobiet poród jest nie lada wyczynem.(A to nie prawda).I mężczyzna na porodówce ma być po to, aby widzieć to poświęcenie i cierpienie swojej partnerki." To dla niego się tak poświęca i teraz ma ja za to kochać . Błąd wielki - jak wynika z listu. Niech będzie jak dawniej. Mężczyzna uczestniczący w porodzie nie będzie bardziej męski i kochający.Niech jest przy partnerce w pierwsze fazie porodu a potem niech odda ją w delikatne i ciepłe ręce położnej.jPozdrawiam
/9 miesięcy temu
Wspólny poród powinien wynikać z chęci obojga małżonków...jak mąż nie chce i otwarcie mówi że nie czuje się na siłach to nie trzeba go przekonywać- od początku wiedziałam że mój tego nie dźwignie i nie wiercilam mu dziury w brzuchu. teraz spodziewamy się trzeciego dziecka i szczerze- nie chcę żeby mnie oglądał w trakcie. chcę żeby mnie otaczali ludzie kompetentni a nie przerażeni tym, co się dzieje. Jeśli jednak mąż czuł presję i się ugiął a teraz nie ogarnia sytuacji to chyba trzeba dać mu trochę czasu i spróbować pokazać się od tej starej sexi strony. może zostawić z kimś maluszka i wyrwać się na randke- spędzić czas tylko we dwoje? pozdrawiam i życzę powodzenia.
POKAŻ KOMENTARZE (2)