Kim jest introwertyk? [video]

Introwertyk to nieśmiały samotnik, mrukliwy odludek – tak często myślimy. Tymczasem nie jest to prawda. Czym charakteryzuje się introwertyk i dlaczego trudno mu żyć we współczesnym świecie?
Kim jest introwertyk? [video]

Introwertyzm to jeden z typów osobowości wyróżnionych przez Karola Gustawa Junga. W przeciwieństwie do ekstrawertyków, introwertycy zwracają się do własnego wnętrza, czerpiąc stamtąd energię i spokój. Sprawdź, kim są introwertycy, jakie są cechy introwertyzmu i po czym poznać, czy jesteś introwertykiem.

Introwertyk - kto to jest?

Żyjemy w niezwykle krzykliwym świecie. W czasach zdominowanych przez portale społecznościowe,  na łamach których ludzie odzierają się z ostatnich strzępków prywatności. Najpierw szkoły, a potem firmy, w których staramy się o posady, atakują nas otwartością przestrzeni, blokując drogę do jakiejkolwiek anonimowości. Z każdym dniem pozostaje coraz mniej miejsca na samotność. Jak zatem być introwertykiem we współczesnym świecie?

 

 

Introwersja jest terminem wymienionym przez C. G. Junga w jego koncepcji typów psychologicznych. W przeciwieństwie do otwierającej się na świat zewnętrzny ekstrawersji, termin ten oznacza zwrócenie się ku własnemu życiu wewnętrznemu. O ile więc typowy ekstrawertyk będzie osobą energiczną, towarzyską i chętnie otwierającą się na relację z innymi ludźmi, o tyle introwertyk doceni możliwość spędzenia czasu w towarzystwie własnych myśli i przeżyć, z dala od nadmiaru zewnętrznych bodźców, których ekstrawertyk tak bardzo potrzebuje.

Specjaliści z Sensica.eu podkreślają, że z reguły nie istnieją ani stuprocentowi introwertycy, ani stuprocentowi ekstrawertycy. Jesteśmy umiejscowieni na ścieżce, która łączy te dwa przeciwstawne bieguny, a to, w którym miejscu stoimy, definiuje stopień naszego ekstra- bądź introwertyzmu.

Jakie wyróżniamy typy osobowości?

Wyróżniki i cechy introwertyka:

  • potrzebuje czasu, zanim nawiąże głębszą relację,
  • najlepiej czuje się w samotności,
  • efektywność jego pracy nie zależy od pochwał,
  • najlepiej pracuje, kiedy może "zamknąć się" na innych,
  • do skupienia potrzebuje ciszy,
  • preferuje ciekawe rozmowy, unika jałowych dyskusji,
  • jest dobrym i uważnym słuchaczem,
  • mówi powoli,
  • posiada ograniczone spektrum zainteresowań.

Jak żyć w związku z introwertykiem?

Introwertyk, czyli nieśmiały?

Badania wykazują, że introwertycy stanowią od 30 do 50% naszej populacji. W ostatnim czasie ich głosem do świata stała się Susan Cain, która na kartach swojej książki „Quiet. The Power of Introverts in a World That Can’t Stop Talking” obala szereg krzywdzących mitów dotyczących introwersji. Jednym z nich jest utożsamianie omawianego zjawiska z nieśmiałością. Nic bardziej mylnego. Nieśmiałość uwarunkowana jest bowiem poprzez lęk przed oceną społeczną, introwersja stanowi zaś ludzką reakcję na stymulację społeczną. Jedni potrzebują otrzymywać cały szereg bodźców, inni zaś preferują życie w miejscach spokojnych i wyciszonych. Tak jesteśmy skonstruowani i nie powinniśmy tego zmieniać.

Współczesne społeczeństwo przykleiło introwertykom łatkę mrukowatego odludka, który boi się wyjść do ludzi.

Introwersja tych osób często jest problemem dla innych ze względu na przestrzeń i ciszę, którą tworzą w kontakcie. Dla części osób cisza to niebezpieczna przestrzeń, która wypełnia się różnymi uczuciami, od których poprzez mur słów chcą się odgrodzić. Przedłużająca się cisza w kontakcie dla tych osób może wywoływać duże napięcie i lęk, przezywane jako poczucie zagrożenia.

- twierdzi psychoterapeuta Bartłomiej Żukowski. 

Introwertyk czyli samotnik?

Gdzie zaś podział się wzór kreatywnego geniusza, pisarza bądź naukowca, który oddaje się twórczej pracy w swojej samotni? Samotność nie jest zaprzeczeniem innowacji, a nawet bardzo często idzie z nią w parze. Sami introwertycy nie mają najmniejszego problemu ze swoją samotnością. Wprost przeciwnie – jest ona im niezbędna do naładowania wewnętrznych akumulatorów, które bardzo często wyczerpują się w typowych sytuacjach społecznych.

Introwertycy nie lubią dużych grup, głośnych miejsc i bezcelowych dyskusji. Są za to świetnymi słuchaczami, nawiązującymi głębokie, choć nieliczne, relacje. Powierzone zadania wolą wykonywać w pojedynkę, wykazując się przy tym niezwykłą kreatywnością, skupieniem oraz umiejętnością dokonania dogłębnej analizy.

Współczesny pęd i ciągłe dążenie do nowoczesności z pewnością nie ułatwiają życia introwertykom, stanowiącym tak liczną reprezentację naszego społeczeństwa. Dla niektórych samodzielność i pewna doza samotności to lepszy wybór niż krzykliwy dzień w świecie, który szturmuje ostatnie bastiony prywatności. Spróbujmy ich zrozumieć.

Jak powinien odżywiać się introwertyk?

Źródło: Scorise/mn

Dowiedz się więcej o samotnikach z naszego forum medycznego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (81)
/miesiąc temu
NIESTETY W POLSCE NIE DA SIE TAKIM BYĆ mianowicie sam nim jestem pamiętam doskonale jak musiałem przetrwać praktyki w jakimś zje#anym sklepie z elektroniką i tego typu przedmiotami ... Nie było dnia w którym jeden z pracowników nie krytykował mnie za moje zachowanie które zostało mi narzucone przez przypadek kiedy się urodziłem ciągle pretensje lub nerwy że czegoś nie potrafię albo zupełnie z nikim nie rozmawiam ... A przecież powinni mnie szanować kiedy czasem ja bije się z samym sobą oni jeszcze pie#dolą głupoty i tylko poniżają ale tylko to świadczy o poziomie naszego kraju
/2 miesiące temu
Współpraca z osobą introwertyczną nie jest trudna, tylko trzeba chcieć się dostosować i zrozumieć jej styl komunikacji. Introwertycy tylko wydają się zdystansowani i zamknięci. Może czasami niechętnie mówią ale nie należy odbierać tego osobiście. Daj im czas na przemyślenia, zwolnij. Zazwyczaj kontakty z osobami podobnymi do nas samych są prostsze. Współpracujemy z tak wieloma różnymi osobami, że zrozumienie różnych cech osobowości i umiejętność dostosowania naszego stylu komunikacji jest potrzebna na co dzień. Introwertyk na infolinii może to nie najlepszy wybór stanowiska...A co powiecie o sprzedawcy- introwertyku? Potrafi słuchać i skupić się na kliencie.
/2 miesiące temu
Najgorsza jest współpraca z takimi ludzmi na poziomie biznesowym. Klient introwertyk to masakra. Pytasz sie takiego o upodobania, żeby wyjsc na przeciw oczekiwaniom, a tu sciana. Kiedyś dzwoniłem też do banku, żeby zasięgnąć informacjii odnośnie przewalutowania i na linii informacyjnej ktoś posadził introwertyka. Zdawkowa odpowiedz i cisza w słuchawce. Ja pie...e... Jest mnóstwo rzeczy, którymi mogliby się zajmować ale definitywnie nie są to infolinie...
POKAŻ KOMENTARZE (78)