leki na serce medycyna, Shutterstock

Czy wiesz, że miłość to narkotyk?

Miłość to narkotyk - w przenośni i dosłownie. Związek chemiczny odpowiedzialny za stan zwany zakochaniem - fenyloetyloamina (PEA), należy do grup amfetamin i wywołuje podobne reakcje jak środki odurzające.
/ 31.07.2019 13:26
leki na serce medycyna, Shutterstock

Fenyloetyloamina (PEA) należy do grupy amfetamin (narkotyków). Jej podwyższone stężenie w mózgu objawia się stanami podobnymi do tych, jakie odczuwaj narkomani: euforią, bezsennością, uczuciem nieuzasadnionej radości, pewnością siebie, zaburzeniami łaknienia czy depresją na przemian z ożywieniem i brakiem koncentracji. Krótko mówiąc, zakochani są w stanie nieustannego amfetaminowego rauszu.

Reakcją na podniesienie poziomu PEA w mózgu jest zwiększone wydzielanie noradrenaliny - hormonu zwanego też substancją miłości. Noradrenalina z kolei odpowiada za wydzielanie innego związku - dopaminy. Dopamina właśnie odpowiada za chemiczne procesy w mózgu kontrolujące ruch i zdolność odczuwania przyjemności.

Razem dopamina i PEA wywołują doznania, które ludzie odczuwają jako miłość.

Sprzęt elektroniczny z rabatami. Sprawdź koniecznie na Electro kupony rabatowe.

Naukowcom udało się także określić, kiedy stan zakochania wygasa. U nieco ponad połowy przypadków poziom hormonów wraca do normy w ciągu 3-8 lat od momentu podwyższenia. Stan równowagi, za który odpowiada oksytocyna, wazopresyna i serotonina, można określić jako przywiązanie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/26.10.2013 13:20
Artykuł jest nadinterpretacją faktów. Stężenie fenyloetyloaminy produkowanej przez neurony jest tak niewielkie, że w ogóle nie może być mowy o takich efektach jak obserwowanych po przyjęciu amfetaminy. Sugeruję w ogóle nie czytać tego artykułu. Sugeruję usunąć artykuł z serwisu bo zawiera zbyt daleko idące uproszczenia, co prowadzi do błędnych wniosków.
/15.02.2011 00:11
lepsze niż rocket fuel
/15.02.2011 00:02
płynie w nas amfa? ;o
POKAŻ KOMENTARZE (2)