Czy potrafisz cieszyć się bez powodu?

Bycie szczęśliwym bez powodu to stan spokoju i dobrego samopoczucia  nawet w momencie, gdy odczuwamy smutek/ fot. Shutterstock
Masz czasem wrażenie, że radość wypełnia cię bez powodu? Może jesteś jednym ze szczęśliwców, dla których szczęście jest stanem naturalnym. Czemu niektórzy ludzie cieszą się tym stanem, a inni muszą pracować na szczęście?
/ 29.11.2010 12:08
Bycie szczęśliwym bez powodu to stan spokoju i dobrego samopoczucia  nawet w momencie, gdy odczuwamy smutek/ fot. Shutterstock

Szczęście i euforia

Szczęście bez powodu to prawdziwe szczęście — neurofizjologiczny stan spokoju i dobrego samopoczucia, który nie jest zależny od zewnętrznych okoliczności. Szczęście bez powodu to nie to samo co stan uniesienia, euforii, podniesienia nastroju czy innych szczytów dobrego humoru, które nie trwają długo. Nie oznacza uśmiechania się jak głupi do sera 24 godziny na dobę ani doświadczania sztucznej euforii. Szczęście bez powodu nie jest emocją. Jest to stan, w którym Szczęście bez powodu to coś więcej niż zgrabna koncepcja. Jest to konkretny, mierzalny stan fizjologiczny, charakteryzujący się określoną aktywnością mózgu, rytmem serca i chemią organizmu. możemy odczuwać wszystkie inne emocje — włączając w to smutek, lęk, gniew lub ból — jednak wciąż czując głęboki wewnętrzny spokój i dobrostan.

Polecamy: Jakie są przyczyny nerwicy?

Czy podążasz za szczęściem?

Kiedy jesteś szczęśliwy bez powodu, wnosisz szczęście do swoich zewnętrznych doświadczeń, zamiast starać się je z nich wydobyć. Nie musisz manipulować światem dookoła Ciebie, by uczynić się szczęśliwym. Żyjesz, czerpiąc z poczucia szczęścia, zamiast się o nie ścigać.

Naukowcy twierdzą, że każdemu subiektywnemu uczuciu, którego doświadczamy, odpowiada określony stan funkcjonowania naszego organizmu. Ludzie, którzy są szczęśliwi bez powodu, charakteryzują się zazwyczaj zwiększoną aktywnością w korze przedczołowej po lewej stronie, mają regularny rytm serca i wyższy poziom neuroprzekaźników odpowiedzialnych za dobre samopoczucie i uczucie szczęścia: oksytocyny, serotoniny, dopaminy i endorfin.

Polecamy: Czy nadmiar pracy wpływa na bezsenność?

Fizjologia stanu szczęścia

Mimo że współczesna nauka pozwala nam przyjrzeć się fizjologii stanu szczęścia bez powodu, to jednak już wcześniej ten stan omawiany był we wszystkich tradycjach duchowych i religijnych w historii świata. To pojęcie jest uniwersalne. W buddyzmie nazywa się stanem bezprzedmiotowej radości, w chrześcijaństwie wewnętrznym królestwem niebieskim, a w judaizmie — ashrei, wewnętrznym uczuciem pełni i zdrowia. W islamie mówi się o falah, szczęściu i dobrostanie, w Hinduizmie o anandzie lub czystym błogosławieństwie.

Niektóre tradycje odwołują się do tego pojęcia jako stanu oświecenia lub przebudzenia. Zauważyłam, że koncepcja ta uznawana jest na całym świecie. Gdziekolwiek bym pojechała, ludzie, słysząc pojęcie szczęścia bez powodu, czują, że głęboko porusza ono struny w ich duszy. Wydaje się, że wszyscy mamy intuicyjną wiedzę, iż istotą naszego istnienia jest szczęście. Nie musisz starać się go stworzyć, już taki jesteś.

Fragment pochodzi z książki „Sekret szczęścia. 7 fundamentów życiowej radości” Marcii Shimoff i Carol Kline (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA