Co pomaga na użądlenie osy? Odpowiada ratownik medyczny

użądlenie osy fot. Adobe Stock, kozorog
U większości osób użądlenie osy powoduje objawy miejscowe jak zaczerwienienie, ból, pieczenie i opuchlizna, zlokalizowane w miejscu wbicia żądła. U niektórych jednak może spowodować reakcję uogólnioną, np. wstrząs anafilaktyczny, który zagraża życiu. Objawy użądlenia osy złagodzi cebula, ocet albo sok z cytryny. O tym, co robić mówi ratownik medyczny.
Marta Słupska / 30.06.2020 09:28
użądlenie osy fot. Adobe Stock, kozorog

Jak postępować, gdy użądli nas osa, kiedy powinniśmy iść do lekarza i czy domowe metody na użądlenie osy, tak jak okładanie skóry cebulą lub smarowanie sokiem z cytryny, faktycznie działają? Na pytania odpowiedział Sebastian Kazek, ratownik medyczny.

Spis treści:

  1. Jak wygląda użądlenie osy?
  2. Użądlenie osy – co robić?
  3. Co zrobić, gdy obrzęk po użądleniu osy nie schodzi?
  4. Leki na użądlenie osy
  5. Czy wielokrotne użądlenia osy są groźne?
  6. Ciąża a użądlenie osy
  7. Jak się chronić przed użądleniem osy?

Jak wygląda użądlenie osy i czym grozi?

Sebastian Kazek, ratownik medyczny: Dla większości osób użądlenie osy to przykre doświadczenie, którego objawem jest ból, opuchlizna miejsca użądlenia i zaczerwienienie. Dla części z nich może to być bardzo niebezpieczne z powodu reakcji anafilaktycznej, czyli uczuleniowej. W takim wypadku poza zabezpieczeniem samego miejsca użądlenia ważniejsze jest zadbanie o drożność dróg oddechowych.

Jak wygląda rumień po użądleniu osy?

W zależności od reakcji danego człowieka rumień po użądleniu osy może być mniejszy lub większy, a u osób z uczuleniem na jad tego owada może doprowadzić do puchnięcia większego obszaru ciała, np. całej kończyny.

Co zrobić, gdy użądli osa?

Osa w odróżnieniu od pszczoły nie pozostawia żądła, jest więc w stanie żądlić kilkanaście, kilkadziesiąt razy. Ranę trzeba dokładnie obejrzeć, czy właśnie w niej nie znajduje się żądło. To da nam informację między innymi o tym, czy to była pszczoła, czy osa.

Samo miejsce po użądlenia osy schładzamy i smarujemy dostępnymi bez recepty w aptekach przeciwbakteryjnymi środkami, np. maścią z antybiotykiem, która wspomoże proces gojenia się miejsca po użądleniu.

Do domowych metod należy m.in. obłożenie miejsca użądlenia osy

  • cebulą,
  • gazikiem nasączonym octem
  • lub gazikiem z sokiem z cytryny.

Te metody są skuteczne. Łagodzą ból i neutralizują częściowo jad osy. Na wszelki wypadek warto mieć również w domowej lub wyjazdowej apteczce odpowiednie środki, które złagodzą dolegliwości w miejscu użądlenia osy, np. maść z hydrokortyzonem, leki przeciwhistaminowe.

użądlenie osy co pomaga
fot. Ula Bugaieva

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby nasza apteczka była wyposażona w środki odkażające i łagodzące ból po ukąszeniu osy, np. w postaci maści lub sprayu. Już niewielka ich ilość zastosowana w miejscu użądlenia, złagodzi ból i wspomoże leczenie.

Co robić, gdy obrzęk po użądleniu osy nie schodzi?

Jeśli po użądleniu osy, nie schodzi opuchlizna i zaczynamy widzieć stan zapalny, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu w celu konsultacji. Pamiętajmy, aby nie lekceważyć pogarszającego się stanu. Pojawienie się stanu zapalnego może mieć różne przyczyny, które jest w stanie sprawdzić wykwalifikowany lekarz.

Jakie leki i kiedy stosuje się na użądlenie osy?

W przypadku dużego, nieustępującego obrzęku możemy zastosować samodzielnie leki w postaci maści z antybiotykiem o działaniu miejscowym, w przypadku dzieci możemy użyć sprayu o podobnym działaniu.

Spray należy nanosić na obszar użądlenia raz na dobę, zapewniając całkowite zwilżenie. Alternatywnie możemy spryskać środkiem gazik, którym następnie opatrujemy leczony obszar.

Czy wielokrotne użądlenie osy jest groźne?

Użądlenie osy może być niebezpieczne nawet u osób, które nie są uczulone. Zatem zawsze uważamy u takiego poszkodowanego na drożność dróg oddechowych. W przypadku komplikacji konieczna jest wizyta w najbliższym szpitalu lub przychodni, a jeśli sytuacja tego wymaga – wezwanie pogotowia ratunkowego.

Czy użądlenie osy u kobiet w ciąży jest groźne?

Użądlenie osy u kobiet w ciąży jest groźne tylko w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Oczywiście w nielicznych wypadkach stres związany z samą sytuacją może niekorzystnie działać na kobietę, bojącą się o swoje dziecko. Dlatego jeśli dojdzie do ukąszenia przez osę u kobiety w ciąży, musimy starać się zachować opanowanie oraz uspokoić poszkodowaną, która została użądlona.

Pamiętajmy również o uwzględnieniu przeciwwskazań zawartych w ulotkach leków, które podajemy po użądleniu osy. Nie wiemy, jaka może być reakcja organizmu ciężarnej związana z ich użyciem, dlatego zawsze sprawdźmy dokładnie, czy leki mogą być podawane kobietom w ciąży.

Oczywiście po sprawdzeniu, czy w miejscu użądlenia nie znajduje się żądło i odpowiednim oczyszczeniu, możemy również w tym przypadku stosować domowe metody na użądlenie osy. Pamiętajmy, że jeśli istnieje ryzyko zagrożenia życia zarówno kobiety, jak i dziecka, wezwijmy na pomoc służby ratunkowe

Jak się chronić przed użądleniami osy?

Przede wszystkim ważna jest profilaktyka związana z użądleniami os. 

  • Unikajmy miejsc, gdzie osy przebywają, np. kwitnące łąki, ogrody.
  • Zasłaniajmy na piknikach pokarm i napoje (np. pijąc je przez słomkę lub zakręcając po każdym piciu butelkę).
  • Obserwujmy zakupione w sklepach owoce i słodkie bułki, do których lubią się zbliżać pszczoły i osy.
  • Dodatkowo możemy unikać stosowania latem słodkich zapachów perfum, które osy i pszczoły uwielbiają, oraz unikać jaskrawych kolorów ubrań.

Pamiętajmy również o edukowaniu w tym temacie najmłodszych, a także o tym, że nie możemy samodzielnie usuwać gniazd os, np. jeśli znalazły się blisko okolicy, w której przebywamy lub na terenie naszego ogródka, domu itd. W tym wypadku powinniśmy wezwać straż pożarną, która usunie zagrożenie, a do momentu jej przyjazdu opuścić miejsce.  

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 06.08.2019.

Czytaj także:
Ugryzienie kleszcza – jak wygląda? Jak wygląda kleszcz wbity w skórę? (zdjęcia)
Jak wygląda ugryzienie pająka i co na nie stosować
Ugryzienie meszki – jak wygląda i czym je smarować? [ZDJĘCIA]

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA