POLECAMY

Boli, a może nawet spowodować wstrząs anafilaktyczny. Co robić, gdy użądli nas osa? Pytamy ratownika medycznego

Ten mały, pasiasty owad wiele osób przyprawia o szybsze bicie serca. Na jego użądlenia jesteśmy narażeni w zasadzie wszędzie na świeżym powietrzu, dlatego warto wiedzieć nie tylko jak się przed nim ochronić, ale też co robić, gdy wbije w nas żądło.
Marta Słupska / 3 tygodnie temu
Boli, a może nawet spowodować wstrząs anafilaktyczny. Co robić, gdy użądli nas osa? Pytamy ratownika medycznego fot. Adobe Stock

Latem użądlenia os wcale nie są rzadkością. Pół biedy, jeśli w miejscu, gdzie owad wbił żądło, czujemy tylko ból i widzimy zaczerwienienie i opuchliznę. Gorzej, jeśli objawy wskazują na wstrząs anafilaktyczny. Sebastian Kazek – ratownik medyczny i ekspert marki MaxiBiotic – wyjaśnił nam, jak postępować, gdy użądli nas osa, kiedy powinniśmy iść do lekarza i czy domowe metody na użądlenia (tak jak okładanie skóry cebulą czy smarowanie sokiem z cytryny) mają sens.

Czym może grozić użądlenie osy?

Sebastian Kazek: Dla większości osób użądlenie przez osę to przykre doświadczenie, którego objawem będzie ból, opuchlizna miejsca użądlenia, zaczerwienienie.

Dla części z nich może to być bardzo niebezpieczne z powodu reakcji anafilaktycznej, czyli uczuleniowej. W takim wypadku poza zabezpieczeniem samego miejsca użądlenia ważniejsze jest zadbanie o drożność dróg oddechowych.

Samo miejsce użądlenia schładzamy i smarujemy dostępnymi bez recepty w aptekach przeciwbakteryjnymi środkami, np. maścią z antybiotykiem, która wspomoże proces gojenia się miejsca po użądleniu.

Jak wygląda rumień po użądleniu osy i u kogo się może pojawić?

W zależności od reakcji danego człowieka rumień może bym mniejszy lub większy, a u osób z uczuleniem na jad osy może doprowadzić do puchnięcia nawet całego miejsca, w które zostaliśmy użądleni, np. kończyny.

Co robić, gdy użądli nas osa? Czy można zastosować domowe metody – jeśli tak, to jakie?

Osa w odróżnieniu od pszczoły nie pozostawia żądła, jest w stanie żądlić kilkanaście, kilkadziesiąt razy. Ranę trzeba dokładnie obejrzeć, czy właśnie w niej nie znajduje się żądło. To da nam informację między innymi o tym, czy to była pszczoła, czy osa.

Do domowych metod należy m.in. obłożenie miejsca użądlenia cebulą, gazikiem nasączonym octem lub sokiem z cytryny. Metody te są skuteczne, łagodzą ból i neutralizują częściowo jad osy. Na wszelki wypadek warto mieć również w domowej lub wyjazdowej apteczce odpowiednie środki, które złagodzą ból i miejsce użądlenia. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby nasza apteczka była wyposażona w środki odkażające i łagodzące ból po ukąszeniu, np. w postaci maści lub sprayu. Już niewielka ich ilość zastosowana w miejscu użądlenia złagodzi ból i wspomoże leczenie. 

Co robić, gdy po użądleniu osy nie schodzi opuchlizna?

Jeśli nie schodzi opuchlizna i zaczynamy widzieć stan zapalny, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu w celu konsultacji. Pamiętajmy, aby nie lekceważyć pogarszającego się stanu. Pojawienie się stanu zapalnego może mieć różne przyczyny, które jest w stanie sprawdzić wykfalifikowany lekarz.

Jakie leki i kiedy stosuje się na użądlenie osy?

W przypadku dużego, nieustępującego obrzęku możemy zastosować samodzielnie leki w postaci maści z antybiotykiem o działaniu miejscowym, w przypadku dzieci możemy użyć sprayu o podobnym działaniu.

Spray należy nanosić, spryskując obszar użądlenia raz na dobę, zapewniając całkowite zwilżenie. Alternatywnie możemy spryskać środkiem gazik, którym następnie opatrujemy leczony obszar.

Jakie środki przeciwko ukąszeniom i użądleniom owadów warto kupić?

Czy wielokrotne użądlenie osy może być groźne?

Wielokrotne użądlenie osy może być niebezpieczne nawet u osób, które nie są uczulone. Zatem zawsze uważamy u takiego poszkodowanego na drożność dróg oddechowych i w takim przypadku konieczna jest wizyta w najbliższym szpitalu lub przychodni, a jeśli sytuacja tego wymaga – wezwanie ratowników medycznych.

Czy użądlenie osy u kobiet w ciąży jest groźne?

Jest groźne tylko w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Oczywiście w nielicznych wypadkach stres związany z samą sytuacją może niekorzystnie działać na kobietę bojącą się o swoje dziecko. Dlatego jeśli dojdzie do użądlenia u kobiety w ciąży, musimy starać się zachować spokój oraz uspokoić poszkodowaną, która została użądlona.

Pamiętajmy również o tym, że reakcja po użądleniu związana z użyciem leków musi uwzględniać przeciwskazania zawarte w ulotkach tych leków. Sprawdźmy dokładnie, czy leki mogą być podawane kobietom w ciąży.

Oczywiście po sprawdzeniu, czy w miejscu użądlenia nie znajduje się żądło i odpowiednim oczyszczeniu, możemy również w tym przypadku stosować domowe metody na użądlenie osy, o których wspomniałem wcześniej. Pamiętajmy, że jeśli istnieje ryzyko zagrożenia życia zarówno kobiety, jak i dziecka, wezwijmy na pomoc odpowiednie służby ratunkowe. 

Jak się chronić przed użądleniami osy?

Przede wszystkim ważna jest profilaktyka związana z użądleniami os. Co więc robić?

  1. Unikajmy miejsc, gdzie osy się zbierają.
  2. Zasłaniajmy na piknikach pokarm i napoje (np. pijąc je przez słomkę lub zakręcając po każdym piciu butelkę).
  3. Obserwujmy zakupione w sklepach owoce i słodkie bułki, do których lubią się zbliżać pszczoły i osy.
  4. Dodatkowo możemy unikać stosowania latem słodkich zapachów perfum, które osy i pszczoły uwielbiają, oraz unikać jaskrawych kolorów ubrań.

Pamiętajmy również o edukowaniu w tym temacie najmłodszych, a także o tym, że nie możemy samodzielnie usuwać gniazd os, np. jeśli znalazły się blisko okolicy, w której przebywamy lub na terenie naszego ogródka, domu itd. W tym wypadku powinniśmy wezwać np. straż pożarną, która usunie zagrożenie, a do momentu jej przyjazdu opuścić miejsce.  

Polecamy:
Naturalne metody na ukąszenia i użądlenia owadów
Jak uchronić się przed użądleniami?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/tydzień temu
Toksyna, którą pszczoły i osy wstrzykują w czasie użądlenia jest wrażliwa na wysokie temperatury. Osobom dorosłym polecam próbę bardzo silnego chwilowego nagrzania miejsca po użądleniu. Ale uwaga: - działa tylko natychmiast po użądleniu, zanim toksyna zostanie rozprowadzona - dobrze działa zbliżenie (bokiem, nie od dołu) płomienia zapalniczki; daje radę też gorąca woda, ale w takim przypadku działamy na większą powierzchnię skóry, co jest niekorzystne - róbcie to samodzielnie do momentu silnego bólu, ale nie oparzeń - u innej osoby nie wyczujecie granicy bólu i zrobicie jej krzywdę! NIGDY NIE RÓBCIE TEGO DZIECIOM - za delikatna skóra Zaraz po takim przygrzaniu należy szybko schłodzić miejsce - zimne okłady zawsze zmniejszają opuchliznę. Mi pomogło już kilkukrotnie. Zawsze bardzo puchłam po użądleniach. Po takiej "kuracji" opuchlizna jest mała, reakcja skórna dużo mniejsza.
/tydzień temu
Tak, są super, ale trzeba pamiętać, że czasem po użądleniu osy czy pszczoły może dojść do reakcji anafilaktycznej i wtedy cebula już nie pomoże...
/3 tygodnie temu
Przeżyłam wiele użądleń osy i powiem jedno: mi pomagają domowe sposoby, np. pocieranie natką pietruszki albo okłady z cebuli. Polecam!