Krew w moczu - przyczyny, o czym świadczy, co robić przy krwiomoczu

Krew w moczu może wskazywać m.in. na kamicę nerkową, polipy pęcherza, zawał nerki lub stany zwyrodnieniowe. Gdy zauważysz, że siusiasz krwią, koniecznie idź do lekarza i zbadaj mocz.
/ 17.02.2020 14:04

Krew w moczu to zawsze niepokojący i alarmujący objaw, którego nie wolno bagatelizować. Może świadczyć nie tylko o chorobach układu moczowego, ale i wielu innych.

Na skróty:

  1. Czym jest krwiomocz?
  2. Skąd się bierze krew w moczu?
  3. Krew w moczu - co robić?
  4. Krew w moczu a zapalenie pęcherza moczowego

Czym jest krwiomocz?

Obecność krwi w moczu, tzw. krwiomocz makroskopowy, może być objawem poważnej choroby i wymaga szybkiego ustalenia przyczyny. W tym celu należy odróżnić mocz silnie wysycony, czyli oddawany po wypiciu szklanki wody, od krwiomoczu.

Cechą determinującą tę przypadłość jest mętność, czyli brak przejrzystości w próbce ciepłego moczu w szklanym naczyniu. Stopień zmętnienia i zmiany barwy moczu zależą od ilości zawartej w nim krwi.

W drogach moczowych mogą utworzyć się skrzepy uniemożliwiające oddawanie moczu. Występujące wtedy dolegliwości (podobne do objawów kolki nerkowej) to:

  • bolesne skurcze dróg moczowych (ból promieniuje od lędźwi aż do spojenia łonowego),
  • bolesne parcie na mocz,
  • bardzo częste oddawanie moczu (w małych ilościach).

Skąd się bierze krew w moczu?

Krew zawarta w moczu może pochodzić z nerki, jak również z każdego innego odcinka dróg moczowych. Na obecność krwi w moczu mogą mieć także wpływ czynniki spoza dróg moczowych, np. skazy krwotoczne czy niektóre z zażywanych leków.

Przyczynami występowania krwi w moczu mogą  być:

  • pourazowe uszkodzenie narządu moczowego,
  • kamica nerkowa (uszkodzenie naczynia przez kamień przebywający w miedniczce nerkowej lub w czasie kolki nerkowej w moczowodzie),
  • zawał nerki,
  • ostre zapalenie narządu moczowego,
  • stany zwyrodnieniowe,
  • polipy pęcherza.

Krew w moczu - co robić?

Najpierw zgłoś się do lekarza internisty, który zleci wykonanie analizę i badanie moczu. Próbkę krwiomoczu w specjalnym pojemniku na mocz należy oddać do badania laboratoryjnego. W ten sposób można wykryć przyczynę pojawienia się krwi. Badanie analityczne moczu należy przeprowadzić niezależnie od tego, czy wydaje nam się mętny, czy też nie.

Krwiomocz wymaga natychmiastowej kontroli lekarza w celu zdiagnozowania jego przyczyny. Nawet jeśli dolegliwości ustąpią samoistnie po niedługim czasie, należy udać się do specjalisty.

Krew w moczu a zapalenie pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego objawia się piekącym bólem w końcowej fazie oddawania moczu oraz właśnie obecnością krwi w moczu. Towarzyszy mu także dość nieprzyjemny zapach.

Na tę przypadłość kobiety chorują o wiele częściej niż mężczyźni, gdyż cewka moczowa u kobiet jest dużo krótsza i szersza.

Kiedy podejrzewamy u siebie zapalenie pęcherza moczowego, powinniśmy udać się do lekarza. Dla postawienia właściwej diagnozy potrzebne będą badanie moczu i posiew, który pozwoli na stwierdzenie jakie bakterie wywołały zapalenie. Lekarz, wiedząc co wywołało zapalenie pęcherza, przepisze odpowiedni antybiotyk.

Przy zapaleniu pęcherza moczowego pomagają preparaty ziołowe oraz picie kwaśnych płynów w dużych ilościach, aby zakwasić mocz. Można także zażywać witaminę C. Warto też spróbować domowych sposobów na zapalenie pęcherza.

Przy nawrotach schorzenia kobietom zaleca się odpowiednią higienę okolic intymnych oraz oddawanie moczu po stosunku.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 11.10.2018.

Zadbaj o zdrowe nerki i pęcherz:Kolejna infekcja pęcherza? Uważaj na groźne odmiedniczkowe zapalenie nerek!Zapalenie pęcherza po stosunku - jak leczyć?5 sposobów na zapalenie pęcherza u dzieci4 najważniejsze pytania o pęcherz nadreaktywny

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA