Krew w moczu – co robić?

Co robić, kiedy wykryjemy krew w moczu? Skąd pochodzi krew w moczu i dlaczego się pojawia? Czy czynniki zewnętrzne mogą mieć wpływ na obecność krwi w moczu? Jakimi dolegliwościami objawia się krwiomocz makroskopowy? Czym grozi krwiomocz?
/ 22.01.2013 10:15

Co oznacza obecność krwi w moczu?

Obecność krwi w moczu, tzw. krwiomocz makroskopowy, może być objawem poważnej choroby i wymaga szybkiego ustalenia przyczyny.

W tym celu należy odróżnić mocz silnie wysycony, czyli oddawany po wypiciu szklanki wody, od krwiomoczu.

Cechą determinującą tę przypadłość jest mętność, czyli brak przejrzystości w próbce ciepłego moczu w szklanym naczyniu. Stopień zmętnienia i zmiany barwy moczu zależą od ilości zawartej w nim krwi.

W drogach moczowych mogą utworzyć się skrzepy uniemożliwiające oddawanie moczu.

Występujące wtedy dolegliwości (podobne do objawów kolki nerkowej) to:

 • bolesne skurcze dróg moczowych (ból promieniuje od lędźwi aż do spojenia łonowego),
 • bolesne parcie na mocz,
 • bardzo częste oddawanie moczu (w małych ilościach).

Skąd się bierze krew w moczu?

Krew zawarta w moczu może pochodzić z nerki, jak również z każdego innego odcinka dróg moczowych. Na obecność krwi w moczu mogą mieć także wpływ czynniki spoza dróg moczowych, np. skazy krwotoczne czy niektóre z zażywanych leków.

Przyczynami występowania krwi w moczu mogą  być:

 • pourazowe uszkodzenie narządu moczowego,
 • kamica nerkowa (uszkodzenie naczynia przez kamień przebywający w miedniczce nerkowej lub w czasie kolki nerkowej w moczowodzie),
 • zawał nerki,
 • ostre zapalenie narządu moczowego,
 • stany zwyrodnieniowe,
 • polipy pęcherza.

Co robić?

Próbkę krwiomoczu w szklanym naczyniu należy zanieść do lekarza, który przeprowadzi niezbędne badania, aby wykryć przyczynę pojawienia się krwi. Badanie analityczne moczu należy przeprowadzić niezależnie od tego, czy wydaje nam się mętny czy też nie.

Krwiomocz wymaga natychmiastowej kontroli lekarza w celu zdiagnozowania jego przyczyny. Nawet jeśli dolegliwości ustąpią samoistnie po niedługim czasie, należy udać się do specjalisty.

Zobacz też: Jakie choroby predysponują do krwawień?

Czym jest zapalenie pęcherza moczowego?

Zapalenie pęcherza moczowego objawia się piekącym bólem w końcowej fazie oddawania moczu oraz obecnością krwi w moczu. Towarzyszy mu także dość nieprzyjemny zapach.

Na tę przypadłość kobiety chorują dużo częściej niż mężczyźni, gdyż cewka moczowa u kobiet jest dużo krótsza i szersza.

Kiedy podejrzewamy u siebie zapalenie pęcherza moczowego, powinniśmy udać się do lekarza. Dla postawienia właściwej diagnozy potrzebne będą badanie moczu i posiew, który pozwoli na stwierdzenie jakie bakterie wywołały zapalenie. Lekarz, wiedząc co wywołało zapalenie pęcherza, przepisze odpowiedni antybiotyk.

Przy zapaleniu pęcherza moczowego pomagają preparaty ziołowe oraz picie kwaśnych płynów w dużych ilościach, aby zakwasić mocz. Można pić np.:

 • sok z żurawiny,
 • herbata z pokrzywy,
 • herbata z liści brzozy,
 • herbata ze skrzypu i perzu.

Można także zażywać witaminę C.

Przy nawrotach schorzenia zaleca się odpowiednią higienę okolic intymnych oraz oddawanie moczu po stosunku.

Zobacz też: Zakażenie Układu Moczowego - schorzenie wielu kobiet

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/24.11.2016 19:50
ból pęcherza moczowego ból przy oddawaniu moczu teraz skrzepy w moczu a dopiero miesiączkę miałam 10 listopada co to jest proszę o pomoc
/19.11.2016 15:10
Pojawiły mi się w moczu: skrzepy i krew na początku mikcji. badania nie wykazują zakażeń bakteryjnych i stanów zapalnych w układzie moczowym. Czy to rak pęcherza moczowego ?.
/29.08.2015 09:42
Również przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych może powodować pojawienie się krwi w moczu (lepiej o tym poinformować lekarza).
POKAŻ KOMENTARZE (2)