Jak wyglądają ugryzienia owadów + domowe sposoby i środki z apteki

Czy wiesz,że dorosła samica szerszenia może mieć nawet 4,5 cm, a ślad po ugryzieniu przez mrówkę utrzymuje się około 3 dni. Zobacz najpopularniejsze polskie owady i dowiedz się, co robić, gdy któryś z nich cię zaatakuje.
Diana Ożarowska-Sady / 01.07.2018 04:30
Największą plagą są komary i ich mniejsze odpowiedniki – kuczmany. Polskie gatunki na szczęście nie roznoszą groźnych chorób, ale i tak dają się we znaki. Jedno ukąszenie powoduje zwykle niewielki, miejscowy obrzęk i świąd.
Po zmasowanym ataku – zwłaszcza u dzieci i osób wrażliwych – może jednak wystąpić pogorszenie samopoczucia, a nawet stan podgorączkowy. Jeszcze intensywniej organizm reaguje na wielokrotne ukąszenia meszek. Warto o tym pamiętać i np. nie zostawiać śpiącego malca w wózku bez moskitery, samemu także ucinać sobie drzemki w bezpiecznych warunkach.
A co robić, gdy jednak padniesz ofiarą komara, kuczmana lub meszki?
  • Nie drap – to podstawa!  W przeciwnym razie obrzęk będzie się utrzymywał, może też dojść do zainfekowania ranki (jeśli tak się stanie – idź do lekarza). 
  • Sięgnij po dostępne bez recepty środki – doustne leki antyalergiczne pomogą ci zwalczyć świąd, znieczulić podrażnioną skórę i przyspieszyć jej gojenie. Dodatkowo możesz nanieść na miejsca ukąszeń łagodzący żel lub piankę w aerozolu.
  • A jeśli nie masz niczego takiego pod ręką, rozejrzeć się za naturalnym środkiem. Dolegliwości łagodzi np. przyłożenie plastra cebuli, posmarowanie zmiany sokiem z aloesu czy przyłożenie kompresu nasączonego roztworem octu (pół na pół z wodą).
Jak wyglądają ugryzienia owadów?
O ile w środku zmiany nie tkwi żądło, trudno coś stwierdzić. Większość śladów po ukąszeniach czy użądleniach przez owady wygląda bowiem podobnie. Rozmiar zmiany może jedynie się różnić zależnie od naszej podatności na jad czy wstrzyknięte ze śliną substancje. 
A jak złagodzić związane z ugryzieniem dolegliwości? O komarach, kuczmanach i meszkach już napisaliśmy. Na kolejnych stronach galerii pokazujemy zaś inne powszechnie występujące w Polsce owady i  podpowiadamy, co robić w razie ich ataku.
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/25.07.2018 13:17
Jeśli chodzi o komary omijają mnie szerokim łukiem, sporadycznie jakiś kamikadze się trafi - mój sposób: na lato perfumy z nutą wanilii lub zwykły waniliowy olejek do ciasta pod kolana, nadgarstki i za uszami....ognisko, grill czy nawet spacer efekt: wszyscy pogryzieni, a ja naprawdę sporadycznie mam jakieś ukąszenie