okulary, kobieta/ fot. Fotolia

Zasady doboru oprawek

Wybór odpowiednich oprawek okularowych może przysporzyć nie lada trudności. Należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, jeśli chce się w nich naprawdę dobrze wyglądać. Przeczytaj, na co należy zwrócić uwagę, dobierając oprawki.
/ 28.02.2012 20:31
okulary, kobieta/ fot. Fotolia

Wygoda przede wszystkim

Podstawową rzeczą, o której musimy myśleć, wybierając oprawki okularów jest komfort ich noszenia. Będą przecież spoczywały na naszym nosie przez większą część dnia. Część stykająca się w nosem powinna zatem idealnie do niego przylegać, nie uciskać go ani nie drażnić. Wielkość oprawek musi być dopasowana do wielkości twarzy – górna granica oprawek powinna sięgać nie wyżej niż linia brwi, natomiast dolna nie powinna opierać się o policzki. Okulary nie powinny być też za małe – stwarzałyby wtedy problemy przy patrzeniu ku górze i w dół.

Zobacz też: Dlaczego należy kupować okulary tylko w optyku?

Dopasowanie kolorystyczne

Kolor oprawek okularów jest bezdyskusyjnie kwestią gustu. Warto podkreślić, że nasza naturalna szata kolorystyczna także odgrywa tu rolę. Kolor oczu i kolor oprawek powinny współgrać ze sobą (np. do niebieskich oczu najbardziej pasują niebieskie oprawki). Podobnie brunetki lepiej wyglądają w oprawkach okularowych o kolorach wyrazistych (brązy, czerwienie), a blondynki w oprawkach o odcieniach pastelowych i stonowanych. Jeśli chcemy uwydatnić fakt noszenia przez nas okularów, możemy wybrać oprawki pastelowe, które są bardziej widoczne. Jeśli chcemy to „ukryć” przed otoczeniem, wybierzmy oprawki bezramkowe lub w kolorze metalicznym.

Dobór oprawek w zależności od kształtu twarzy

Twarz okrągła

Do tego kształtu najlepiej pasują oprawki prostokątne lub takie, których końce unoszą się w kierunku skroni. Daje to efekt optycznego wydłużenia twarzy. Bezwzględnie przeciwwskazane dla twarzy okrągłej są oprawki w kształcie okrągłym – spotęguje to widoczność zaokrąglenia.

Twarz owalna

Jest to kształt twarzy, do którego najłatwiej dobrać oprawki, gdyż pasują do niego praktycznie każde z nich. Należy jedynie pamiętać, aby nie były są wąskie, gdyż przy owalnej twarzy mogą wyglądać nienaturalnie.

Twarz trójkątna

W przypadku tego kształtu twarzy, najlepiej sprawdzają się oprawki o zaokrąglonych krawędziach. Do niektórych trójkątnych twarzy pasują też oprawki w kształcie regularnego koła. Należy unikać ostrych krawędzi oprawek, gdyż mogą one nadmiernie wyostrzyć rysy twarzy.

Twarz prostokątna

Tutaj idealnie sprawdzą się oprawki w kształcie owalnym lub lekko skośnym. Spowoduje to optyczne wydłużenie twarzy. Podobnie jak w przypadku twarzy okrągłej nie wolno dobierać okrągłych oprawek, tak w twarzy prostokątnej nie można dobierać oprawek w kształcie prostokątów lub innych ostro zarysowanych figur geometrycznych.

Twarz podłużna

Posiadacze podłużnej twarzy mogą nosić oprawki owalne lub prostokątne, dzięki czemu twarz zostanie optycznie „skrócona”.

Zobacz też: Soczewki, które zmieniają kolor oczu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/23.02.2014 01:54
Są też oprawki uniwersalne. Te np. http://okulary.szkla.com/santino-kp-213-c1.html#.UwlLVoUXddg pasują do każdego typu urody i do każdego kształtu twarzy.
/20.01.2014 10:38
Z oprawkami jest tak, że jak się znajdzie dobrego optyka, to się go nie zmienia. Ja akurat stawiam trochę na markę, zawsze dobieram u Fielmanna, ale pewnie nie ja jedyna. Tak czy siak, jedno jest pewne: jakikolwiek by się salon nie wybrało, musi w nim być profesjonalna obsługa, bo źle dobrane oprawki i szkła to prawdziwy koszmar dla oczu.
/01.09.2013 18:10
Poszukuję od kilku dni dobrego salonu optycznego w Krakowie, by zrealizować receptę, ale podczas poszukiwań ciągle natrafiam na nachalną reklamę salonu Koczorowski. Dobra firma nie musi uciekać się do takich praktyk. Wszędzie ktoś podszywa się pod klientów i wkleja linki do strony promującej ten salon. Z całą pewnością nie skorzystam.
POKAŻ KOMENTARZE (2)