Jak diagnozuje się wady wzroku?

Do kogo powinniśmy się udać, gdy zauważamy u siebie problemy z widzeniem: do optyka czy optometrysty? Jak specjalista sprawdza, co dolega naszym oczom? Na te i inne pytania odpowiedział nam dr Maciej Sokołowski – optyk i optometrysta, konsultant Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej!
Marta Słupska / 03.10.2016 12:33

Wywiad i badania diagnozujące problemy z widzeniem

Z różnych powodów część społeczeństwa doświadcza w swoim życiu jednego z trzech głównych problemów związanych z widzeniem: krótkowzroczności, dalekowzroczności lub astygmatyzmu. Aby im zaradzić, należy udać się do specjalisty – optyka lub optometrysty.

Wizytę w gabinecie refrakcji, którąś może przeprowadzić optometrysta lub lekarz okulista, rozpoczynamy od wywiadu. Najpierw musimy się dowiedzieć, jaki jest główny powód wizyty

– mówi dr Maciej Sokołowski – optyk i optometrysta, konsultant Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Specjalista dodaje, że podczas wizyty możemy być pytani też o przyjmowane leki, o to, czy chorujemy na cukrzycę, czy nasze oczy są zaczerwienione oraz czy w rodzinie występowały przypadki jaskry.

Jakie badania są konieczne, by zdiagnozować problemy ze wzrokiem? Na czym polegają? Kiedy należy udać się do optyka, a kiedy do optometrysty? Sprawdź na filmie!

Jak powstają okulary? [video]

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/04.08.2019 20:18
Wzrok ważna sprawa, nie każdy też chce nosić okulary czy soczewki. Sama nosiłam, aż koleżanka przekonała mnie by spróbować laserowej korekcji wzroku, wcześniej sama przeszła taki zabieg i dziś jest bez okularów. Trochę się wzbraniałam, ale w końcu poszłam do katowickiej Optegry, tam mi wszystko wytłumaczyli i przekonali swoim profesjonalizmem. Od tego czasu pożegnałam się z soczewkami i nie żałuję.
/03.01.2018 11:57
Wydaje mi się, że nadal niestety niedoceniamy roli profilaktyki i idziemy do okulisty, jak zaczyna nam się coś dziać. Raz w roku odwiedzam Centre de la Vision w Krakowie. Badam wzrok kompleksowo. Dzięki temu, jak zacznie dziać się coś niepokojącego, będę mogła wcześniej zacząć leczenie.
/18.01.2017 22:41
Jesli mam być szczera to najwazniejsze jest to aby trafić do dobrego optyka. Tylko w ten sposób bedzie można w profesjonalny sposób zbadać wzrok. Do tego dodam ze jesli chcesz okulary, to pytaj zaraz o soczewki okularowe szajna. Według mnie nie ma nic lepszego.