Na czym polega zapalenie rogówki?

Rogówka to błona pokrywająca nasze oko nad tęczówką. Kiedy zadrapiemy się w oko, to właśnie ona powoduje ból. Do zapalenia rogówki dochodzi w wyniku działania czynników infekcyjnych lub fizycznych (najczęściej urazów).
Na czym polega zapalenie rogówki? fot. Fotolia

Rogówka jest przezroczystą strukturą oka pokrywającą tęczówkę. Pełni nie tylko funkcję ochronną głębiej położonych elementów, ale sama ma silne zdolności skupiające promienie świetlne – silniejsze niż soczewka.

Jakie są objawy zapalenia rogówki?

Zapalenie rogówki w przeciwieństwie do częstego zapalenia spojówek, charakteryzuje się silnym bólem oka, a także pogorszeniem widzenia. Pogorszenie wzroku objawia się przede wszystkim zmniejszeniem się ostrości obrazu i jego „rozmyciem się”. Dolegliwościom bólowym towarzyszy także światłowstręt, obfite przekrwienie oka i nasilone łzawienie.

Jakie mogą być powikłania zapalenia rogówki?

Niestety, jako że rogówka jest wrażliwą strukturą i ważnym elementem układu optycznego oka, wszelkie zmiany pozapalne będą się negatywnie odbijały na jakości wzroku nawet po ustąpieniu objawów choroby. Zmiany takie obejmują przede wszystkim zmętnienie rogówki i powstanie blizn. Co więcej, nieleczone zakażenie może szerzyć się przez ciągłość na głębiej położone struktury oka. Inne możliwe powikłania związane są z uszkodzeniem architektury oka – po ustąpieniu zmian zapalnych rogówki może rozwinąć się wtórna jaskra lub zaćma.

Zobacz też: Na czym polega zespół suchego oka?

Jakie są najczęstsze postacie zapalenia rogówki?

Do najczęstszych przyczyn wywołujących zapalenie rogówki należą infekcje wirusowe – zwłaszcza wirusem opryszczki, a także czynniki fizyczne – urazy, promieniowanie UV i ciała obce w oku.

Jak wygląda leczenie zapalenia rogówki?

Leczenie zapalenia rogówki zależy od przyczyny je wywołującej. I tak może ono polegać na usunięciu ciała obcego z oka, podawaniu leków przeciwwirusowych lub antybiotyków (w przypadku zakażeń bakteryjnych) lub na założeniu specjalnego opatrunku.

Lekarz okulista dysponujący odpowiednim wyposażeniem jest w stanie określić rozległość i rodzaj uszkodzenia rogówki. W przypadku silnych dolegliwości bólowych lub pogorszenia się ostrości wzroku należy bezzwłocznie szukać pomocy lekarskiej!

Zobacz też: Na czym polega gradówka?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/3 lata temu
ja nosze szkła i moje oczy często bywają przez to suche. ale dzięki świetnym kroplom (cationorm, gorąco polecam) nie musze rezygnować z soczewek i przechodzić na okulary
/3 lata temu
ja zawsze kupuję krople ocutears, pomagają mi, więc nie mam potrzeby zmieniać ich na inne
/5 lat temu
Jest to bardzo zaraźliwe.
POKAŻ KOMENTARZE (2)