Jak rozpoznać zaćmę? [video]

Jakie są objawy zaćmy i czym dokładnie jest ta choroba? Na nasze pytania odpowiedział prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik z Centrum Mikrochirurgii Oka Laser w Warszawie!
Marta Słupska / 01.08.2014 08:59

Czym jest zaćma?

Zaćma to choroba oczu, która polega na zmętnieniu soczewki oka. Na początku zmętnienie może pojawić się na niewielkim obszarze soczewki, a z czasem się powiększać.

Zmętnienie soczewki nie zawsze oznacza, że przyjmuje ona biały kolor – może przybierać także inną barwę. Czasem zmętnienia objawiają się jako szare nitki pub plamy o nieregularnym kształcie.

Okulista, na podstawie obserwacji, określa rodzaj i umiejscowienie zaćmy. Może także ocenić, w jakim kierunku będzie się rozwijać katarakta i jak szybko nastąpi jej progresja.

Zaćma w znaczący sposób upośledza widzenie, a nieleczona prowadzi do utraty wzroku.

Zobacz też: Jak zapobiegać zaćmie? [video]

Jakie są objawy zaćmy?

Zaćma objawia się najczęściej pogorszeniem widzenia – mówi prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik z Centrum Mikrochirurgii Oka Laser. – Niektóre rodzaje zaćmy – w zależności od tego, w której części soczewki dochodzi do zmętnień – może charakteryzować wystąpienie innych objawów takich jak na przykład: podwójne widzenie lub widzenie cieni jaskrawych przedmiotów i wrażenie rozpraszania się świateł wieczorem.

Symptomami zaćmy mogą być:

  • podwójne widzenie,
  • widzenie jak przez mgłę,
  • słabe widzenie po zmroku,
  • zaburzenia w postrzeganiu kolorów,
  • pogarszający się wzrok,
  • szybsze niż wcześniej męczenie się wzroku,
  • widzenie poświaty wokół zapalonych lamp, słońca czy świateł samochodów.

Rozpoznanie u siebie chociaż jednego z powyższych objawów powinno być bodźcem do odwiedzenia okulisty!

Zobacz też: Operacja usunięcia zaćmy – poradnik dla pacjenta [video]

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA