POLECAMY

Jak dobrze dobrać oprawki okularowe?

Przy wyborze oprawek okularowych nie warto kierować się aktualnie panującą modą – jeśli okulary mają nam służyć przez lata, polecamy dobrać je pod kątem kształtu twarzy tak, by uwypuklały naszą urodę i maskowały niedoskonałości. W artykule radzimy, jak to zrobić.
Jak dobrze dobrać oprawki okularowe?

Nie tylko wygląd

Dla wielu ludzi dobór oprawek okularowych ogranicza się jedynie do tego, jak będziemy wyglądać w danej parze okularów. Należy jednak pamiętać, że wygląd w samych oprawkach nie jest jedynym czynnikiem, który warunkuje pożądany efekt końcowy. Jest nim przede wszystkim właściwe dopasowanie odpowiedniego rodzaju i mocy szkieł do danego typu oprawy.

Nie zawsze należy ograniczać się do wyboru modeli oprawek, które są aktualnie na topie, gdyż nie muszą one koniecznie pasować konkretnej osobie. Dopiero połączenie wyglądu z właściwym doborem szkieł gwarantuje pełne zadowolenie klienta z nowych okularów.

Jak dobrać oprawki?

Podczas wyboru nowych okularów można przymierzać po kolei wszystkie dostępne oprawki, jednakże znajomość kilku podstawowych zasad ich doboru znacznie skróci czas, który będziemy musieli na to poświęcić. Zanim zaczniemy przymierzanie, należy określić kształt swojej twarzy, kolorystykę w której wyglądamy najlepiej oraz preferowany rodzaj oprawek.

Należy pamiętać o trzech podstawowych zasadach doboru okularów:

 • okulary powinny podkreślać cechy wyglądu (np. niebieskie oprawki pasują do niebieskich oczu);
 • okulary powinny kontrastować z kształtem twarzy;
 • rozmiar oprawek powinien być odpowiednio dopasowany do rozmiarów twarzy.

Jaki masz kształt twarzy?

Obecnie wyróżnia się kilka różnych rodzajów twarzy:

 1. Twarz owalna uważana jest za idealną twarz do doboru oprawek ze względu na zachowane proporcje. Zalecane są oprawki o wielkości zbliżonej do szerokości twarzy lub w kształcie orzecha, czyli niezbyt wąskie.
 2. Twarz okrągła ma takie same wymiary w pionie i poziomie. W celu optycznego wydłużenia twarzy poleca się prostokątne oprawki.
 3. Twarz podłużna jest dłuższa niż szersza. Idealne wydają się być oprawki kontrastowe, o kolorowych zausznikach, które poszerzają przez to twarz, lub oprawki o wąskim mostku.
 4. Twarz trójkątna (trójkątem ku dołowi) cechuje się wąskim czołem i rozszerza się ku dołowi. W celu wizualnego poszerzenia jej górnej części poleca się wyraźnie zaakcentowane oprawki lub tzw. oprawki kocie.
 5. Twarz trójkątna (trójkątem ku górze) – w tym przypadku odwrotnie niż w poprzednim przypadku dążymy do zwężenia górnej części twarzy. Idealnie nadają się do tego oprawki z wolnym dołem (tzw. potocznie zwane „na żyłkę”) o prostokątnych kształtach.
 6. Twarz prostokątna charakteryzuje się szerokim czołem oraz szerokością i długością twarzy w tych samych proporcjach. Aby wydłużyć wizualnie twarz, zaleca się wybór wąskich oprawek o owalnym kształcie.

Zobacz też: Dlaczego należy kupować okulary tylko u optyka?

Oprawki – ważna jest też ich budowa

Kolejnym kryterium doboru jest rodzaj oprawek, ich ciężar oraz cena zakupu. Kierując się wyborem rodzaju oprawek, należy zwrócić uwagę na fakt, że wiąże się to bezpośrednio z ich trwałością.

Obecnie na rynku dostępna jest bardzo szeroka gama materiałów, z których produkuje się oprawki okularowe. Do najpopularniejszych zalicza się oprawy metalowe, które zawierają w sobie kombinację różnych metali włącznie z tytanem oraz stalą nierdzewną. Te ostatnie polecane są szczególnie dla osób ze skłonnościami do alergii, gdyż nie wywołują żadnych uczuleń. Oprawy tytanowe cechuje najmniejsza waga oraz bardzo duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.

Plastikowe oprawy okularowe cieszą się dużą popularnością wśród osób, które lubią kolorowe i lekkie konstrukcje. Są one trwalsze na złamania (od metalowych opraw), jednak mniej wytrzymałe na wpływ temperatury. Dlatego też po upływie około roku lub dwóch tracą one swoje właściwości plastyczne i nie jest możliwa w nich wymiana szkieł korekcyjnych na nowe.

Oprócz wyżej wymienionych materiałów oprawy okularowe tworzone są również z drewna, skóry i szlachetnych metali.

Gdy wybieramy oprawy okularowe, musimy pamiętać do czego będziemy je wykorzystywać, czy będą noszone na stałe, czy tylko do czytania oraz jaki rodzaj szkieł będziemy chcieli w nich zamontować.

A może kup oprawki przez internet?

W ostatnich latach pojawiła się możliwość doboru oprawek okularowych w internecie za pomocą systemów przymierzalni. Podczas doboru okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych online bardzo pomocnym narzędziem jest System Wirtualnej Przymierzani. Umożliwia on wybór spośród szerokiego wachlarza oprawek dostępnego w ofercie, jak również testować różne kolory szkieł i rodzaje oprawek. Wystarczy wgrać swoje zdjęcie i już można przymierzać setki oprawek bez konieczności wychodzenia z domu. Dodatkowo ważną cechą Systemu Wirtualnej Przymierzalni jest możliwość zobaczenia się w nowych oprawkach bez konieczności zdejmowania swoich okularów korekcyjnych. Jest to niezwykle istotne szczególnie dla osób, które mają dużą wadę wzroku.

Zaletą wirtualnego salonu optycznego jest możliwość zwrotu zamówionych okularów wraz ze szkłami korekcyjnymi bez podawania powodu.

Pamiętajmy, żer przy doborze okularów trzeba kierować się następującymi kryteriami:

 • swoimi potrzebami i wymaganiami;
 • przeznaczeniem okularów;
 • kształtem twarzy i rozstawem źrenic;
 • mocami szkieł.

Zobacz też: Zasady doboru oprawek

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/3 miesiące temu
Ja też zdecydowanie wole odwiedzić takie mniejsze salony, bo wówczas mam pewnośc ze jednak jestem naprawde profesjonalnie obsłużona.
/2 lata temu
ja dłuuugo próbowałam przyzwyczaić się do okularów, ale to zdecydowanie nie dla mnie..niewygodnie, nie podoba mi się w nich moja twarz (chociaż mierzyłam miliony okularów - chyba to po prostu moje nastawienie jest tu winne). soczewki już w ogóle odpadają, bo jakoś przeraża mnie codzienne "majstrowanie" przy oczach :D za miesiąc idę na korekcję wzroku (Lentivu). jest bezbolesna i wydaje mi się bezpieczniejsza, niż taki tradycyjny laser, więc mam nadzieję, że to będzie moje wybawienie :D
/3 lata temu
hej, zerknijcie na oferte www.nemezis.net.pl - maja fajne oprawki w fajnych cenach :)
POKAŻ KOMENTARZE (5)