POLECAMY

Jakie wyróżniamy nowotwory kości szczękowych?

Nowotwory rozwijające się w obrębie kości szczękowych zaliczamy do grupy nowotworów zębopochodnych lub do typowych nowotworów tkanki kostnej, które mogą występować również w innych kościach.
Jakie wyróżniamy nowotwory kości szczękowych?

Zębopochodne guzy łagodne

Szkliwiak jest najczęściej występującym nowotworem łagodnym. Guz ten może pojawić się w każdym okresie życia – także u dzieci. Guz rośnie wolno, skrycie i nieboleśnie. Zazwyczaj lokalizuje się w żuchwie na wysokości zębów trzonowych. Szkliwiak ma skłonność do nawrotów po leczeniu chirurgicznym. Z tego powodu – w przypadku dużych guzów – wskazana jest resekcja żuchwy.

Innymi rzadziej występującymi nowotworami łagodnymi kości szczękowych są:

  • gruczolakoszkliwiak, lokalizujący się zazwyczaj w miejscu niewyrżniętego zęba,
  • włókniakoszkliwiak, dotyczący dzieci i ludzi młodych, który rozwija się bezobjawowo wewnątrz kości w kontakcie z niewyrżniętym zębem, 
  • kostniwiak,
  • szkliwiak barwnikowy niemowląt,
  • zębiak.

Warto wiedzieć: Jaki nowotwór jamy ustnej jest najczęstszy?

Zębopochodne nowotwory złośliwe

Mięsak zębopochodny może rozwijać się jako zmiana pierwotna lub jako guz wtórny po niedostatecznej resekcji włókniakoszkliwiaka. Najczęściej nowotwór ten pojawia się u ludzi młodych, umiejscawia się w żuchwie w okolicy zębów trzonowych i przedtrzonowych.

Pierwszym objawem jest zgrubienie trzonu żuchwy i ból tej okolicy. Objawy bólowe skłaniają zazwyczaj chorych do ekstrakcji zęba, co powoduje dynamiczny wzrost guza. Guz ulega owrzodzeniu i rozpadowi niszcząc przy tym kość. Guz daje przerzuty głównie do płuc. Nowotwór ten jest chemio- i radiooporny. Leczeniem z wyboru jest chirurgiczne wycięcie zmiany wraz z otaczającymi tkankami.

Innym zębopochodnym nowotworem złośliwym jest szkliwiak złośliwy. Najczęściej ma charakter wtórny na podłożu szkliwiaka łagodnego. Podobnie jak mięsak nowotwór ten jest chemio i radiooporny. Terapia polega na chirurgicznym usunięciu zmiany (resekcja żuchwy).

Poza nowotworami wywodzącymi się z nabłonka szkliwnego, zmiany o charakterze złośliwym mogą wywodzić się z torbieli zębopochodnych. Rak wykrywany jest często przypadkowo podczas usuwania torbieli. Fakt zdolności przemiany złośliwej torbieli zębopochodnej stanowi wskazanie do wycięciu tego typu zmian i badania mikroskopowego usuniętej torbieli.

Dowiedz się więcej: Czy jestem narażony na raka jamy ustnej?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/4 lata temu
dziąsło Ci sie wrocło w zęba
/5 lat temu
Witam . Bardzo proszę o pomoc . 2 lata temu miałam leczony kanałowo ząb z tym ze zaniedbałam bo nie udałam się ponownie do stomatologa na założenie koncowej blomby ,zostawiłam ząb w stanie nie skończonym i po tych 2 latach od niedawna z tej dziurki pojawia się krew i czuję językiem jakby cos tam wyrosło . co to moze byc proszę o pomoc bo bardzo się boję ,dodam ze mam 37 lat i palę papierosy ..