Czy joga uwolnia od lęku i stresu?

Czy joga uwolnia od lęku i stresu?
Napięcie mięśni jest często tym czynnikiem, który prowadzi do podenerwowania. Skutecznym sposobem na pozbycie się lęku i napięcia może być oddychanie przeponą lub ćwiczenie jogi.
/ 22.02.2011 08:49
Czy joga uwolnia od lęku i stresu?

Co to jest joga?

Słowo joga oznacza łączyć lub jednoczyć. Z definicji joga stara się promować jedność umysłu, ciała i ducha. Chociaż w kulturze zachodu joga bywa traktowana na równi z gimnastyką czy stretchingiem, to w rzeczywistości obejmuje ona szeroko pojętą filozofię życia i wypracowany system doskonalenia osobowości. System ten uwzględnia poglądy na kwestie etyczne, dietę wegetariańską, znane wszystkim postawy (gimnastyczne pozycje ciała, tzw. asany), specyficzne praktyki dotyczące kierowania i kontrolowania oddechu, sztukę koncentracji i głęboką medytację.

Zbawienna joga?

Joga umożliwia zwiększenie sprawności, gibkości oraz rozluźnienia ciała. Ćwiczenia mogą być wykonywane zarówno w pojedynkę, jak i w grupach. Wielu ludzi jest zdania, że joga jednocześnie zwiększa energię i witalność oraz uspokaja umysł. Dzięki temu, że ćwiczenia jogi polegają między innymi na utrzymywaniu ciała w ściśle ustalonych pozycjach i następującym po tym rozluźnianiu ciała, można je porównywać do progresywnego rozluźniania mięśni. Podobnie jak inne, bardziej dynamiczne ćwiczenia, joga wspiera integrację ciała i duszy.

Sprawdź: Co łączy ajuwerdę z jogą?

Każda asana jogi odzwierciedla pewien stan umysłu, który dąży do poddania się (np. asany, w których ciało jest wygięte do przodu), czy też wzmacniające pewność siebie (tutaj ciało jest wygięte do tyłu). Jeżeli będziesz zainteresowany praktykowaniem jogi, to najlepszym miejscem do rozpoczęcia nauki będzie szkoła jogi w okolicy Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli takiej nie znajdziesz, zawsze możesz spróbować pracy z kasetą wideo.

W ostatnich latach joga stała się bardzo popularną metodą redukowania niepokoju i stresu.

Zapanuj nad swoim oddechem 

W chwili stresu oddech staje się szybki i płytki. Z reguły w takiej sytuacji oddycha się klatką piersiową. Tego typu oddychanie może prowadzić do hiperwentylacji. Hiperwentylacja z kolei może powodować fizyczne objawy związane z lękiem, takie jak zawroty głowy, palpitacje serca czy mrowienie. Człowiek odprężony oddycha pełniej, głębiej i przede wszystkim przeponą. Bardzo trudno jest być spiętym i równocześnie oddychać przeponą. Zmieniając sposób oddychania z oddychania klatką piersiową na oddychanie przeponą (brzuchem), można odwrócić cykl i zamienić sposób oddychania w narzędzie kontrolowania lęku.

Sprawdź: Jak wyobraźnia pomaga pokonać stres?

Oddychaj przeponą 

Oddychanie przeponą wyzwala wiele procesów fizjologicznych, sprzyjających rozluźnieniu i zmniejszających napięcie. Poniżej wymieniliśmy tylko niektóre korzyści płynące z oddychania przeponą — te bezpośrednio przekładające się na większe rozluźnienie i zmniejszone odczuwanie niepokoju.

Na podstawie „Jak radzić sobie z lękiem. 10 prostych sposobów na złagodzenie lęku, strachu i zmartwień”, Edmund Bourne, Lorna Garano, wyd. Helion, 2007

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA