POLECAMY

Zapalenie oskrzeli – czy domowa kuracja wystarczy?

Dowiedz się, jakie dźwięki słychać, gdy chory na zapalenie oddycha, a także co złagodzi objawy infekcji i przyspieszy powrót do zdrowia.
Zapalenie oskrzeli – czy domowa kuracja wystarczy? fot. Fotolia

Gdy robisz wdech powietrze wpada do tchawicy. To chrzęstna rura, która na dole rozdwaja się na 2 oskrzela, te zaś rozgałęziają się na coraz drobniejsze rurki. Najcieńsze z  nich – oskrzeliki – mają średnicę zaledwie 1–2 mm. Jest ich ok. 30 tysięcy. Na końcu każdego skupione są pęcherzyki płucne. To właśnie w nich płynąca z organizmu krew "wyładowuje" dwutlenek węgla, a zabiera życiodajny tlen.
Stan zapalny i zalegająca w drogach oddechowych wydzielina zaburzają jednak ten proces. W efekcie człowiek jest niedotleniony. Jeśli nie zacznie się leczyć, infekcja z oskrzeli może rozszerzyć się na płuca. Wtedy robi się naprawdę groźnie...By uniknąć takiego scenariusza warto znać objawy zapalenia oskrzeli, by w porę zareagować.

Objawy zapalenia oskrzeli

W ok. 70 procentach przypadków chorobę tę wywołują wirusy. Ale może być ona również efektem ataku bakterii, chlamydii czy grzybów. Często jest następstwem przeziębienia lub ma zbliżone do niego symptomy. Dlatego, gdy mamy intensywny katar czy stan podgorączkowy, czujemy się osłabieni lub kaszlemy, najlepiej zostać w domu, popijać napój z miodu, letnią herbatę z cytryną, dużo wypoczywać, a w razie potrzeby zażywać dostępne bez recepty leki przeciwgorączkowe z paracetamolem czy ibuprofenem. Taka strategia pomaga często zarówno w przypadku klasycznego przeziębienia, jak i łagodnej postaci zapalenia oskrzeli.

Interwencja lekarza jest konieczna, jeśli dokucza nam któryś z poniższych objawów:

 • w trakcie oddychania słyszymy furkotanie czy świsty, a podczas ataków kaszlu czujemy piekący ból w klatce piersiowej;
 • od kilku dni utrzymują się stan podgorączkowy (ok. 37,5 st. C), złe samopoczucie, zmęczenie, osłabienie, ból gardła;
 • mamy przedłużający się kaszel – zwykle napadowy, suchy lub z małą ilością ropnej, żółtawej czy podbarwionej na różowo wydzieliny (kaszel jest jednym z typowych objawów zapalenia oskrzeli, bez kaszlu może ewentualnie przebiegać jedynie bardzo wstępna faza tej choroby, z reguły jednak objaw ten występuje już od początku, bo podrażnienie oskrzeli przez stan zapalny uruchamia odruch kaszlowy).

Zapalenie oskrzeli u dzieci, dorosłych i seniorów

Infekcje dolnych dróg  oddechowych najciężej przechodzą dzieci i seniorzy.
W ich przypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem już na początku choroby, zwłaszcza takiej, która przebiega z gorączką.

Tu przeczytasz o spastycznym zapaleniu oskrzeli, które może występować u dzieci

Dorośli w kwiecie wieku powinni iść do przychodni po tygodniu – jeśli dokucza im ciągle katar lub kaszel , po 2–3 dniach, gdy mają utrzymującą się gorączkę (ok. 38ºC), czym prędzej, gdy wystąpią u nich duszności lub temperatura oscyluje wokół 40ºC.

Zapalenie oskrzeli – badania

To, czy objawy sygnalizują zapalenie oskrzeli może stwierdzić jedynie lekarz. W tym celu:

 • przeprowadzi z tobą wywiad na podstawie którego pozna dotychczasowy przebieg infekcji i ewentualne sposoby jej tłumienia,
 • osłucha cię – by sprawdzić, jakie dźwięki wydaje wdychane i wydychane powietrze (przy obrzęku oskrzeli i oskrzelików występują charakterystyczne szmery, trzaski, rzężenia itp.), czy oddychasz regularnie i w odpowiednim tempie oraz jak szybko bije twoje serce (jeśli krew jest słabo natleniona, znacznie przyspiesza swoja pracę);
 • może cię skierować na badanie krwi i zdjęcie rtg, czasem też na posiew z plwociny.

Zapalenie oskrzeli – leki

Jeśli zapalenie oskrzeli ma wyłącznie podłoże wirusowe, chory nie dostanie antybiotyków, bo i tak by nie zadziałały, a niepotrzebnie osłabiałyby organizm. W innych przypadkach leki takie będą jednak konieczne. Oprócz nich stosuje się:

 • środki rozrzedzające wydzielinę (tzw. mukolityczne),
 • rozszerzające oskrzela (w razie duszności),
 • przeciwzapalne (w tym wziewne steroidy),
 • przeciwgorączkowe
 • udrożniające nos.

„Pakiet" takich medykamentów jest dopasowywany do objawów i stanu pacjenta.
Jeżeli mimo terapii choroba nie ustępuje lub wręcz się nasila, może być konieczne leczenie szpitalne. Postępujące czy oporne na leczenie zapalenie oskrzeli może bowiem doprowadzić do zapalenia płuc, a czasem też do rozwoju astmy.

Zobacz, dlaczego przewlekłe zapalenie oskrzeli uznaje się za niebezpieczne

Zapalenie oskrzeli domowe sposoby

Aby organizm szybciej zwalczył infekcję, chory powinien całkowicie odstawić papierosy. Nie można też palić w jego obecności  (dym podrażnia oskrzela i płuca, co nasila stan zapalny). Niech pije ok. 2 litrów płynów dziennie (wody, herbat ziołowych, soków) – to rozrzedzi zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę. By się jej sprawniej i szybciej pozbył, warto też oklepywać mu plecy. Jak? Oto 4 proste wskazówki:

 1. Zabieg taki warto przeprowadzać 4–5 razy dziennie. Jeśli chory przyjmuje leki rozszerzające oskrzela lub rozrzedzające wydzielinę, oklepuj mu plecy po pół godziny od przyjęcia dawki. Za każdym razem poświęć na to ok. 3 minut.
 2. Twój pacjent powinien leżeć na brzuchu, z odprowadzonymi do góry rękami i tułowiem ułożonym tak, by głowa znajdowała się na niższym poziomie niż pośladki (można pod pupę podłożyć poduchę). Jeśli oklepywane jest małe dziecko, możesz je położyć u siebie na kolanach.
 3. Zwiń swoje dłonie w łódeczki – powstałe w wyniku tego zagłębienia tworzą podczas oklepywania coś w rodzaju powietrznych poduszek. By sprawdzić, czy dłonie są prawidłowo ułożone, uderz się parę razy np. po udzie. Prawidłowy dźwięk to głuche bębnienie. Jeśli przypomina klaskanie – dłoń jest ułożona zbyt płasko.
 4. Oklepuj plecy od dołu do góry, począwszy od wysokości dolnych żeber. Rób to po obydwu stronach kręgosłupa, ale nie po nim. Uderzaj zdecydowanie, ale nie za mocno (oklepywanie nie może sprawiać bólu, ale zbyt lekkie nic nie da). Rób to w seriach – licząc 1,2,3 – przerwa – 1,2,3...

Pamiętaj, że po zabiegu często pojawia się kaszel z odkrztuszaniem dużej ilości wydzieliny. To prawidłowy objaw.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/2 miesiące temu
Też korzystałam niedawno z serwisu LekarzObok, dziecko trzy tygodnie chodziło z kaszlem i lekarze w przychodni mówili,żeby obserwować, ale dobrze że postanowiłam w końcu umówić wizytę domową i okazało się że potrzebna jest dalsza diagnostyka! Teraz leczymy się i jest w końcu lepiej
/2 miesiące temu
kiedys probowalam leczyc sie na wlasna reke ale niestety dostalam zapalenie pluc . Dzieki mezowi i jego rakcji zostala mi postawiona diagnoza bo zamowil lekarza z LekarzObok . Bardzo profesjonalna kadra.
/2 miesiące temu
Niestety czasem często można przegapic pierwsze objawy i ostre zapalenie może skończyć się szpitalem. warto więc zasięgać porady lekarza