POLECAMY

Kaszel – sposoby na duszącego przeciwnika!

Czy leki na kaszel mogą być groźne dla zdrowia? Jakie rośliny pomagają w walce z kaszlem suchym i mokrym? Sprawdź, jak zwalczyć duszący kaszel!

kaszel

fot. Fotolia

Jaki to rodzaj kaszlu?

Kaszel jest jednym z częstych objawów chorób wirusowych górnych dróg oddechowych. Wyróżnia się kaszel mokry z wydalaniem śluzu oraz suchy, bez odkrztuszania.

Zanim zaczniemy go leczyć, musimy rozpoznać jego rodzaj. Kaszel towarzyszący przeziębieniu zwykle zaczyna się nagle, jest suchy, męczący i nasila się wieczorem. Często towarzyszy mu gorączka, ból gardła, niekiedy suchość w gardle, bóle głowy i stawów.

Czy leki na kaszel mogą być niebezpieczne?

Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele preparatów bez recepty, których zadaniem jest przerwanie kaszlu. Zawierają one takie substancje jak: kodeina, dekstrometorfan, butamirat. Ich działanie polega na hamowaniu ośrodku kaszlu w ośrodkowym układzie nerwowym. Są to leki bardzo skuteczne, ale obciążone długą listą działań niepożądanych.

Nadużywanie leków zawierających kodeinę (tj. stosowanie dłuższe niż zalecane i/lub w większych dawkach niż zalecane) może prowadzić do uzależnienia. W przypadku nadużywania takiego leku i nagłym zaprzestaniu jego stosowania mogą wystąpić objawy odstawienne. Kodeina może powodować także pozytywny wynik testów antydopingowych, dlatego osoby, które uprawiają sport i startują np. w zawodach, nie powinny jej zażywać.

Dekstrometorfan oraz butamirat pozbawione są praktycznie działania uzależniającego, co nie oznacza, że nie należy uważać w czasie ich stosowania.

W wyniku przedawkowania leku zawierającego dekstrometorfan może nastąpić pobudzenie lub senność, splątanie, niewyraźna mowa, a bardzo duże dawki substancji mogą spowodować upośledzenie oddychania! Leki z butamiratem są dozwolone nawet dla dzieci, chociaż u maluchów poniżej 2. roku życia należy stosować je pod kontrolą lekarską.

Rośliny w walce z kaszlem

Odruch kaszlu można hamować także za pomocą śluzów roślinnych, występujących w niektórych surowcach, np. w liściach podbiału, babki lancetowatej, korzeniu prawoślazu, kwiatach dziewanny, liściach i kwiatach malwy. Ich działanie polega na łagodzeniu odczucia drażnienia w obrębie gardła. Są zalecane szczególnie u małych dzieci, który nie można podać leków silniej działających, np. z kodeiną czy dekstrometorfanem.

Działanie wykrztuśne wykazuje wiele surowców roślinnych. Należą do nich: korzeń pierwiosnka, korzeń lukrecji, korzeń żywokostu, korzeń i kłącze mydlnicy lekarskiej. Często są one składnikami złożonych syropów wykrztuśnych.

W aromaterapii do leczenia mokrego kaszlu wykorzystuje się olejki eteryczne, takie jak: tymiankowy, eukaliptusowy, sosnowy, miętowy.

Dużą popularnością cieszą się syropy z wyciągiem z liści bluszczu pospolitego. Jeden z dostępnych na rynku preparatów z tym surowcem nie zawiera w swoim składzie cukru i alkoholu, a więc może być stosowany nie tylko przez dzieci, ale także przez diabetyków.

Leki wykrztuśne, zwłaszcza te zawierające gwajafenezynę, sulfogwajakol, wodorowęglan sodu, chlorek amonu, chlorek sodu, coraz częściej są zastępowane przez leki sekretolityczne. Substancje o takim działaniu upłynniają wydzielinę śluzową, ale nie zwiększają jej ilości (jak to ma miejsce w przypadku leków wykrztuśnych). Do tej grupy należą leki zawierające np. acetylocysteinę, bromheksynę, ambroksol. Wszystkie te trzy substancje z powodzeniem mogą być stosowane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych (oczywiście z zachowaniem właściwych dawek dla określonej grupy wiekowej).

Zobacz też: Jak przetrwać noc z katarem?

Złote zasady leczenia kaszlu

  • Kupując lek w aptece, nie kieruj się informacjami ze spotów reklamowych, swój wybór zawsze skonsultuj z farmaceutą;
  • jeśli nie wiesz jaki masz rodzaj kaszlu, zapytaj o lek, który pomoże zarówno na kaszel suchy, jak i mokry;
  • jeśli chorujesz przewlekle na jakąś chorobę, zawsze zapytaj farmaceutę, które lek możesz stosować;
  • kupując lek dla dziecka, koniecznie zapytaj, od którego roku życia jest on dozwolony;
  • nie stosuj samodzielnie kilku leków jednocześnie, ponieważ mogą mieć to samo lub przeciwstawne działanie (obie sytuacje są niebezpieczne dla zdrowia);
  • jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, koniecznie powiedz o tym farmaceucie (większości leków nie możesz zażywać);
  • prowadzisz samochód? Koniecznie sprawdź, czy lek który stosujesz nie zawiera alkoholu, lub nie wpływa na szybkość reakcji;
  • nie zażywaj leków wykrztuśnych i sekretolitycznych przed snem;
  • jeśli odkrztuszasz wydzielinę, nie stosuj leków hamujących odruch kaszlu (może dojść do nadmiernego zalegania wydzieliny w drogach oddechowych);
  • leki przeciwkaszlowe stosuj doraźnie przez 2 – 3 dni.

Pamiętaj, jeśli oprócz kaszlu masz: wysoką gorączkę (powyżej 39 stopni), ból w klatce piersiowej przy wdechu, świszczący oddech, duszność, musisz koniecznie udać się do lekarza.

Zobacz też: Jak zwalczyć kaszel suchy i mokry?

Autor: mgr farmacji Beata Chudzińska – kierowniczka Apteki Medicover w Szpitlau Medicover Warszawa Wilanów.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/rok temu
Na kaszel bardzo dobry jest prawoślaz i miód. Można je znaleźć w ziołowy, syropie na kaszel dicotuss. Zero chemii, a ułatwia odkrztuszanie, działa łagodząco na podrażnioną błonę śluzową gardła i przyjemny miodowy smak :)
/rok temu
U mojego synka okazało się, że kaszel to nie zwykłe przeziębienie, ale pseudokrup (nawet nie wiedziałam, że jest taka choroba). Lekarz przepisał benodil do nebulizowania małego i lek zadziałał naprawdę błyskawicznie. Poprawa była po pierwszym razie, a kolejne już całkowicie wyleczyły kaszel
/2 lata temu
U dziecka jak pojawia się kaszel to od razu podaje mu dicotuss. Ten syrop zawsze działa
POKAŻ KOMENTARZE (1)