POLECAMY

Coraz więcej osób choruje na grypę. Szpitale na Mazowszu wprowadzają zakaz odwiedzin!

W ostatnim tygodniu ponad 200,000 osób zachorowało na grypę. Mamy epidemię?
Coraz więcej osób choruje na grypę. Szpitale na Mazowszu wprowadzają zakaz odwiedzin! fot. Fotolia

Znaczny wzrost zachorowań na grypę sprawił, że mazowieckie szpitale wprowadziły zakaz odwiedzin chorych. Wszystko po to, by ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa.

Czy grozi nam epidemia grypy? Chorych wciąż przybywa!

Zakaz odwiedzin

Całkowity zakaz odwiedzin aż do odwołania wprowadzono już w szpitalu w Ostrołęce, w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu wiszą informacje na temat ograniczenia odwiedzin, a szpital miejski przy ul. Tochtermanna skrócił czas odwiedzin na Oddziale Intensywnej Opieki oraz na Oddziale Pediatrycznym. Nie ma się co dziwić – w tym miesiącu już ponad 200,000 osób zachorowało na grypę!

Według szacunków Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w ostatnim tygodniu (16-22 styczeń) zarejestrowano ponad 228,000 przypadków zachorowań na grypę i podejrzeń zachorowań na tę chorobę. Niestety, ataki grypy zamiast maleć, wciąż rosną (przykładowo w Warszawie zanotowano już 7,500 przypadków zachorowań).

Hospitalizowanych z powodu grypy musiało zostać 90 osób. Chorują też dzieci – szacuje się, że ponad 16,000 przypadków zachorowań to osoby do 14. roku życia. Na grypę zmarła już jedna osoba mająca powyżej 65 lat.

Gdzie sytuacja jest najtrudniejsza?

Najwięcej zachorowań odnotowano w województwie mazowieckim (39,000 przypadków), małopolskim (28,000), wielkopolskim (25,000) oraz śląskim (21,000).  

Obecnie za późno jest już na szczepienia przeciwko grypie, a to one najlepiej chronią przed chorobą. Korzystać z nich powinny szczególnie osoby najbardziej narażone na wirus – przede wszystkim seniorzy, dzieci, osoby przewlekle chore i pracownicy służby zdrowia. Niestety, Polacy rzadko się szczepią – w poprzednim sezonie (według dyrektora Krajowego Ośrodka ds. Grypy NIZP-PZH prof. Lidii Brydak) ze szczepień na grypę skorzystało zaledwie 3,4% z nas.

Eksperci podkreślają, że szczyt zachorowań w Polsce przypada na okres pomiędzy styczniem a marcem – jesteśmy więc teraz w samym „oku cyklonu”.

Pamiętajmy: grypa objawia się zmęczeniem, bólem mięśni i stawów, wysoką gorączką i bólem głowy. Jeśli chorujemy, nie powinniśmy dopuszczać do zarażenia innych (lepiej zostać w domu, zasłaniać usta w czasie kichania, często myć ręce).

Też wierzysz w to, że mróz wymraża choroby? To mit!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 miesięcy temu
My Polacy mamy taki nawyk, dodam, że dość powszechny a zarazem niebiezpieczny w konsekwencji: zazywanie kilku róznych preparatów "przeciwgrypowych" jednoczesnie, nie zwracajac uwagi na to, ze zawieraja te sama substancje aktywna. Warto wyraznie podkreslic, ze te wszystkie grypexy, koldrexy, ferwexy i inne cuda to nie sa lekarstwa na przeziebienie! Pozwalaja co prawda zlagodzic objawy przeziebienia, ale nie zwalczaja wirusa. Są takie homeopatyczne syropy BIO z Rokitnikiem, dodawane do wody lub zażywane na łyżeczce, które w takich stanach infekcyjnych i różnych powikłaniach radzi sobie bardzo dobrze i nie faszeruje się żadną chemią. Rokitnik to bomba witaminowa, zawiera 10 razy więcej Wit C niż pomarańcze, a Wit A mają 3 razy więcej niż marchew. Tutaj jest najtańsza wysyłka, sprawdziłem: konopiafarmacja.pl/wyroby-z-konopii/16-konopny-bio-syrop-z-5rokitnikiem-270ml.html