Słowacja i Włochy walczą z epidemią ciężkich przypadków grypy. Czy czeka nas najgorszy sezon grypowy od lat?

We Włoszech 95 osób zmarło z powodu powikłań, na Słowacji tylko w ostatnim tygodniu odnotowano 19 tysięcy zachorowań. Czy epidemia dotrze do Polski?
/ 9 miesięcy temu
Słowacja i Włochy walczą z epidemią ciężkich przypadków grypy. Czy czeka nas najgorszy sezon grypowy od lat? fot. Fotolia

Europa walczy z sezonem zachorowań na grypę. Tylko we Włoszech 95 osób zmarło z powodu powikłań choroby, stale rośnie też liczba ciężki przypadków, wymagających hospitalizacji. Ze względu na stale rosnącą liczbę zachorowań, Słowacki Urząd Zdrowia publicznego ogłosił wybuch epidemii. Podjęto też kroki mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się niebezpiecznego wirusa. Czy grozi nam najgorsza epidemia od kilkunastu lat?

Epidemia grypy we Włoszech i na Słowacji

 Słowacja walczy z epidemią grypy. W ciągu zaledwie tygodnia chorobę zdiagnozowana u 19 tysięcy osób. Niektóre szpitale wprowadziły zakaz odwiedzin chorych, zdecydowano się też na zamknięcie około 300 szkół. Słowacji Urząd Zdrowia Publicznego apeluje o unikanie przebywania w dużych skupiskach ludzi (szkoły, miejsce pracy, centra handlowe) ludzi, którzy podejrzewają u siebie rozwój tej choroby.

Przeziębienie czy grypa? Naucz się je odróżniać!

Z kolei we Włoszech z powodu powikłań grypy zmarło już 95 osób. I chociaż liczba nowych zachorowań spada, włoskie służby zdrowia odnotowują stale zwiększającą się liczbę ciężkich przypadków, które wymagają hospitalizacji z powodu powikłań grypy. Zgodnie z szacunkami ekspertów, w tym sezonie w samych Włoszech grypa może dotknąć od 7,5 do 8 milionów osób. Jeśli ten scenariusz się sprawdzi, będzie to najgorszy sezon grypowy od kilkunastu lat.

Lawinowy wzrost zachorowań na grypę w Polsce

Liczba chorych na grypę od początku roku stale i gwałtownie wzrasta też w Polsce. Najwięcej zachorowań odnotowano na Mazowszu i w Małopolsce. Choroba najczęściej dotyka dzieci. Lekarze apelują o przestrzeganie zasad profilaktyki i unikanie kontaktu z chorymi i osobami z objawami choroby.

Jak uniknąć grypy? 9 zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Polsce

Źródło: RMF.fm

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)