POLECAMY

Czy grozi nam epidemia grypy? Chorych wciąż przybywa!

Grypa nie odpuszcza, coraz więcej osób skarży się na objawy tej choroby. Narodowy Instytut Zdrowia – Państwowy Zakład Higieny opublikował raport, który nie napawa optymizmem…
Czy grozi nam epidemia grypy? Chorych wciąż przybywa! fot. Fotolia

Wbrew powszechnej opinii mróz nie wymraża wirusów (ani bakterii) – grypa zimą szaleje więc w najlepsze i ma idealne warunki do tego, by się rozwijać i rozprzestrzeniać. W tym sezonie jest wyjątkowo nieprzejednana. 

Coraz więcej chorych na grypę

Na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia – Państwowego Zakładu Higieny pojawiły się wyniki raportu obrazujące poziom zachorowań na grypę w tym roku i ostatnich latach. Wynika z niego, że mamy spory problem: pod koniec 2016 roku nie pojawił się typowy dla tego okresu spadek zachorowań, a krzywa wciąż rośnie.

Szacuje się, że od 4 lat nie było tylu przypadków zapadalności na grypę co teraz. Tylko w ciągu drugiego tygodnia nowego roku zarejestrowano ponad 160,000 przypadków tej choroby i podejrzeń zachorowań. Może ich być jednak znacznie więcej, ponieważ nie każdy chory decyduje się na wizytę u lekarza.

We Francji i Hiszpanii już ogłoszono epidemię grypy. Czy podobnie będzie w Polsce?

Na wykresie ze strony Narodowego Instytutu Zdrowia – Państwowego Zakładu Higieny na niebiesko zaznaczono poziom zachorowań w tym sezonie, a liniami – w poprzednich latach.

Też wierzysz w to, że mróz wymraża choroby? To mit!

Jak unikać grypy?

Przy okazji przypominamy: aby zminimalizować ryzyko zachorowania na grypę, nie należy dotykać miejsc, które w miejscach publicznych dotyka wiele innych osób (poręczy, przycisków, klamek, kranów) i często myć ręce. Specjaliści zalecają wręcz otwierać drzwi w rękawiczkach, które pod koniec dnia upierzemy, bądź przez jednorazowe chusteczki.

Mycie rąk powinno być dokładne, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc pod paznokciami i między palcami.

Jeśli jesteśmy poza miejscem z dostępem do wody i mydła, korzystajmy z żeli antybakteryjnych.

Specjaliście polecają też, aby podczas kichania nie zakrywać ust dłonią, lecz kichać w zgięcie łokciowe – to minimalizuje rozprzestrzenianie się zarazków. 

Jak nie zarazić się grypą w pracy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 miesięcy temu
W okresie przeziębień i grypy serdecznie polecam Konopny BIO Syrop Rokitnikowy. Liczne badania naukowe udowodniły, że Witaminy A rokitnik zawiera trzy razy więcej niż marchew, witaminy E jest w rokitniku cztery razy więcej niż pestkach słonecznika. Rokitnik zawiera witaminy C 10 razy tyle co pomarańcza.... Co ważne witamina C w rokitniku jest niezwykle trwała i bardziej odporna na obróbkę termiczną niż innych owocach, witaminy K1 rokitnik zawiera więcej niż czarna aronia, jarzębina pospolita, dzika róża czy czarna porzeczka . Niektóre źródła podają, że 25 gram owoców rokitnika zawiera czterokrotną dawkę dzienną witaminy B12 -byłoby to źródło naturalnej, aktywnej witaminy dla wegetarian! ) Rokitnik bogaty jest minerały i składniki tj. flawonoidy, kwasy tłuszczowe ( omega-7 ), karotenoidy, sterole. Sprawdzone, najtańsza wysyłka tutaj: konopiafarmacja.pl/wyroby-z-konopii/16-konopny-bio-syrop-z-5rokitnikiem-270ml.html