Jakie badania diagnostyczne w zakażeniu nicieniami lub przywrami?

Jakie badania diagnostyczne w zakażeniu nicieniami lub przywrami?

Zakażenia przywrami lub tasiemcami mogą dawać różne objawy chorobowe. W poszczególnych przypadkach inaczej będzie wyglądała diagnostyka. Warto więc wiedzieć, jakie badania będą wykonywane w przypadku podejrzenia inwazji pasożyta.
/ 23.09.2016 15:01
Jakie badania diagnostyczne w zakażeniu nicieniami lub przywrami?

Przywry są pasożytami, które mogą wywoływać u człowieka bardzo różnorodne objawy chorobowe. Wśród przywr wyróżniamy pasożyty krwi, jelita, wątroby, płuc.

Co złego może zrobić schistosoma?

Schistosoma mansoni ( przywra żylna Mansona) i inne gatunki schistosoma są pasożytami krwi. Można się nimi zarazić podczas kąpieli w zainfekowanym zbiorniku wodnym. Badania diagnostyczne opierają się na badaniu kału na obecność przywr. W przypadku podejrzenia inwazji Schistosama masoni można również wykonać wziernikowanie odbytnicy z pobraniem wycinka zmienionej błony. Przywra żylna (schistosoma haematobium) powoduje stany zapalne pęcherza moczowego. Badania diagnostyczne w kierunku tego pasożyta opierają się, więc na analizie moczu.

Wszędobylski pasożyt…

Motylica wątrobowa (Fasciola hepatica) jest pasożytem należącym do przywr. Występuje ona na całym świecie. Wiele zwierząt jest nią zakażonych. Czasami ofiarą staje się też człowiek. Źródłem zakażenia jest zanieczyszczona woda, lub źdźbła trawy (często wkładane do ust, zwłaszcza przez dzieci). Objawy chorobowe w fazie ostrej przypominają zapalenie dróg żółciowych. Pojawią się wtedy: bolesne powiększenie wątroby, stan zapalny, żółtaczka. Rutynowo przy podejrzeniu inwazji motylicy wątrobowej wykonuje się badanie kału. Poszukuje się w nim jaj pasożyta. Niestety jest to dopiero możliwe po dwóch miesiącach od zakażenia. Często w diagnostyce wykorzystuje się do badania żółć lub surowicę krwi. Około 50 gatunków nicieni to pasożyty człowieka! Do nicieni należą dobrze znane robaki jak m.in. owsik ludzki oraz glista ludzka.

Mały, ale niebezpieczny…

Włosień kręty jest najmniejszym z nicieni pasożytujących u człowieka. Może wywoływać chorobę zwaną włośnicą. Zaraża się nią poprzez spożywanie zainfekowanego mięsa. Jej objawy mają różne nasilenie, w zależności od intensywności inwazji. Osobniki dorosłe włośnia przebywając w jelicie człowieka mogą powodować bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunkę. Niebezpieczne powikłania mogą wystąpić w momencie inwazji larw do mięśni. Występuje wtedy gorączka, nadmierne pocenie się, bóle mięśni, trudności w poruszaniu się, mówieniu.

Powikłania tej fazy choroby są bardzo groźne. Rozpoznania dokonuje się na podstawie charakterystycznych objawów oraz wyników badania krwi ( podwyższona liczba eozynofilów i leukocytów). Ważne w diagnostyce jest wykrycie larw pasożyta w wycinkach pobranych z mięśni. Jest to metoda bezpośrednia. Z metod pośrednich stosuje się badania immunoserologiczne. Mają one na celu wykrycie charakterystycznych przeciwciał, które organizm człowieka wytwarza przeciwko pasożytowi. Niestety badania te dają wynik pozytywny (potwierdzający inwazję włośnia krętego) dopiero po 2-3 tygodniach od wystąpienia objawów.

Do badań parazytologicznych, mających na celu wykrycie inwazji pasożyta, są pobierane różne materiały. W diagnostyce zakażeń nicieniami lub przywrami wykorzystywane są m.in. krew, kał, mocz a nawet wycinki mięśni.

Zobacz też: Skąd wiadomo, że chorobę wywołuje pasożyt?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/13.05.2018 08:50
Oferuję wybór 5 leków przeciwpasożytniczych 105 tabletek za 300 zł (włącza koszt wysyłki pobraniowej z Polski lub lotniczej rejestrowanej z Tajlandii). Poniższa mieszanka działa na całe spektrum (tasiemce, przywry, motylice, glisty i inne, po nużeńce, świerzb). Leki przeciwpasożytnicze należy mieszać, bo robaki się szybko uodparniają. W ten sposób można skutecznie pozbyć się ich wszystkich i najmniejszym kosztem. Leczenie najlepiej przeprowadzić w całej rodzinie, włącznie z czworonogami i cyklicznie, np. co pół roku. Vermox Mebendazole 100mg, 50 tabletek, wartość 100zł, 03.2020 Yomesan Niklozamid 500mg, 40 tabletek, opakowania kartonowe 10 blistrów x 4, wartość 120zł, 01.2022 Prazykwantel 600mg, 10 tabletek, wartość 50zł, 04.2020 Zentar Plus - lek kombinowany, zawiera Zentel Albendazole 400mg i Stromectol Ivermektyna 6mg, 5 tabletek, wartość 150zł, 09.2020 Razem 105 tabletek, które można użyć w dowolnej kolejności, chociaż moje osobiste doświadczenie wskazuje mi zaczynać od najtańszych po prostu z powodów ekonomicznych. Pasożyty, na które działają te leki: tasiemce (uzbrojony, nieuzbrojony, bąblowcowy, bruzdogłowiec szeroki, karłowaty), różne przywry (kocia, chińska, płucna, krwawa), motylica wątrobowa, glista ludzka, filarie, włośnie kręte, włosogłówki, węgorki jelitowe, tęgoryjce, owsiki ludzkie, krętki, gronkowiec złocisty, paciorkowce, toksoplazmozy, rzęsistki, chlamydie, lamblie, nużeńce, świerzb. Stosować można też profilaktycznie, szczególnie, gdy żyje się ze zwierzętami domowymi, w czasie ich odrobaczania. Jan Krongboon massagewarsaw gmail com Tu info o tych lekach: Mebendazol Glistnica, włośnica, włosogłówczyca, infestacje tęgoryjca i owsika. Niklozamid tasiemiec nieuzbrojony, tasiemiec uzbrojony, brudzogłowiec szeroki, tasiemiec karłowaty. Podaje się jednorazowo w dawce 2 g. Prazykwantel przywry, tasiemce. Ivermectin glisty (ogólnie robaki obłe), nużeniec, świerzb, węgorczyca, filarioza, glista ludzka, węgorek jelitowy, włosogłówka ludzka, owsiki, wszy. Powoduje zaburzenie przewodzenia nerwowego u nicieni i stawonogów. Dawkowanie: 0,2mg/kg masy ciała. Nie należy przyjmować jedzenia na 2 h przed podaniem leku i przez 2 h po jego podaniu. Albendazol obleńce, niektóre płazińce. W przypadku zarażenia owsikiem, włosogłówką, glistą, tęgoryjcem dwunastnicy stosuje się jednorazową dawkę leku 400 mg. W zarażeniach węgorkiem jelitowym lub w tasiemczycach stosuje się tę dawkę trzykrotnie przez 3 kolejne dni. W przypadku braku efektu po 3 tygodniach można leczenie powtórzyć. W giardiozie typowo podaje się w jednorazowej dawce 400 mg/dobę przez 5 dni. Jan Krongboon massagewarsaw gmail com
/17.03.2018 16:32
Mam do odstąpienia tabletki Opticide (prazykwantel 600mg) na pasożyty (przywry, tasiemce, motylice). Lek jest w oryginalnym opakowaniu, sprzedaję połowę czyli 50 tabletek, po odsypaniu reszty dla siebie. Termin ważności 9.2018. Cena za tabletkę 3zł, włącza koszt lotniczej wysyłki rejestrowanej z Tajlandii. Oczywiście, mogę też wysłać opakowanie 100 tabletek, za 250zł. Będzie też znacznie dłuższa data przydatności. Lek jest ciężko dostępny na NFZ, trzeba czekać do 10 tygodni na sprowadzenie. Jan Krongboon massagewarsaw[at]gmail com
/22.10.2014 10:43
COMBINATION SEVEN Ta kombinacja ziół pomaga oczyścić drogi moczowe oraz pozbyć się z ciała pasożytów. Stosowany przy zaparciach jako łagodny środek przeczyszczający. Posiada działanie przeciwbakteryjne. Czosnek – posiada potężne działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne. Zwiększa odporność. Wspiera trawienie poprzez wspomaganie produkcji kwasu solnego w żołądku i żółci. Utrudnia proces rozkładu i fermentacji w jelitach. Ludowy przepis mówi, że czosnek wypędza robaki (pasożyty) z jelit, wspomaga walkę z grzybicami. Obniża poziom cholesterolu LDL, zapobiega miażdżycy tętnic i zmniejsza ryzyko zawałów. Liście orzecha czarnego – skuteczne w walce przeciwko pasożytom. Czarny orzech jest stosowany przy liszaju, trądziku, skazach, łuszczycy, chorobach alergicznych, pomaga w niektórych formach tocznia, chorobach krtani, zapaleniu węzłów chłonnych, gruźlicy. Czarny orzech ma również działanie bakteriobójcze, stymuluje gojenie ran, owrzodzeń, hemoroidów, zatrzymuje krwawienie, wzmacnia zęby i dziąsła. Jest to bogate źródło substancji odżywczych. Zawiera 8 razy więcej witaminy C niż czarna porzeczka i aż 50 razy więcej niż cytryna. Zalecany osobom osłabionym i cierpiącym na awitaminozę. Wspomaga regenerację błon śluzowych układu pokarmowego. Znajduje zastosowanie w problemach żołądkowych, alergiach, astmie, zapaleniu węzłów chłonnych, gruźlicy i chorobach pasożytniczych (glistnica). Ma również działanie bakteriobójcze. Kora gorzknii – ma delikatne działanie przeczyszczające. ________________________________________ Skład: wapń, fosfor, liście czarnego orzecha, czosnek, kora gorzknii (Quassia), korzeń Mandragory lekarskiej. ________________________________________ Sposób użycia: 1 tabletkę rozpuścić w szklance gorącej wody i pić jak herbatę lub dodać 10 kropli nalewki na szklankę wody, rozmieszać i wypić. ________________________________________ Przeciwwskazania: nie określono. tel 792650428