POLECAMY

Gdy za mało (za dużo) czerwonych krwinek...

Krwinki czerwone (RBC) czyli erytrocyty są podstawowym składnikiem morfotycznym krwi. To one wraz z zawartą w nich hemoglobiną odpowiedzialne są za transport tlenu do tkanek oraz dwutlenku węgla z tkanek do płuc. Liczba erytrocytów, hemoglobina oraz hematokryt to podstawowe badanie służące do rozpoznania stanu niedokrwistości lub nadkrwistości.

Erytrocyty, tak jak inne krwinki, wytwarzane są w szpiku kostnym przez około 7-10 dni i żyją we krwi obwodowej około 100-120 dni po czym są niszczone głównie w śledzionie.

Na każdy z parametrów laboratoryjnych ma wpływ wiele czynników z których najważniejsze to wiek oraz płeć badanego. Norma RBC dla dorosłych kobiet wynosi 4,2 do 5,4 mln/ul, a dla mężczyzn 4,7 do 6,2 mln/ul. Hemoglobina (HGB/Hb) to białko transportowe będące podstawowym markerem służącym do rozpoznawania niedokrwistości. Wartość prawidłowa dla dorosłych kobiet to 12-16 g/dl, dla mężczyzn 14-18 g/dl.

Hematokryt (HCT) to z kolei stosunek objętości erytrocytów do objętości osocza. Zależy on od liczby krwinek czerwonych (RBC), objętości krwinek czerwonych (MCV) a także aktualnej objętości krwi krążącej, która prawidłowo wynosi około 5-6 l.

Hematokryt najczęściej wyrażany jest w procentach a jego prawidłowa wartość dla dorosłych wynosi 37 – 47% dla kobiet oraz 42 – 52% dla mężczyzn.

Zobacz też: Podstawowe badania w szpiczaku mnogim

Najczęstsze przyczyny spadku liczby czerwonych krwinek, hemoglobiny i hematokrytu to:

  1. Niedokrwistość (anemia), rozpoznajemy ją przede wszystkim przez obniżony poziom hematokrytu i hemoglobiny we krwi, któremu często towarzyszy spadek liczby erytrocytów. Zależnie od wielkości krwinki wyróżniamy anemię mikrocytarną ( z małą krwinką), megaloblastyczna (z dużą krwinką ) oraz normocytarną (krwinka prawidłowej wielkości) - patrz artykuł o MCV.
  2. Niedokrwistości rzekome, które wynikają nie ze wzrostu liczby erytrocytów, ale ze wzrostu objętości osocza co w efekcie doprowadza do sytuacji „rozcieńczenia” krwinek. Z Niedokrwistością rzekomą mamy do czynienia w efekcie przewodnienia oraz w III trymestrze ciąży.
  3. Spadek RBC bez spadku hematokrytu to efekt nagłej utraty krwi.

Najczęstsze przyczyny wzrostu liczby erytrocytów, hemoglobiny oraz hematokrytu to:

  1. Nadkrwistości rzekome (związane ze zmniejszeniem objętości osocza). Dochodzi do nich w przebiegu odwodnienia z powodu wymiotów, biegunki, pocenia się w przebiegu gorączki bez przyjmowania odpowiednio zwiększonej ilości płynów.
  2. Nadkrwistość pierwotna czyli czerwienica prawdziwa będąca rzadkim typem choroby nowotworowej krwi.
  3. Nadkrwistości wtórne w których dochodzi do nadmiernej produkcji erytrocytów w reakcji na:
  • niedotlenienie tkanek z powodu przewlekłej choroby płuc, wady serca czy pobytu na dużych wysokościach górskich.
  • zwiększone wytwarzanie erytropoetyny (hormonu pobudzającego tworzenie krwinek). Erytropoetyna wydzielana jest w nadmiarze w reakcji na niedotlenienie tkanek, w przebiegu nowotworu nerki czy też torbielowatości nerek.
  • zwiększony poziom kortykosteroidów wytwarzanych w nadmiarze w przebiegu gruczolakoraka przysadki czy przerost kory nadnerczy, lub podawanych w celach leczniczych.

Polecamy: Jak często niedokrwistość jest objawem raka?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (13)
/2 lata temu
Witam ja od jakiegoś czasu mam niski poziom erytrocytów, leukocytów, generalnie wszystkie parametry mam niskie. do tego na całym ciele szybko powstają mi siniaki, krwiaki. Czy przyczyną tego może być leczenie lamotriginą? Wcześniej miałem zawsze świetne wyniki.
/2 lata temu
ja martwie sie bo mam 11 lekocyt to jest za duzo .mam 53 lata czy to zle.
/3 lata temu
dobre
POKAŻ KOMENTARZE (10)