Sxc.hu, nogi

Żylaki na nogach - skąd się biorą i jak im zapobiegać?

Żylaki to trwałe poszerzenie żył powierzchownych. Przyjmują postać uwypuklonych, wężowatych sznurów, splotów i kłębów. Takie poszerzenie żył jest jednym z pierwszych i najczęstszych objawów przewlekłej choroby żylnej.
/ 29.11.2011 12:09
Sxc.hu, nogi

Jak powstają żylaki?

Żylaki powstają w następstwie utrudnionego odpływu krwi z kończyny dolnej. W nogach krew płynie żyłami do serca, przeciwnie do siły grawitacji, jakby „pod górę”. Główną rolę w tym akcie odgrywają sprawne zastawki, które znajdują się wewnątrz żył. Sprawiają, że krew krąży prawidłowo, nie cofa się i nie zalega w żyłach. Jeżeli zastawki są uszkodzone, na przykład w wyniku procesu zapalnego, dochodzi do refluksu, czyli cofania się krwi. Zaleganie krwi w żyłach powoduje wzrost ciśnienia wewnątrz naczynia, jego rozszerzenie i powstawanie obrzęków.

Przeczytaj: Kiedy leczyć żylaki?

Czym to się objawia?

Zanim na nodze pojawią się uwypuklone, poskręcane żyły, większość osób zgłasza uczucie zmęczenia nóg. Towarzyszą temu bóle i pieczenie, a także dyskomfort, polegający na uczuciu rozpierania w nogach. Mogą pojawić się skurcze mięśni oraz obrzęki zlokalizowane głównie w okolicy kostek i stopy. Charakterystyczne jest zmniejszenie się lub całkowite ustąpienie dolegliwości po uniesieniu chorej nogi. Warto zauważyć, że objawy choroby żylnej pojawiają się wieczorem, po całym dniu stania lub siedzenia, natomiast nie ma ich rano, po odpoczynku w pozycji leżącej.

Bardzo poważnym powikłaniem żylaków są owrzodzenia i krwawienia, które wymagają długotrwałego leczenia.

 

Podkreśla się, że dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne i rodzinna skłonność, jak również mało aktywny tryb życia. Co więcej, ryzyko powstania żylaków zwiększa się wraz z wiekiem. Powstawaniu żylaków sprzyja praca w pozycji siedzącej lub stojącej, a także otyłość. Również wady postawy, na przykład płaskostopie, może sprzyjać powstawaniu żylaków. Warto zauważyć, że okres ciąży, dźwiganie ciężarów, zaparcia, a nawet uciążliwy kaszel należą do czynników ryzyka.

Polecamy: Kto jest narażony na żylaki?

Jak się ochronić przed żylakami?

Działania chroniące przed powstawaniem żylaków powinny być oparte na ułatwieniu odpływu krwi z nóg i ochronę zastawek, aby jak najdłużej funkcjonowały prawidłowo. Dużą rolę w ułatwieniu odpływu krwi z nóg odgrywa pompa mięśniowa, czyli mięśnie kończyny dolnej. Podczas wysiłku kurczące się mięśnie wywołują ucisk na naczynia żylne i tłoczą krew w kierunku serca. Podczas stania lub siedzenia poruszanie nogami uruchamia pompę mięśniową i ułatwia odpływ krwi z żył. Z tego powodu prowadzenie aktywnego stylu życia, na przykład gimnastyka, codzienne spacery, bieganie, jazda rowerem, pływanie, a także unoszenie kończyn dolnych ponad poziom serca, może obniżyć ryzyko wystąpienia żylaków. Należy unikać długotrwałego lub zbędnego stania. Można „dreptać” w miejscu, stawać na palcach, „maszerować”, unosić kolana. Niekorzystne jest także długotrwałe siedzenie w pozycji nieruchomej, zwłaszcza „z nogą na nodze”. Nawet podczas czynności, które wymagają siedzenia, można nogi położyć na drugim krześle.

Nie bez znaczenia jest utrzymanie prawidłowej masy ciała i noszenie butów na obcasie nie wyższym niż 4 cm. Należy też unikać gorących kąpieli, które rozszerzają naczynia.

* FORTIVEN ACTIV GEL, 2400 j.m./g, żel. Skład: 1 gram żelu zawiera 2400 j.m. heparyny sodowej (Heparinum natricum). Postać farmaceutyczna: żel. Wskazania do stosowania: Miejscowe leczenie wspomagające: chorób żył powierzchownych – zakrzepowego zapalenia żył, żylaków kończyn dolnych; obrzęków, stłuczeń, krwiaków podskórnych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na heparynę sodową lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować na otwarte, krwawiące i sączące się rany, błony śluzowe i okolice oczu, zmiany skórne niewiadomego pochodzenia, zakażoną skórę. Podmiot odpowiedzialny:PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.*

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/20.03.2018 10:53
Profilaktyka żylaków wymaga w sumie wysiłku, bo trzeba się zastanowić co robić, czego nie robić. Mimo wszystko warto, zadbać o dietę, ruch, aktywność fizyczną. Warto też profilaktycznie stosować maści, które wspomagają i zapobiegają problemom z żylakami. Jedną z najlepszych maści jest Varosin Forte Max, który polecam stosować. W większości przypadków likwiduje objawy i zapobiega powstawaniu żylaków. Zostawiam link do artykułu - https://varosin.pl/bl1/5a85704b990ad/47
/07.07.2015 17:32
Pierwsze objawy niewydolności żylnej, takie jak uczucie ciężkości nóg, ból nóg, nocne kurcze nóg, pajączki, opuchnięcia, mogą być wskazaniami do stosowania leku Diosminex, który zwiększa napięcie naczyń żylnych i działa ochronnie na naczynia krwionośne.
/20.08.2014 21:40
Moj tata ma klopot z zylakami a ja bardzo chcial bym go jakos odciazyc...Ma klopoty z otyloscia a to kolejny minus. Problem w tym ze nie dawno jeden pekl i boje sie co dalej. Lekarze oczywiscie pchaja jakies specyfiki ale mysle ze to i tak nie pomoze. Moze ktos z was mial podobny problem i skutecznie go rozwiaza? Prosil bym o jakies pewne sposoby na to kur..... ? Help
POKAŻ KOMENTARZE (3)