POLECAMY

Zawał i choroby serca – jak im zapobiegać?

Prof. dr hab. med. Zbigniew Gaciong, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii AM w Warszawie opowiada o tym, jak rozpoznać zawał serca i jak dbać o swoje serce.
Zawał i choroby serca – jak im zapobiegać?

Nasze serce jest narządem, który najczęściej choruje. Choroby układu krążenia, choroby serca są częstą przyczyną przedwczesnych zgonów w Polsce a także w pozostałej części Europy.

Jakie są symptomy zawału serca?

Zawał serca najczęściej daje o sobie znać bólem w klatce piersiowej. Ból zawałowy jest bólem ciężkim, silnym, większość chorych w tym czasie będzie poszukiwać pomocy lekarskiej.

Co może się pojawić poza bólem?

Trzeba pamiętać, że to może być nie tylko ból, to może być poczucie niepokoju, dyskomfortu, ucisku, ciężaru w klatce piersiowej.

Co wtedy zrobić, jeśli podejrzewa się zawał serca?

Powinno być objawem ostrzegawczym i nakazuje natychmiast zgłosić się do lekarza, poszukiwać pomocy lekarskiej. Ale też trzeba pamiętać, że u 30% chorych z zawałem nie jesteśmy w stanie uratować, a pierwszym objawem zawału jest zgon, śmierć.

Co uważa Pan za najważniejsze w unikaniu takich dolegliwości?

Należy podkreślić, że wszystkim rodzajom dolegliwości zapobiega profilaktyka oparta na eliminacji czynników ryzyka, powtórzę to jeszcze raz: nadciśnienie, palenie tytoniu, cholesterol, otyłość i oczywiście cukrzyca.

Zobacz też: Cukrzyca

A jak na co dzień unikać zagrożenia chorobami serca?

My wiemy, że w 40% przypadków tym chorobom można zapobiegać poprzez styl życia. Dla zainteresowanych od razu wyjaśnię, że pozostałe 40% to geny, czyli czynnik na który wpływu nie mamy, a 20% to korzystanie z postępów medycyny, czyli leczenie. Z drugiej strony nasz los jest w naszych rękach, rady są niezwykle proste: po pierwsze dbać o styl życia nie paląc, ograniczając liczbę spożywanych kalorii, zjeść mniej, zwiększyć wydatek kaloryczny, ale top są bardzo proste rady, o których wszyscy wiedzą, że powinni mniej jeść i więcej się ruszać i przestać palić.

Zobacz też: Choroby serca

Czy poleca pan szczególnie jakieś badania specjalistyczne? Jeśli tak, to jak często należy je wykonywać?

To, co każdy powinien robić: raz do roku zmierzyć swoje ciśnienie tętnicze, każdy dorosły człowiek powinien znać wartość swojego ciśnienie i jeśli jest za wysokie, może istnieć konieczność stosowania leków obniżających ciśnienie.

Również każdy człowiek powinien raz na pięć lat zmierzyć sobie stężenie cholesterolu we krwi a raz na trzy lata stężenie glukozy. To są najprostsze czynności, które zmniejszą znacząco ryzyko choroby serca.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/7 lat temu
Problemy z krążeniem, nadciśnienie – wiele osób w naszym wieku na to choruje. Podobno prowadzi to do chorób serca i zawału... Obawiam się, że jestem na najlepszej drodze by właśnie na to zacząć chorować. Chciałabym jakoś działać zapobiegawczo, żeby poprawić swoje zdrowie bo zdrowie seniora jest przecież bardzo ważne. Zbierałam opinie porady wśród znajomych, ale nie chce czakać aż nfz mnie dopiero za 2 lata gdzieś skieruje. Poza zmaina trybu życia chciałabym gdzieś pojechać. Słyszałam o tym, że są jakieś wczasy lecznicze – wypoczynek dla seniora z zabiegami. Ktoś z Was korzystał? Poprosiłam wnuczka, żeby pomógł mi coś znaleźć w internecie, ale jest tego tak dużo... trudno mi cokolwiek wybrać nie mając o tym kompletnie pojęcia. Możecie mi pomóc? Spodobało mi się coś takiego http://www.patrona.pl/osrodek-sanatorium-KrynicaZdroj-54-4 czy to jest godne polecenia? Zna ktoś? Jesień to chyba dobra pora na takie wyjazdy :) Proszę polećcie mi jakieś sprawdzone sanatoria w Polsce.
/7 lat temu
specjalny internetowy test na raka, który oszacuje ewentualność zagrożenia. Sprawdź czy istnieje ryzyko pojawienia się nowotworu w Twoim organizmie! http://***/457news .
/7 lat temu
Masz dość czekania w kolejkach,niekompetencji niektórych lekarzy , niekończacych wydatków na leczenie? Oferuję dostęp do kompleksowej opieki medycznejw ponad 800 placówkach medycznych. -Dzwonisz o dowolnej porze na Infolinie Medyczną -Umawiasz się na wizytę ,badanie lub zabieg w dogodnym terminie i placówce dla siebie -korzystasz z usług w wyznaczonym terminie -szybko,bez kolejek i zbednych formalności. Cała procedura leczenia : CHORY > ZDROWY CHORY>> telefon >> natychmiastowa rejestracja >> wizyta u lekarza pierwszego kontaktu :rozpoznanie,badania wstępne >> rozpoznanie u specjalisty >> badania szczegółowe i potwierdzenie rozpoznania >> diagnoza ..skuteczne leczenie a w razie potrzeby pomoc ambulatoryjna,pielęgniarska, rehabilitacja >> wizyta kontrolna >>ZDROWY Prawda ,ze można po ludzku ?? Dowiedz się więcej : urszula.stria@op.pl tel 501 378 368