Zapalenie płuc - czy należy się bać?

Osłabienie, kaszel, gorączka. To mogą być objawy zwykłego przeziębienia, ale nie koniecznie. Słyszeliśmy wszyscy o zapaleniu płuc jako o groźnej i ciężkiej chorobie. Czy na pewno tak jest? Czy zapalenie płuc można sprawnie wyleczyć? Czy to prawda, że moje dziecko musi trafić do szpitala?
Zapalenie płuc - czy należy się bać?

Drobnoustroje odpowiadające za zapalenie płuc

Zapalenie płuc u dzieci jest powodowane przez różne drobnoustroje w zależności od wieku dziecka. Do 4 miesiąca życia patogenami są najczęściej bakterie, również hodowane uprzednio z dróg rodnych matki. U dzieci poniżej 5 roku życia to zazwyczaj choroba wirusowa. Dzieci starsze chorują poprzez zakażenie drobnoustrojami tzw. atypowymi.

Polecamy: Co oznacza wysypka u dziecka?

Dom czy szpital?

Zazwyczaj zapalenie płuc ma przebieg na tyle delikatny, że dziecko może zostać w domu pod opieką rodziców. W sytuacjach bardziej nasilonych objawów lub gdy rozpoznanie nie jest pewne, lekarz zleci badanie rentgenowskie klatki piersiowej, po którym zdecyduje czy dziecko powinno być leczone w domu czy przenieść proces diagnostyczno- leczniczy do szpitala. Pobyt szpitalny ma na celu lepszą obserwację oraz dostęp do ciągłego leczenia. Jest szczególnie zalecany w przypadku niemowląt, u których nawet mała dekompensacja może mieć poważne skutki.

Lekarz rozpoznał

Zapalenie płuc jest chorobą, którą stosunkowo łatwo zdiagnozować. Dziecko skarży się na osłabienie i wzmożoną męczliwość - ma problemy z wykonywaniem swoich codziennych obowiązków. Pojawiają się ból w klatce piersiowej, szczególnie przy oddychaniu oraz duszność, która przez dziecko starsze zostanie opisana, natomiast u młodszego występować będzie wciąganie przestrzeni międzyżebrowych i poruszanie zgodnie z oddechem skrzydełkami nosa. Narasta gorączka, która najczęściej jest znacznie podwyższona. Kaszel na początku jest suchy, następnie wilgotny z odkrztuszaniem wydzieliny. Lekarz przykładając stetoskop słyszy charakterystyczne zmiany osłuchowe, które potwierdzają podejrzenia.

Skuteczna terapia w rękach medycyny

Jeśli lekarz podejrzewa zapalenie wirusowe, leczeniem z wyboru będzie czujne wyczekiwanie i leczenie objawowe. Jeśli jest to zakażenie bakteryjne, stosuje się antybiotyk - najczęściej amoksycylinę, ale jego wybór zależy od wielu czynników, w tym od wieku i objawów a także od ewentualnego uczulenia czy nadwrażliwości na dany antybiotyk. Zakażenia atypowe leczy się erytromycyną lub jej pochodnymi.

Polecamy: Gdy dziecko ma anginę

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)