POLECAMY

Korzonki? Nie! To zapalenie nerek!

Ból w okolicy lędźwiowej jest nagły i tak silny, że zwala z nóg. Wiele osób myśląc, że to korzonki, sięga po maści i tabletki przeciwbólowe. Tymczasem to często pierwszy sygnał ostrej choroby nerek.
/ 10 miesięcy temu
Korzonki? Nie! To zapalenie nerek! fot. Fotolia

Zapalenie nerek to proces chorobowy obejmujący nerki. Wyróżniamy trzy rodzaje schorzenia: kłębuszkowe zapalenie nerek, odmiedniczkowe zapalenie nerek, śródmiąższowe zapalenie nerek.

Stan zapalny może rozwinąć się w różnych obszarach tego narządu. Ze względu na lokalizację, lekarz może rozpoznać: odmiedniczkowe zapalenie nerek, kłębuszkowe zapalenie nerek, śródmiąższowe zapalenie nerek. Diagnozę stawia lekarz po zapoznaniu się z wynikami badania moczu.

Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek – przyczyny i objawy

Unikasz dentysty? Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek jest skutkiem alergii na bakteryjne ogniska zapalne, znajdujące się nawet daleko od nerek, najczęściej w nieleczonych zębach ale też w migdałkach, jajnikach, czy pęcherzyku żółciowym.

Objawy:

 • nagłe silne bóle w okolicy lędźwiowej,
 • znaczne zmniejszenie ilości dobowo oddawanego moczu,
 • obrzęki górnej części tułowia (przeważnie rano na twarzy),
 • złe samopoczucie,
 • apatia i senność,
 • utrata apetytu i wymioty,
 • bladość skóry,
 • bóle głowy,
 • wzrost ciśnienia tętniczego,
 • zmiana wyglądu moczu (przypomina popłuczyny mięsne),
 • stan podgorączkowy lub gorączka.

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek – przyczyny i objawy

Jego pierwotnym ogniskiem jest niewyleczona do końca lub zbagatelizowana infekcja dolnych dróg moczowych. Namnażające się w pęcherzu lub w cewce moczowej bakterie wędrują do miąższu nerek, upośledzając pracę naszych „filtrów”. Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek to z reguły kobieca przypadłość.

Objawy:

 • silne bóle w okolicy lędźwiowe,
 • zmiany w moczu (więcej krwinek białych oraz liczne bakterie),
 • duże wahania temperatury w ciągu doby od stanu podgorączkowego do wysokiej gorączki zaburzenia częste, w małych ilościach oddawanie moczu połączone z uczuciem pieczenia lub silnego bólu w cewce moczowej.

Ostre śródmiąższowe zapalenie nerek – przyczyny i objawy

Choroba jest najczęściej skutkiem długoletniego przyjmowania leków, które stosowane stale mogą uszkadzać nerki, m.in. penicyliny, tetracykliny, leków moczopędnych i przeciwdrgawkowych, a nawet popularnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (sprzedawanych bez recepty).
Objawy ostrego śródmiąższowego zapalenia nerek mogą pojawić się w ciągu kilku pierwszych dni, a nawet po 2 miesiącach od pojawienia się przyczyny (np. rozpoczęcia stosowania leku).

Objawy:

 • stan podgorączkowy lub gorączka,
 • tępy ból w okolicy lędźwiowej,
 • wysypka,
 • skąpomocz, a czasem zmniejszenie objętości oddawanego moczu
 • bóle stawów,
 • krwiomocz.

Zapalenie nerek – leczenie i dieta

Stan zapalny nerek stwierdza lekarz po dokładnym wywiadzie i przeanalizowaniu wyników badania moczu. Często zaleca także badanie krwi i usg nerek. W ostrym kłębuszkowym zapaleniu nerek najważniejsze jest zlikwidowanie stanów zapalnych w organizmie, np. wyleczenie zębów lub usunięcie chorych korzeni, operacja pęcherzyka żółciowego. Wskazana jest dieta niskobiałkowa i odpoczynek. Leczenie  odmiedniczkowego zapalenia nerek polega na podawaniu antybiotyków zwalczających bakterie. Ważna jest dieta zawierająca produkty moczopędne (natka pietruszki, pokrzywa, czarny bez, mniszek lekarski, skrzyp polny, lubczyk, żurawina). Natomiast gdy lekarz rozpozna śródmiąższowe zapalenie nerek, zaleca odstawienie leków, które wywołały chorobę i podaje specjalnie dobrane leki przeciwzapalne. Wskazana jest też lekkostrawna dieta, bogata w produkty moczopędne. Ponieważ nerki są bardzo wrażliwym na uszkodzenia narządem, zalecone leczenie nerek trzeba potraktować bardzo serio.

Sprawdź, na czym polega nowoczesna dializa.

Zapalenie nerek u dziecka

Zwykle pierwszym sygnałem, że dziecko ma zapalenie nerek jest stan podgorączkowy lub gorączka, bez żadnych innym objawów. Zwykle szybko ustępuje, ale sytuacja powtarza się kilka dni później. Dziecko może być marudne (gdy gorączkuje!). W takiej sytuacji najlepiej szybko pobrać mocz i zrobić badanie ogólne moczu + posiew.

Dowiedz się co jeszcze może dolegać twojemu dziecku.

Zapalenie nerek u psa i kota

Stan zapalny nerek nie jest wyłącznie chorobą dotykającą ludzi. Jeśli masz w domu czworonoga, warto kontrolować stan jego układu moczowego. Przyczyn jest wiele: nie leczone infekcje dróg moczowych, kamice, zakażenia. Warto pamiętać, że poważnym wrogiem kocich nerek jest stres. Powoduje m. in. idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego, a towarzyszący temu schorzeniu krwiomocz może sprzyjać zakażeniom dróg moczowych. Początkowo trudno rozpoznać zapalenie nerek u psa czy kota, niestety późno odkryte jest bardzo trudne do wyleczenia – szybko prowadzi do niewydolności nerek. Zapalenie nerek u psów jest często skutkiem stanu zapalnego rozwijającego się gdzie indziej w organizmie. Zwierzę chudnie, nie ma apetytu, a jego stan szybko się pogarsza. Aby tego uniknąć, podobnie jak sobie, warto zwierzakowi robić okresowe kontrolne badanie moczu, szczególnie po 7 roku życia (w tym wieku jest on już seniorem).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)