Zależność lekowa – co to takiego?

Zależność lekowa – co to takiego?
Zależność lekowa, zwana również lekomanią albo lekozależnością, to silna wewnętrzna potrzeba zażywania leku w celu uzyskania określonego efektu lub uniknięcia pewnych doznań. Dlaczego jest niebezpieczna?
/ 14.10.2010 00:00
Zależność lekowa – co to takiego?

Problem lekomanii istnieje od dawna, jednak szerzej tym rodzajem uzależnienia zainteresowano się dopiero w XX wieku. Osoby uzależnione od przyjmowania lekarstw zażywają najczęściej tabletki nasenne, leki przeciwbólowe czy środki dopingujące. Wśród kobiet często zdarzają się przypadki uzależnienia od preparatów odchudzających lub tych, które opóźniają procesy starzenia. Skutki dłuższego zażywania leków mogą być dla organizmu nieodwracalne. Potrzeba ciągłego zwiększania dawki przyjmowanej substancji może doprowadzić do zatrucia organizmu a nawet do śmierci. Bardzo trudny dla uzależnionego jest również proces odstawiania leku. Może bowiem spowodować zaburzenia funkcjonowania organizmu w postaci objawów abstynencji. W przypadku zależności lekowej, tak jak i przy innych uzależnieniach, niezbędna jest pomoc specjalisty.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA