Wzdęcia jako objaw choroby

W naszych jelitach gromadzą się gazy. Nie jest to czymś dziwnym a jedynie normalnym zjawiskiem. Często jest to wynikiem błędów dietetycznych lub jedzenia w pośpiechu. Wzdęciom może towarzyszyć niestrawność lub zaparcie.
/ 23.05.2011 07:42

W naszych jelitach gromadzą się gazy. Nie jest to czymś dziwnym a jedynie normalnym zjawiskiem. Często jest to wynikiem błędów dietetycznych lub jedzenia w pośpiechu. Wzdęciom może towarzyszyć niestrawność lub zaparcie.

Obrzmienie zwykle mija, kiedy zgromadzone gazy wydostają się z organizmu. Jest to możliwe poprzez bekanie lub oddawanie gazów (przez odbyt).

Przyczyną wzdęć oprócz złych nawyków żywieniowych mogą być różne schorzenia. Zalicza się do nich:

  • niedobór enzymów trzustkowych,
  • zespół jelita nadwrażliwego,
  • nietolerancja glutenu,
  • brak laktazy.

W przypadku niedoboru enzymów trzustkowych oprócz wzdęć występuje biegunka tłuszczowa. Organizm aby strawić składniki pokarmowe zużywa enzymy trzustkowe. W mukowiscydozie produkcja enzymów maleje. Wówczas część pokarmu pozostaje niestrawiona i fermentuje. W wyniku tego w jelicie gromadzi się nadmierna ilość gazów.

Do zespołu jelita nadwrażliwego dochodzi wówczas gdy są zaburzenia rytmu skurczów mięśni, które przesuwają jedzenie. Oprócz wzdęć występuje ból brzucha i biegunka lub zaparcie. Osoba cierpiąca na zespół jelita nadwrażliwego czuje się zmęczona, ospała i ma bóle głowy.

Celiakia lub zespół złego wchłaniania jest skutkiem tego, że chory nie toleruje białka w ziarnach zbóż (gluten). Nietolerancja glutenu zwykle rozwija się u dzieci. W schorzeniu tym występują wzdęcia, przelewanie w brzuchu oraz nadmierne wiatry. Dziecko ma biegunki tłuszczowe i niedokrwistość.

Jak zapobiegać wzdęciom?
Aby nie mieć wzdęć należy jeść powoli i dokładnie żuć pokarm. Starać się nie jadać zbyt obfitych posiłków. Nigdy nie należy jadać w pospiechu bowiem wówczas łatwo nałykać się powietrza. Warto dokonać zmian w jadłospisie tzn. usunąć napoje gazowane, cukier oraz tłuste potrawy. Aby zmniejszyć wiatropędne właściwości fasoli, podczas gotowania jej warto dodać do niej cząber ogrodowy.

Co jeśli nie udało się zapobiec wzdęciom?
Warto stosować herbatkę z korzenia arcydzięgla lub kopru włoskiego. Herbatkę z arcydzięgla należy pić po 2 łyżeczki 3 razy dziennie przed jedzeniem. Natomiast herbatę z kopru włoskiego po posiłku. Dodatkowo przez 2-4 tygodnie raz dziennie należy stosować preparat zawierający bakterie Lactobacillus acidophilus lub Bifidobacterium bifidum.

Innym rozwiązaniem problemu jest stosowanie soku z ananasa, który zawiera enzym wspomagający trawienie. Sok z 1/3 ananasa należy połączyć z taką samą ilością wody niegazowanej.

W przypadku wzdęć, które występują łącznie z biegunką, silnymi bólami brzucha, nudnościami należy udać się do lekarza. Również gdy pomimo stosowania sposobów leczenia wzdęć one utrzymują się przez 7 dni, należy skorzystać z pomocy specjalisty.

Źródło:
„Naturalne metody leczenia codziennych dolegliwości” Przegląd Readers Digest,
Zdrowie Nr 8/ 2008,
„Rodzinna Encyklopedia Zdrowia” Przegląd Readers Digest
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA