POLECAMY

Większość obywateli UE popiera surowsze środki zwalczania palenia tytoniu

Według najnowszego sondażu Komisji Europejskiej 60% mieszkańców UE popiera surowsze środki zwalczania palenia tytoniu. Niestety, wynika też z niego, że 28% obywateli UE w wieku 15 lat i starszych pali, a 70% osób palących i byłych palaczy rozpoczęło palenie przed 18. rokiem życia.
Większość obywateli UE popiera surowsze środki zwalczania palenia tytoniu

30 maja 2012 roku Komisja Europejska opublikowała wyniki ogólnoeuropejskiego sondażu na temat nastawienia do palenia tytoniu. Wynika z niego, że 60% obywateli popiera surowsze środki zwalczania palenia tytoniu. Sondaż obnażył nagą prawdę: 28% obywateli UE w wieku 15 lat i starszych pali, a 70% osób palących i byłych palaczy rozpoczęło palenie przed 18. rokiem życia.

Jak dużo papierosów wypala się każdego dnia? Jak wielu palaczy próbuje walczyć z nałogiem? Według sondażu:

  • 61% osób, które palą papierosy, próbowało już rzucić palenie, a co piąty podjął taką próbę w roku poprzedzającym sondaż;
  • połowa mieszkańców Unii nigdy nie paliła;
  • wprawdzie odnotowano 17% spadek liczby osób narażonych na działanie dymu tytoniowego w restauracjach i barach, 14% obywateli UE zgłosiło, że było nadal narażonych na działanie dymu w restauracjach, a 28% – w kawiarniach i barach, w ciągu ostatnich 6 miesięcy,
  • codziennie wypala się 14,2 papierosa, co stanowi nieznaczny spadek w porównaniu do wyników poprzedniego sondażu z 2009 r. – 14,4 papierosa dziennie,
  • 33% osób palących i byłych palaczy w UE twierdzi, że ostrzeżenia zdrowotne na opakowaniach wyrobów tytoniowych mają lub miały wpływ na ich postawę i zachowanie w stosunku do palenia;
  • 73% obywateli UE opowiada się za wprowadzeniem zabezpieczeń w celu ograniczenia nielegalnego handlu papierosami, nawet jeśli podnosi to ich cenę.

Trzeba mieć na uwadze, że tytoń zabija 700 000 osób rocznie. Przegląd dyrektywy z 2001 r. o wyrobach tytoniowych jest w toku i Komisja planuje przedłożenie swojego wniosku w drugiej połowie 2012 r. UE i wszystkie państwa członkowskie ratyfikowały Ramową Konwencję Antytytoniową Światowej Organizacji Zdrowia (FCTC), która weszła w życie w lutym 2005 r.

Zalecenie Rady w sprawie środowisk wolnych od dymu tytoniowego przyjęte w 2009 r. wzywa państwa członkowskie do przyjęcia i wdrożenia przepisów chroniących obywateli przed narażeniem na dym tytoniowy w zamkniętych miejscach publicznych, miejscach pracy i transporcie publicznym. W zaleceniu tym znalazł się też apel o zaostrzenie przepisów zakazujących palenia wraz ze środkami wspierającymi ochronę dzieci, zachęcanie do rzucania palenia i umieszczenie ostrzeżeń graficznych na opakowaniach papierosów.

Zobacz też: dział Nikotyna

Źródło: komunikat prasowy Komisji Europejskiej/mn 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)