Trądzik różowaty – co to takiego?

Trądzik różowaty – co to takiego?

Czym charakteryzuje się trądzik różowaty? Jak odróżnić go od innych chorób skóry? Jakie czynniki nasilają zmiany? Czego unikać i jak leczyć trądzik różowaty?
/ 02.09.2010 14:50
Trądzik różowaty – co to takiego?

Trądzik różowaty dotyka głównie osoby w wieku dojrzałym, przede wszystkim kobiety. Częściej dotyczy osób z pierwszym i drugim fototypem skóry czyli osób z jasną karnacją. Choroba jest częsta w Irlandii i krajach skandynawskich.

Patogeneza choroby jest złożona i nie do końca poznana. Bierze się pod uwagę udział czynników genetycznych, środowiskowych, immunologicznych i zaburzeń naczynioruchowych. Choroba przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Zmiany ulegają zaostrzeniu w czasie ciąży, miesiączki, jajeczkowania oraz w okresie okołomenopauzalnym.

Jak wyglądają zmiany skórne w trądziku różowatym?

Na skórze występują wykwity rumieniowe, grudkowe i krostkowe. Zmiany skórne w trądziku różowatym umiejscowione są w środkowej części twarzy. Typowo zajęty jest nos, policzki, czoło i podbródek. Wyróżnia się postaci: rumieniową, grudkowo-krostkową, przerostowo-naciekową, oczną oraz odmianę ziarniakową.

Jak przebiega choroba?

Wczesnym stadium choroby jest rumień, początkowo przemijający a potem utrwalony. Bodźce, które wywołują rumień to stres emocjonalny, ciepło, alkohol, promieniowanie UV, ostre przyprawy, ciepło, steroidy i leki rozszerzające naczynia. Z czasem tworzą się teleangiektazje i rumień staje się utrwalony. Jest to pierwszy stopień choroby spowodowany uszkodzeniem ścian naczyń skórnych. Drugi stopień to pojawienie się grudek i krostek na podłożu rumieniowym. Zmiany goją się w ciągu kilku tygodni bez pozostawienia blizn.

Zobacz też: Trądzik a styl życia

Na skutek powiększania i zlewania się zmian zapalnych powstają guzki i blaszki. Ta postać przerostowo – naciekowa to trzeci stopień trądziku różowatego. Powstają wówczas także zmiany przerostowe. Najczęściej dotyczą one nosa tworząc tak zwane rinophyma, czyli nos guzowaty, który prawie wyłącznie występuje u mężczyzn.

Niekiedy pojawia się również postać oczna, która może towarzyszyć zmianom skórnym lub może występować samodzielnie. Najczęściej spotykane objawy to teleangiektazje i nieregularny brzeg powiek oraz przewlekłe zapalenie spojówek i brzegów powiek. Zmiany dotyczące rogówki mogą polegać na powierzchownym zapaleniu do ciężkiego uszkodzenia włącznie. Dolegliwości zgłaszane najczęściej to pieczenie i świąd oczu, uczucie ciała obcego, obrzęki powiek, ból oczu oraz światłowstręt.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Leczenie trądziku różowatego należy dobrać indywidualnie do podtypu klinicznego i nasilenia zmian skórnych. Z kosmetyków należy wybierać kremy z filtrem przeciwsłonecznym, preparaty do pielęgnacji skóry bez alkoholu i substancji drażniących. Stosuje się antybiotyki z grupy tetracyklin i metronidazol. Miejscowo można zastosować metronidazol, erytromycynę i klindamycynę a także nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy i retinoidy. Teleangiektazje można usuwać za pomocą lasera lub elektrokoagulacji.

Zasady ogólne, które powinny być przestrzegane przez pacjentów z trądzikiem różowatym:

  • unikanie nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne,
  • ograniczenie nadmiernego wysiłku fizycznego,
  • unikanie stresów,
  • zakaz palenia papierosów,
  • unikanie ostrych przypraw, gorących napojów i alkoholu,
  • unikanie zbyt niskich i zbyt wysokich temperatur.

Polecamy: Co medycyna estetyczna może zaoferować skórze trądzikowej?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/18.08.2015 19:14
jak widać, w każdym wieku może nas dopaść trądzik, w młodości się z nim borykałam, teraz moja córka miała,a le kupiłam jej żel alaclarin też właśnie i równiez jej pomógł. Wcześniej stosowała benzacne, otrasin i inne, ale nic na długo nie podziałało.
/21.07.2015 20:44
moja siostra miała, zrobił się jej wiosną, a ma 26 lat, zaczęła używac zelu alaclarin i przeszło jej, chyba jakiś miesiac go używała jak dobrze pamiętam.
/14.06.2012 17:05
dobrze wiedzieć, że w przyszłości może czyhać na mnie trądzik różowaty. Zastanawiam się tylko, czy ma to podłoże genetyczne? bo nigdzie nie znalazłam takiej informacji. Poza tym polecam http://DomoweSposobyNaTradzik.pl/leczenie-tradziku-rozowatego.html. Tutaj niejako rozszerzenie tego, co wyżej zostało napisane.