katar fot. Adobe Stock

To działa! Rozrzedzanie gęstego kataru – sposoby dla dzieci i dorosłych

Gęsty, zalegający katar utrudnia oddychanie, odbiera apetyt i uniemożliwia normalny sen. Aby się go pozbyć, warto zastosować proste metody. Wszystkie, które prezentujemy, można wykorzystać samodzielnie w domu.
Marta Słupska / 27.02.2019 13:50
katar fot. Adobe Stock

Uczucie zatkanego nosa, w którym zalega gęsty katar, jest bardzo kłopotliwe. Nie dość, że utrudnia on oddychanie i spokojny sen, to jeszcze może zaburzać odczuwanie smaku i zmieniać brzmienie głosu na nosowy, a spływająca po gardle wydzielina miewa nieprzyjemny zapach i powoduje odkrztuszanie.

Rozrzedzenie takiego kataru jest potrzebne szczególnie małym dzieciom, które nie potrafią jeszcze samodzielnie wydmuchiwać nosa. Wówczas to rodzice powinni wziąć sprawy w swoje ręce i nauczyć się, jak pomóc maluchowi. Oto najlepsze sposoby!

Jak udrożnić zatkany nos dziecka?

Gęsty katar – co oznacza?

Na początku wyjaśnijmy sobie jedno: kolor kataru nie świadczy o tym, jakie czynnik wywołał infekcję. Naukowcy dowiedli już bowiem w przeszłości, że gęsta, żółta lub zielona wydzielina z nosa może oznaczać zarówno infekcję bakteryjną (jak do tej pory sądziło wielu z nas), jak i wirusową.

Zalegający katar ropny najczęściej jednak oznacza katar bakteryjny, zatokowy, który pojawia się w przebiegu ostrego lub przewlekłego zapalenia zatok.  W takim przypadku flegma zalega w zatokach i trudno ją usunąć. Chory może ją także czuć w gardle, ponieważ po nim spływa, co sprawia, że dochodzi do kasłania i podrażnień, a także powoduje zmianę mowy na nosową i zaburzenie węchu oraz smaku. Kolor kataru może wtedy być żółty lub zielony.

Taki katar może też wskazywać na przewlekające się przeziębienie oraz inne infekcje dróg oddechowych. Mogą one początkowo mieć charakter wirusowy, ale z czasem ulegać nadkażeniu bakteryjnemu.

Gęsty katar sprawia dużo trudności, ponieważ utrudnia oddychanie i jest szczególnie kłopotliwy w nocy. Taki rodzaj kataru jest wyjątkowo nieprzyjemny dla dzieci, które nie umieją jeszcze same wydmuchiwać nosa – nie dość, że powoduje trudności w oddychaniu, to jeszcze maluchom ciężko przy nim spać i jeść, na przykład ssać pierś.

Dlatego najlepiej na bieżąco rozrzedzać taki katar. Jak?

5 skutecznych sposobów na zatkane zatoki

Jak rozrzedzić katar?

Aby oczyścić nos z nadmiaru wydzieliny, poleca się jego przedmuchiwanie. Wcześniej można rozrzedzić katar za pomocą soli fizjologicznej lub wody morskiej, które możemy kupić w aptece. Tam też dostaniemy specjalnie zestawy do płukania nosa w domu – składają się one z butelki oraz proszku do przygotowania roztworu.

Te sposoby sprawdzą się u osoby dorosłej i starszych dzieci. Te młodsze, które nie umieją jeszcze smarkać, powinny mieć czyszczone noski za pomocą specjalnych aspiratorów, a wcześniej – soli fizjologicznej lub wody morskiej.

Aby ułatwić maluchowi oddychanie, powinniśmy dodatkowo wietrzyć pomieszczenia, stosować nawilżacze elektryczne i smarować plecy i klatkę piersiową dziecka maściami, które rozgrzewają i ułatwiają oddychanie przez nos, a dzięki temu też pomagają szybciej zasnąć.

Warto tutaj dodać pewną ciekawostkę: płacz dziecka pozwala mu zwalczyć katar, ponieważ łzy dostające się do noska oczyszczają go i ułatwiają oddychanie!

Dodatkowo pomóc mogą inhalacje z użyciem olejków aromaterapeutycznych, które poprawiają wentylację i dają przyjemne uczucie odczyszczenia. Zaliczamy do nich np. olejek mentolowy i eukaliptusowy.

Aby rozrzedzić katar, warto też pić ciepłe płyny – świetnie sprawdzi się herbata z goździkami, sokiem z dzikiej róży, malin czy czarnego bzu.

Czy katar wymaga wizyty lekarskiej? 

Pamiętajmy, że z gęstym, zalegającym katarem powinniśmy udać się do lekarza. Bardzo prawdopodobne, że specjalista zaleci nam:

  • antybiotyk miejscowy (krople do nosa, maść),
  • antybiotyk ogólnoustrojowy,
  • glikokortykosteroidy donosowe.

Jeśli gęsty katar u dziecka lub dorosłego nawraca, powodem może być alergia, nieprawidłowa budowa zatok, skrzywiona przegroda nosowa lub przerośnięcie trzeciego migdałka. Specjalista zaleci nam wówczas odpowiednie badania i leczenie.

Zobacz też:
5 sprawdzonych, domowych sposobów na katar zatokowy
Kiedy katar świadczy o poważnej chorobie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/22.05.2018 10:29
Generalnie muszę powiedzieć, że najlepiej u małych dzieci sprawdza się taki aspiratorek: haxe.pl/component/ssproducts/product/2718-aspirator-do-nosa-elektryczny-bez-kupowania-dodatkowych-koncowek.html jest on bardzo fajny i szybko ułatwia pozbycie się tej wydzieliny z nosa itd.