POLECAMY

Chorują na nią głównie przedszkolaki, ale może pojawić się też u dorosłych. Jak rozpoznać i leczyć szkarlatynę?

Szkarlatyna kojarzy się z chorobami wieku dziecięcego, ale mogą chorować na nią również dorośli. Sprawdź, jak rozpoznać objawy i na czym polega leczenie szkarlatyny.
Marta Wilczkowska / 9 miesięcy temu
Chorują na nią głównie przedszkolaki, ale może pojawić się też u dorosłych. Jak rozpoznać i leczyć szkarlatynę? fot. Fotolia

Szkarlatyna (płonica) zwykle rozwija się u dzieci, ale w sprzyjających warunkach może dotknąć również dorosłych. Objawy szkarlatyny przypominają anginę z wysypką: towarzyszy jej ból gardła, gorączka i drobne, czerwone kropeczki na skórze. Szkarlatyną można zarazić się drogą kropelkową. Leczenie polega na podaniu antybiotyków oraz leków zbijających gorączkę i łagodzących dolegliwości bólowe. Sprawdź, co warto wiedzieć o tej chorobie!

Szkarlatyna tylko u dzieci?

Choć szkarlatyna kojarzy się z chorobą wieku dziecięcego. Rzadko pojawia się u niemowląt, najczęściej dotyczy dzieci w wieku przedszkolnym, może rozwinąć się również u dorosłych. Choroba wywoływana jest przez paciorkowce (bakterie). Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową podczas kontaktu z chorym lub osobą będącą nosicielem infekcji. Co ciekawe, szkarlatyną można zarazić się również od osoby chorej na... anginę. To dlatego, że obie choroby wywoływane są przez ten sam gatunek bakterii (z tego samego powodu objawy szkarlatyny są podobne do tych towarzyszących anginie).

Jak rozpoznać objawy szkarlatyny?

Gdy dojdzie do infekcji, w ciągu kilku dni pojawiają się pierwsze objawy choroby: wysoka gorączka i silny ból gardła. Na tym etapie szkarlatynę łatwo pomylić np. ze wspomnianą wcześniej anginą lub zapaleniem gardła.

Charakterystyczna wysypka pojawia się w ciągu doby od zakażenia. Plamki są drobne, mają czerwony kolor i przypominają "ślady po ukłuciach szczotką". Plamki pojawiają się najpierw na buzi i szyi, a następnie wysypka rozszerza się na całe ciało. Charakterystyczne jest pojawienie się tzw. trójkąta Fiłatowa (od nosa do kącików ust), w którego obrębie wysypka nie występuje.

W ciągu pierwszych dni choroby zmianie ulega wygląd migdałków i języka: pojawia się biały nalot, a po kilku dniach język nabiera malinowego koloru. Dodatkowo chorobie towarzyszą ból i obrzęk gardła oraz bóle mięśni.

Na czym polega leczenie szkarlatyny?

Leczenie szkarlatyny polega na stosowaniu antybiotykoterapii. Dodatkowo stosuje się leki obniżające gorączkę (np. zawierające ibuprofen lub paracetamol) oraz niwelujące ból gardła. W przypadku wyjątkowo uciążliwego, silnego bólu gardła, można wspomóc się dodatkowo dietą. Sprawdzą się tu np. zupy kremy (warto zadbać, by nie były gorące), koktajle czy zdrowe shaki.

Jakie mogą być powikłania szkarlatyny?

Na szczęście powikłania szkarlatyny są rzadkie. Dotyczy to również kobiet, które zachorowały na szkarlatynę podczas ciąży. Ryzyko, że infekcja zaszkodzi płodowi, jest nieduże. Nie oznacza to oczywiście, że chorobę można lekceważyć. Tak jak w przypadku wszystkich niepokojących dolegliwości, objawy wskazujące na szkarlatynę warto skonsultować z lekarzem.

Sezon na szkarlatynę uważamy za otwarty!
Sezon na szkarlatynę uważamy za otwarty!
Wywołują ją bakterie, które gdy jest zimno mają idealne warunki do rozwoju. Sprawdź, jak ją rozpoznać i leczyć.
7 ważnych pytań o szkarlatynę u dzieci
7 ważnych pytań o szkarlatynę u dzieci
Szkarlatyna to rzadka, ale poważna choroba, która może prowadzić do groźnych powikłań. Co trzeba o niej wiedzieć?
Po tym poznasz szkarlatynę
Po tym poznasz szkarlatynę
Warto wiedzieć, jak je rozróżnić. Tym bardziej, że ta ostatnia zdarza się coraz częściej, a zaniedbanie szkarlatyny może być bardzo niebezpieczne.
Szkarlatyna u dziecka
Szkarlatyna u dziecka
Szkarlatyna powoduje u dziecka nie tylko złe samopoczucie, ale bywa też dość niebezpieczna. Leczenie tej choroby może trwać dość długo.
Szkarlatyna u malucha
Szkarlatyna u malucha
Powoduje u dziecka nie tylko złe samopoczucie, ale bywa też dość niebezpieczna. Leczenie tej choroby może trwać dość długo.
Wszystko co powinieneś wiedzieć o szkarlatynie
Wszystko co powinieneś wiedzieć o szkarlatynie
Dzieci chorują zdecydowanie częściej niż dorośli a związane jest to z niedojrzałością układu odpornościowego. Każdy człowiek musi wykształcić odpowiednie przeciwciała, by już w wieku dojrzałym móc skutecznie broić się przed infekcjami. Płonica jest chorobą, która w przeciwieństwie do najbardziej pospolitych chorób wieku dziecięcego, jest wywoływana przez bakterię. Płonica i szkarlatyna to nazwy tej samej choroby.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)