Sposoby na stłuczenia fot. Panthermedia

Sposoby na stłuczenia

Ze stłuczeniami mamy do czynienia na co dzień. Warto wiedzieć, jak przyspieszyć gojenie.
/ 27.02.2012 09:27
Sposoby na stłuczenia fot. Panthermedia

Stłuczenia najczęściej zdarzają się podczas upadku. W wyniku uderzenia krew z drobnych naczyń krwionośnych wydostaje się do otaczających tkanek. W miejscu stłuczenia pojawia się obrzęk i zasinienie. Dolegliwości mijają same w ciągu kilku dni.- Aby przyśpieszyć gojenie, warto przyłożyć do stłuczonego miejsca zimny okład. Mogą to być kostki lodu zawinięte w grube płótno lub ręcznik zmoczony w zimnej wodzie (najlepiej z octem).

- Po upływie 24 godzin należy na stłuczone miejsce przyłożyć ciepły okład. Łyżeczkę sody rozpuść w ciepłej wodzie (ok. 60oC).
W roztworze zamocz gazę. Połóż ją na skórę posmarowaną przedtem wazeliną. Przykryj folią, a następnie ręcznikiem. Trzymaj aż okład wyschnie (do 8 godz.). Naczynia krwionośne rozszerzą się i siniak szybciej się wchłonie.

- Dobrze mieć pod ręką maść z arniką, chłodzące plastry (np. Altacet Ice, Prel Blue) lub Altacet w żelu.

* FORTIVEN ACTIV GEL, 2400 j.m./g, żel. Skład: 1 gram żelu zawiera 2400 j.m. heparyny sodowej (Heparinum natricum). Postać farmaceutyczna: żel. Wskazania do stosowania: Miejscowe leczenie wspomagające: chorób żył powierzchownych – zakrzepowego zapalenia żył, żylaków kończyn dolnych; obrzęków, stłuczeń, krwiaków podskórnych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na heparynę sodową lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować na otwarte, krwawiące i sączące się rany, błony śluzowe i okolice oczu, zmiany skórne niewiadomego pochodzenia, zakażoną skórę. Podmiot odpowiedzialny:PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.*

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/04.08.2019 09:22
Ja czasami mam 5 stłuczeń na raz,ale jestem przyzwyczajony i taki ból mija po jednym dniu. Codziennie mam kilka stłuczeń bo trudno grać w piłkę nożną bez nich, w szczególności na bramce
/14.04.2017 10:46
Kupowałam teraz specjalne kompresy żelowe do domu od Sanity. Dobra rzecz jak są dzieci w domu a zwłaszcza chłopcy. U mnie synek ostatnio kilka razy pod rząd z podwórka z obtłuczoną nogą wracał. A taki zimny okład lepiej robi na opuchliznę niż cokolwiek innego, można szybko stan zapalny złagodzić. Kompresy są wielokrotnego użytku można je na zimno ale też na ciepło przygotować.
/27.03.2017 12:13
Dobrym, zdrowym pomysłem na bóle mięśniowe czy szkieletowe są kompresy. Ja korzystam już od kilku miesięcy z kompresów Flex Sanity. Proste w obsłudze, jak robię na ciepło to grzeję w mikrofalówce, jeśli nie ma mikrofali w domu to można podgrzać w garnku z wodą taki okład. W końcu odżyłem po takich okładach, kręgosłup już tak nie naparza.
POKAŻ KOMENTARZE (2)