POLECAMY

Rotawirus – czy groźny tylko dla dzieci?

O rotawirusie słyszał praktycznie każdy, kto ma małe dziecko. Jest to najczęstsza przyczyna biegunki infekcyjnej u małych dzieci. Wirus może oczywiście zaatakować także osoby dorosłe. Najczęściej rodzic zaraża się od chorego dziecka, gdyż choroba ta jest przenoszona nie tylko przez brudne ręce, ale także drogą oddechową.
Rotawirus – czy groźny tylko dla dzieci?

Przebieg rotawirusa u dzieci

Objawy u dzieci nie różnią się praktycznie od symptomów tzw. grypy żołądkowej. Na początku choroby pojawia się zwykle niewielka gorączka, której towarzyszą wymioty, czasem bardzo intensywne, ale trwają one zwykle 24-48 godzin. Następnie pojawia się wodnista biegunka, niekiedy tzw. tryskające stolce.

Choroba zwykle mija samoistnie w ciągu 3-9 dni. Jednak małe dziecko jest bardzo wrażliwe na odwodnienie. Intensywne wymioty i biegunka szybko do tego prowadzą. Często, zwłaszcza u niemowlaków, utrata wody i elektrolitów sprawia, że konieczna jest hospitalizacja i pojenie dożylne. Pobyt w szpitalu jest zawsze stresujący dla rodzica i dziecka.

Nieleczone odwodnienie u dzieci prowadzi bardzo szybko do zgonu. Dlatego trzeba być czujnym i uważnie obserwować dziecko podczas infekcji przewodu pokarmowego: czy płacze bez łez, nie ma suchych śluzówek, zmniejszonej elastyczności skóry, zapadniętych gałek ocznych czy ciemiączka. Dziecko odwodnione będzie niespokojne, rozdrażnione lub wręcz przeciwnie – apatyczne.

Pewnym rozwiązaniem jest też dostępna szczepionka na rotawirusa, która zapobiegnie samej groźnej infekcji. Trzeba ją rozważyć zwłaszcza u dzieci obciążonych chorobami przewlekłymi, gdyż u nich ryzyko zgonu z powodu odwodnienia jest jeszcze wyższe.

Warto przeczytać: Skąd się bierze grypa żołądkowa?

Rotawirus a dorośli

Na infekcję przewodu pokarmowego spowodowaną rotawirusem mogą zapadać także dorośli. Jest duża szansa, że mama opiekująca się chorym dzieckiem sama złapie chorobę. U dorosłych jednak zakażenie jest często bezobjawowe, a nawet jeśli pojawią się symptomy pod postacią biegunki czy wymiotów, to mijają znacznie szybciej niż u dziecka.

Dorośli znacznie wolniej odwadniają się niż dzieci, łatwiej także ich właściwie napoić doustnie.

Objawy infekcji rotawirusowej mogą być dla dorosłego nieprzyjemne, ale zwykle nie prowadzą do jakiś poważnych konsekwencji, jak to się może zdarzyć u dziecka. Rotawirus może być jednak groźny dla osób starszych, ponieważ oni, tak jak dzieci, odwadniają się znacznie szybciej, często zbyt mało piją, a poza tym są często dodatkowo obciążeni przez choroby przewlekłe.

Chrońmy nasze dzieci przed rotawirusem

Rotawirus jest groźny głównie dla dzieci, dlatego rodzic nie musi bardzo lękać się zarażenia od chorego dziecka. Każda biegunka czy wymioty są groźne dla małego dziecka. Rotawirus jest najczęstszą przyczyną infekcji układu pokarmowego u dzieci, a tym samym odwodnienia. Warunkiem wyzdrowienia jest właściwe nawadnianie. Jednak najprostszym sposobem na walkę z rotawirusem jest szczepienie, które spowoduje, że choroba w ogóle się nie pojawi, a dziecko jest bezpieczne.

Zobacz: Szczepić czy nie szczepić dziecko?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (15)
/8 miesięcy temu
Zaraz po szczepieniu moja córka zachorowała na rv. Przeszła to okropnie a ja matka pierwszego dziecka kompletnie nie wiedziałam co to i dlaczego. Żaden lekarz a byłam u 3 i szpital nie poinformował mnie że to skutek podania szczepionki zaledwie 2 tygodnie wcześniej. Od tamtego czasu dziękuję za wszczepianie mojemu dziecku tego paskudctwa.
/3 lata temu
Ja w maju ubiegłego roku leżałam 2 dzieci w szpitalu z biegunką i wymiotami w maju tego roku z młodszym dzieckiem ponownie trafiłam do szpitala tym razem miał rv pomimo szczepienia być może przeszedł łagodnie bo wyszliśmy ze szpitala po 3 dobach a w 2 dobie synek pocuł się już dużo lepiej
/3 lata temu
W naszym wypadku dzieci, malutkie przeszły lżej niż my-mama, tata, babcia
POKAŻ KOMENTARZE (12)