Pneumokoki – kobieta zmarła, bo zaraziła się od syna

Pneumokoki – kobieta zmarła, bo zaraziła się od syna

Tej tragedii można było uniknąć. Imogen już nigdy nie przytuli syna, nie pozna też nowo narodzonej córeczki.
Marta Słupska / 11.08.2017 12:09
Pneumokoki – kobieta zmarła, bo zaraziła się od syna

Kolejny dowód na to, jak ważne są szczepienia…

Zabiły ją groźne bakterie

35-letnia Australijka Imogen Petrak była w 36. tygodniu ciąży, gdy trafiła do szpitala z bólem ucha. Infekcja była na tyle silna, że nie pomagały żadne leki. Stan kobiety pogorszył się na tyle, że lekarze zdecydowali się przeprowadzić cesarskie cięcie, by uratować dziecko. W ten sposób Eleanor, drugie dziecko kobiety, urodziła się cztery tygodnie przed terminem. Niestety, Imogen nie udało się uratować – zmarła w szpitalu. W internecie pojawiły się zdjęcia pokazujące kobietę na łóżku w otoczeniu rodziny: malutkiego, żegnającego się z nią synka, trzymanego na rękach prawdopodobnie przez babcię.

Testy z krwi wykazały, że kobieta zmarła z powodu zakażenia pneumokokami – bakteriami gram-dodatnimi z grupy paciorkowców, zwanymi także dwoinką zapalenia płuc. Zaraziła się nimi prawdopodobnie od 17-miesięcznego syna, który – mimo że powinien – nie był na nie zaszczepiony. W Polsce szczepienie przeciwko pneumokokom zostało w tym roku wpisane do Programu Szczepień Ochronnych.

Lekarze, którzy zajmowali się Imogen, poinformowali, że rozwinęło się u niej pneumokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a stan zapalny w organizmie wywołał typ 19F.

Tak bardzo tęsknię z moją żoną. Mieliśmy tyle planów, których już nie zrealizujemy. Łzy napływają mi do oczu, gdy patrzę na jej maszynę do szycia i nieskończoną robótkę dla Eleanor. Całe szczęście, że ona czuje się dobrze
– powiedział zrozpaczony mąż Imogen.

Eleanor, córeczka, której Imogen nigdy nie zobaczy, ma się dobrze i jest w stanie już sama oddychać. Męża kobiety wspierają rodzina i przyjaciele, którzy pomagają mu przetrwać ten bardzo trudny dla niego czas.

Od tego roku dzieci mają darmowe szczepienia przeciw pneumokokom!

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/24.08.2017 22:11
Źródło zakażenia jakie podali to spekulacje, a raczej zagrywki socjotechniczne, równie dobrze mogła zarazić się w szpitalu.. Czy wtedy ktoś by postawił wniosek o konieczności szczepienia personelu szpitalnego na pneumo?! Nie sądzę... Dlaczego.. Bo dorosłych kalendarz szczepień nie obowiązuje. Inna kwestia.. Czy wogole zrobili jej wymaz i posiew.. Żeby ustalić jakie antybiotyki zastosować. Tekst artu.. Enigmatyczny
/11.08.2017 23:30
Głupota totalna-przykładać dziecko do chorej matki. Pneumokoki to dla dziecka meganiebezpieczeństwo.