POLECAMY

Plamy na dłoniach

Mam 45 lat. Ostatnio zauważyłam, że na rękach i twarzy mam brązowe plamki. Próbowałam je usunąć kremem wybielającym, ale bez skutku. Skąd się mogły wziąć te przebarwienia? Jak się ich pozbyć?
Plamy na dłoniach fot. Dreamstime
Porady lekarskiej udziela dermatolog Monika Serafin

Ponad 35 proc. kobiet po trzydziestce i aż 90 proc. pań po 50. roku życia ma przebarwienia na rękach, twarzy i dekolcie. Przyczyn jest wiele, m.in. promieniowanie UV (zwłaszcza w połączeniu z niektórymi lekami, ziołami i kosmetykami), wiek oraz zaburzenia hormonalne. Powstawanie trwałych przebarwień może też być związane z chorobami wątroby i tarczycy. Radzę udać się do lekarza, który znajdzie przyczynę problemów oraz przepisze odpowiednią kurację
– inaczej leczy się plamy hormonalne, inaczej związane z wiekiem czy przebarwienia po trądziku. Zawsze jednak terapia trwa długo i wymaga cierpliwości. Stosuje się preparaty z kwasami owocowymi, retinolem (przepisane przez lekarza są silniejsze niż dostępne bez recepty lub w drogerii), peelingi chemiczne (kwasami – glikolowym, kojowym, azelainowym, trójchlorooctowym, migdałowym). Dobre efekty dają też: mikrodermabrazja (ok. 50 zł na dłonie), naświetlanie laserem, światłem IPL lub krioterapia (cena zależy od wielkości zmian i liczby zabiegów).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
Mam 14 lat i też mam takie plamy...? co to za choroba ? :(