Czynników odpowiedzialnych za powstawanie miażdżycy jest dużo. Sprawdź, czy nie jesteś zagrożony tą podstępną chorobą.

Paląc możesz stracić wzrok!

„Palenie poważnie szkodzi Tobie i osobom w Twoim otoczeniu.”, „Palenie zabija.”, „Palenie tytoniu powoduje raka i choroby serca.” - to tylko niektóre z krótkich informacji znajdujących się na opakowaniach papierosów. Niestety nie trafiają one do wyobraźni palaczy.
/ 02.10.2010 00:02
Czynników odpowiedzialnych za powstawanie miażdżycy jest dużo. Sprawdź, czy nie jesteś zagrożony tą podstępną chorobą.

Przyczyna tego zjawiska może być jednak bardzo niespodziewana. Palenie papierosów powoduje bowiem również problemy ze wzrokiem. Chodzi tu szczególnie o tzw. zwyrodnienie plamki żółtej, chorobę rozpoczynającą się zazwyczaj po 50 roku życia i będącą w tym przedziale wiekowym główną przyczyną ślepoty. Pierwsze oznaki choroby mogą występować jednak już dużo wcześniej.

Zwyrodnienie dotyka siatkówkę (część naszego oka odpowiedzialną za odbiór bodźców wzrokowych), a ściślej mówiąc tzw. plamkę żółtą, czyli jej obszar o największej ostrości widzenia. Do typowych początkowych objawów należy widzenie linii prostych jako falistych i trudności w czytaniu. W późniejszym okresie dochodzi do całkowitej utraty widzenia centralnego, czyli widzenia ostrego, uniemożliwiającej prowadzenie samochodu, czy rozpoznawanie twarzy.

Na szczęście okazuje się jednocześnie, że nigdy nie jest za późno, by rzucić zgubny nałóg jakim jest palenie. Nasze oczy na pewno na tym skorzystają.

(kp/pk)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)