POLECAMY

Padaczka (epilepsja)

Jest to choroba charakteryzująca się nawracającymi zaburzeniami czynności mózgu, najczęściej w formie napadów utraty przytomności z drgawkami lub bez nich.
Jest to choroba charakteryzująca się nawracającymi zaburzeniami czynności mózgu, najczęściej w formie napadów utraty przytomności z drgawkami lub bez nich.

Choroba może pojawić się w każdym wieku, dotychczas w 80 proc. wypadków, rozpoczynała się przed 20. rokiem życia.

Napady padaczkowe mają różne formy:
  • duże - podczas dużych napadów toniczno-klonicznych chory nagle traci przytomność, upada, następuje gwałtowne, toniczne napięcie mięśni całego ciała, podczas którego często obserwuje się odgięcie głowy do tyłu i wyprężenie kończyn. W tym czasie ustaje oddychanie, co powoduje narastanie sinicy. Po kilku, kilkunastu sekundach ciałem wstrząsają silne uogólnione drgawki kończyn i głowy. Chory może wtedy przygryźć język, a także bezwiednie oddać mocz. Powoli zaczyna oddychać, ale jeszcze przez jakiś czas jest nieprzytomny, a po ustaniu napadu senny i rozkojarzony.
  • małe - krótkie napady nieświadomości i drgawek ogniskowych typu ruchowego, czuciowego i psychoruchowego. Chory na chwilę przerywa wykonywaną czynność, na moment wyłącza się, nie nawiązuje kontaktu z otoczeniem. Nie ma drgawek ani upadku ciała. Po ustaniu napadu powraca do swojego zajęcia i często nie zdaje sobie sprawy z chwilowego zaniku świadomości.
Choroba ma wieloletni przebieg. Właściwe leczenie u większości chorych powoduje całkowite ustąpienie napadów lub zmniejszenie ich częstotliwości i nasilenia.

Chorzy z padaczką powinni unikać zajęć niebezpiecznych, np. prac na wysokościach czy przy ogniu, nadmiernych napięć emocjonalnych, powinni prowadzić regularny i aktywny tryb życia, odpowiadąjący ich kwalifikacjom i rodzajowi zawodu. Należy unikać nieprzespanych nocy, nadmiernego wysiłku, chorzy na padaczkę nie powinni prowadzić pojazdów mechanicznych ani używać alkoholu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (76)
/4 lata temu
Prosze pomóżcie mi! Mam 15 lat i juz od 10lat nie mialam zadnego napadu a nadal musze brac leki!! Czuje ze one niszcza mi psychike jestem nerwowa. A to tylko wierzcholek giry lodowej. Dobrze sie ucze ... Przyjmuje lamitrin i mam przeczucie ze to przez ten lek!!
/4 lata temu
Biorę lamitrin od około 2 lat. W moim przypadku nie ma on zaobserwanego wpływu na moją psychikę. Jedyne problemy to wysypka na początku brania.
/3 lata temu
ja sama odstawiłam larmitrin bo brałam 2x dziennie po 25. skontaktuj się z lekarzem bo lamirtin różnie na ludzi działa.. ja się czułam po nim otępiała i nie mogłam się skupić...
POKAŻ KOMENTARZE (73)