POLECAMY

Masz większe szanse na przeżycie, jeśli leczy cię kobieta!

Do takich zaskakujących wniosków doszli właśnie naukowcy z Harvardu. Czy ich odkrycie sprawi, że kobiet – lekarzy będzie więcej i będą one lepiej zarabiać?
Masz większe szanse na przeżycie, jeśli leczy cię kobieta! fot. Fotolia

Okazuje się, że pacjenci leczeni przez kobiety – lekarzy mają większe szanse na przeżycie. Co więcej, rzadziej wymagają ponownej hospitalizacji i kontynuacji leczenia. Dlaczego i czy to oznacza, że panie są lepszymi medykami?

1,5 miliona wizyt lekarskich nie pozostawia wątpliwości 

Badanie, które doprowadziło do takich wniosków, przeprowadzili naukowcy z Harvardu. Było ono zakrojone na dość dużą skalę, ponieważ wzięto pod uwagę aż 1,5 miliona przypadków wizyt szpitalnych pacjentów powyżej 65. roku życia. Testy trwały trzy lata, a jego wyniki opublikowano niedawno w czasopiśmie JAMA Internal Medicine.

Okazało się, że pacjenci znacznie częściej umierali lub powracali do szpitala w ciągu miesiąca, jeśli przebywali pod opieką lekarza płci męskiej – niezależnie od tego, w jakiej kondycji trafiali na oddział! Jeśli byli leczeni przez kobiety, mieli większe szanse na przeżycie w przypadku m.in. sepsy, arytmii serca, zapalenia płuc czy ostrej niewydolności nerek, a nawroty choroby pojawiały się u nich rzadziej.

Miała miesiączkę, która trwała 5 lat. Okazało się, że cierpi na rzadką chorobę

Atuty kobiety – lekarza

Z czego wynikają te różnice? Badacze przypuszczają, że kobiety są bardziej skłonne do ścisłego przestrzegania klinicznych wytycznych w leczeniu, zapewniania opieki profilaktycznej, lepiej komunikują się z pacjentami, a także równie dobrze, a nawet lepiej niż mężczyźni, leczą. Podkreślili też, że kobiety stawiają również na psychospołeczne poradnictwo, które pomaga w procesie leczenia.

To może być związane z tym, co robi lekarz, albo z tym, jak pacjent na niego reaguje. Posiadanie lekarza – kobiety okazuje się być atutem
– powiedziała docent medycyny z Uniwersytetu Chicago Vineet Arora.

Badania mogą na nowo rozpocząć dyskusję związaną z nierównym traktowaniem płci i średnio wyższymi wynagrodzeniami za pracę w przypadku mężczyzn – skoro kobiety okazują się być lepszymi lekarzami, może czas na to, by zarabiały więcej?...

Otwierasz butelkę wody, a potem pijesz ją kilka dni? Sprawdziliśmy, czy to bezpieczne dla zdrowia!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/rok temu
Ze swojego doświdczenia wiem, że jak dobrze mieć doświadczonego mgr. farm, i wybrać sobie aptekę . Pani mgr. powtórzy cierpliwie zalecenia wiele razy, nauczyła o ważnej diecie w mojej cukrzycy i konkretnie co. A ile pieniędzy przez to zaoszczędziłam i czasu na chodzenie od lekarza do lekarza, bo trudno się dostać , Mam wszystko w jednym miejscu.Jest to istotne ,bo muszę pracować i czasu na wszystko nie starcza A co bardzo ważne, jest bardzo miiło pacjentowi. i wiem ,ze bezpośrednio mam dostęp do specjalisty mgr, farm, Czy też sobie radzicie podobnie?
/rok temu
Na tym wlasnie polegalo badanie, nie zakumalas tego co przeczytalas... W koncu to tez od lekarza zalezy czy pacjent stosuje sie do wytycznych np od tego jak mu te wytyczne przekaze!
/rok temu
a czy ktoś zbadał, jak pacjenci stosowali się do zaleceń lekarzy PO opuszczeniu szpitala? może wracali do niego, bo te zalecenia zlekceważyli i nie dbali o siebie należycie? nic i tym nie napisano w artykuliku.
POKAŻ KOMENTARZE (1)