POLECAMY

O czym świadczy częste oddawanie moczu w nocy?

Częstotliwość oddawania moczu zależy przede wszystkim od temperatury otoczenia i ilości wypitego płynu. Jednak nocne wstawanie do łazienki może sugerować groźną, potencjalnie nawet śmiertelną chorobę. Warto wiedzieć, kiedy objawy są niepokojące.
O czym świadczy częste oddawanie moczu w nocy?

Przyczyny i skutki nykturii

Częstą przyczyną nocnego oddawania moczu są dolegliwości kardiologiczne lub związane z cukrzycą. U mężczyzn w ten sposób może objawiać się choroba prostaty zwana łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. Niestety, jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz.

Polecamy: Co oznacza bolesne oddawanie moczu?

Ta uciążliwa, choć przeważnie niegroźna choroba polega na tym, że duży, przerośnięty gruczoł krokowy powoduje mechaniczną przeszkodę w oddawaniu moczu i nie pozwala na całkowite opróżnienie pęcherza. Jeśli choroba jest nasilona w stopniu umiarkowanym, jej objawy dość łatwo można kontrolować przy pomocy leków. Bywa jednak, iż mimo ich przyjmowania, objawy nasilają się. Wtedy sytuacja jest poważniejsza, gdyż problem staje się nie tylko uciążliwością, ale i potencjalnym zagrożeniem życia – w mechanizmie ucisku dużej prostaty może dojść do całkowitego zatrzymania moczu, a wtedy po pomoc należy zgłosić się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w najbliższym szpitalu. W takiej sytuacji może być konieczna planowa operacja chirurgiczna w celu zmniejszenia objętości prostaty.

Czytaj także: Łagodny rozrost gruczołu krokowego - czy należy się martwić?

Na wizycie u urologa pamiętaj, by wspomnieć o wszystkich dolegliwościach organizmu, gdyż przyczyn nykturii może być wiele. Warto zabrać ze sobą listę przyjmowanych leków.

Zanim wybierzesz się do urologa, poproś o radę lekarza rodzinnego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/5 miesięcy temu
Jeśli macie metalowe plomby w zębach to usunąć ! to jest przyczyna rtęć i metale ciężki nasilają oddawanie moczu
/rok temu
To ja tak mam tylko przy infekcjach, goni mnie do wc co chwilę, a z trudem wyciskam z siebie 3 kropelki... Na szczęście mama mi poleciła urofuraginum, sprawdził się, to juz wiem po co sięgać w razie czego.
/5 lat temu
mam to samo i to chyba jest infekcja bo bralem przez chwile leki i bylo dobrze
POKAŻ KOMENTARZE (3)