Trudno ci złapać oddech i męczy cię suchy kaszel? To może być astma!

Sprawdziłyśmy, jakie badania pomagają zdiagnozować tę powszechną chorobę.
Marta Słupska / 9 miesięcy temu
Trudno ci złapać oddech i męczy cię suchy kaszel? To może być astma! fot. Adobe Stock

Astma jest chorobą tak rozpowszechnioną, że uznano ją już za chorobę cywilizacyjną. Szacuje się, że na świecie cierpi na nią około 334 miliony osób, a w Polsce – ponad 4 miliony. 10% chorujących Polaków to dzieci. Po jakich objawach można ją rozpoznać i jak się ją leczy?

Astma czy POChP – jak je odróżnić?

Astma zwana jest też dychawicą oskrzelową. Jest to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych, która wiąże się z odwracalnym zwężeniem dróg oddechowych i skurczem oskrzeli. Bywa mylona z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, jednak POChP dotyka głównie osób powyżej 40. roku życia, a astma – także młodsze, a nawet dzieci. Przy astmie chory nie produkuje ponadto plwociny.

Astma jest chorobą nieuleczalną, jednak można ją z powodzeniem leczyć tak, by nie utrudniała codzienności pacjentom. Jak ją rozpoznać?

Jakie są objawy astmy?

Bywa, że problemy z oddychaniem pojawiają się sezonowo. Objawy astmy są jednak dość charakterystyczne i można je rozpoznać po:

  • świszczącym oddechu,
  • dusznościach odczuwanych nierzadko jako ucisk w klatce piersiowej,
  • problemach z mówieniem związanych z utrudnionym przepływem powietrza,
  • suchym, napadowym, męczącym kaszlu.

Objawy te występują samoistnie i mogą być związane z wysiłkiem, zdenerwowaniem, kontaktem z alergenami (astma alergiczna) czy towarzyszyć infekcjom dróg oddechowych. Pojawiają się najczęściej w nocy i nad ranem.

Jak zdiagnozować astmę?

Podstawą diagnozowania astmy jest rozpoznanie wcześniej wspomnianych objawów. Ważne jest też, czy pacjent ma stwierdzoną chorobę alergiczną.

Internista, alergolog lub pulmonolog przeprowadza na początku wywiad z pacjentem, pyta o objawy choroby i osłuchuje plecy nad oskrzelami i płucami.

Istotnym badaniem pomocniczym, które wykonuje się przy podejrzeniu astmy, jest spirometria. Pozwala ono ocenić objętość wydychanego z płuc i wdychanego do płuc powietrza w czasie oddechu spokojnego i forsownego. Nie jest to badanie inwazyjne ani bolesne – pacjent musi jedynie dmuchać w specjalną rurkę, która jest połączona z komputerem czujnikiem sczytywania.  

Wykonuje się przy tym dwa rodzaje spirometrii:

  • podstawową,
  • po inhalacji leku, który rozkurcza oskrzela.

W podejrzeniu poszczególnych rodzajów astmy wykonuje się także inne badania pomocnicze:

  • punktowe testy skórne,
  • pomiar stężenia swoistych IgE w surowicy (astma alergiczna),
  • próby prowokacyjne z aspiryną (astma aspirynowa).

Aby wykluczyć inne choroby, lekarz może także zalecić wykonanie prześwietlenia płuc. Przy ciężkich postaciach astmy lub zaostrzeniach korzysta się też z badań krwi – gazometrii i pulsoksymetrii – które pokazują stopień nasycenia hemoglobiny tlenem.

Polecamy:
Internista, pulmonolog czy alergolog – do jakiego lekarza zgłosić się z objawami astmy?
Jak prawidłowo kontrolować astmę?

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)