Nadmierne pocenie się

Nadmierna potliwość jest bardzo uciążliwa, nieprzyjemna i krępująca dla osób, które na nią cierpią. Charakteryzuje się nadaktywnością gruczołów potowych, należących do gruczołów wydzielania zewnętrznego. Zlokalizowane są one niemal na całej powierzchni ciała, ale najwięcej ich znajduje się na dłoniach, stopach i w okolicach pach oraz pachwin. Te miejsca są właśnie najczęściej dotknięte nadpotliwością.
/ 25.03.2007 23:29

Nadmierna potliwość jest bardzo uciążliwa, nieprzyjemna i krępująca dla osób, które na nią cierpią.
Charakteryzuje się nadaktywnością gruczołów potowych, należących do gruczołów wydzielania zewnętrznego. Zlokalizowane są one niemal na całej powierzchni ciała, ale najwięcej ich znajduje się na dłoniach, stopach i w okolicach pach oraz pachwin. Te miejsca są właśnie najczęściej dotknięte nadpotliwością.

Pocenie się jest głównym sposobem utraty ciepła przez organizm. Taka reakcja organizmu jest normalna, gdy temperatura otoczenia jest wysoka, a także w przypadku zdenerwowania, przestraszenia, zaniepokojenia, stresu oraz w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego. Jednak gdy organizm wydziela więcej potu niż jest to niezbędne do kontrolowania temperatury ciała, to mamy do czynienia z nadpotliwością.

- Dolegliwość ta ma bardzo często podłoże emocjonalne. Jednak jej przyczyną mogą być również choroby ogólnoustrojowe jak np.: cukrzyca, nadczynność tarczycy, gruźlica czy choroby nerek. W tej sytuacji leczenie nadpotliwości polega na wyleczeniu choroby głównej mówi Olga Glińska, dermatolog z Centrum Medycznego LIM.

Nadpotliwość może przebiegać w postaci: pocenia uogólnionego (symetryczne), asymetrycznego i smakowego. Nadpotliwość może towarzyszyć zaburzeniom hormonalnym, niewłaściwej diecie. Także spożywanie gorących i pikantnych pokarmów czy napojów wzmaga potliwość.

Jednak nadmierne pocenie się jednej okolicy ciała, najczęściej związane jest z reakcją emocjonalną na stres. W tym przypadku mamy zazwyczaj do czynienia z poceniem się dłoni. W skrajnych przypadkach dłonie mogą być nieustannie wilgotne, co powoduje oczywisty dyskomfort. Może to nawet prowadzić do nerwicy lękowo-depresyjnej oraz natręctw ruchowych. W reakcji na stres mogą też pocić się pachy lub inne części ciała. Stosowanie środków uspokajających czy doraźnych preparatów zmniejszających wydzielanie potu, może pomóc w łagodzeniu objawów, natomiast nie usunie przyczyny nadmiernej potliwości.

- Od kilku lat w leczeniu nadmiernego pocenia stosowana jest Toksyna Botulinowa typu A ). Wyniki terapii są bardzo dobre. Toksyna powoduje odwracalne porażenie zakończeń nerwowych dochodzących do gruczołów potowych. Powoduje to blokowanie wydzielania potu danej okolicy– dodaje Olga Glińska, dermatolog z Centrum Medycznego LIM.

Przy użyciu bardzo cienkiej igły, lekarz wstrzykuje małą objętość roztworu TBA w miejsca oddalone od siebie o 1 cm, pokrywając równomiernie okolicę skóry objętej wzmożoną potliwością. Taki zabieg trwa ok. 30 minut.

- Zahamowanie wydzielania potu widoczne jest już po kilku dniach. Blokada zakończeń nerwowych utrzymuje się przez około 6 miesięcy. Kolejne zabiegi przeprowadzone są po ponownym pojawieniu się objawów pocenia – wyjaśnia Olga Glińska, dermatolog z Centrum Medycznego LIM.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (75)
/26.04.2018 18:45
Etiaxil i odaban to wg. mnie najskuteczniejsze antyperspiranty dostępne na rynku.Jeśli one jednak nie pomogą to zastosujcie PŁYN POTOCKIEGO.Jak nie zadziała to macie problem na dziś nie do rozwiązania.
/16.03.2017 16:45
Walka z nadpotliwością to był dla mnie chleb powszedni jeszcze ze 2 lata temu. Każdy dzień w pracy (mimo, że pracuje w biurze i w sumie w trakcie pracy nie ma zbytnio powodów do pocenia), to i tak niemal dzień w dzień wychodziłam do domu „przemoczona”. Najgorzej było w zimę, bo nie dość, że chcąc nie chcąc uprzykrzałam zapachem życie kolegom i koleżankom przy sąsiednich biurkach to jeszcze łatwiej się przeziębiałam, jak akurat zapomniałam ciuchów na zmiane :D Problem zakończyło dopiero stosowanie Etiaxilu, sporo mi pomógł, do tego stopnia, że nie nosze już ze sobą zapasowej koszulki jak kiedyś! 
/20.08.2016 11:38
czesc chcialam Wam powiedziec jak bylo u mnie Juz miałam sie decydowac na zabieg ale jeszcze poczekałam i kupilam z allegro domowej roboty urzadzenie do jonoforezy i chociaż za bardzo nie wierze w takie wynalazki to mimo wszystko zdecydowalam sie na zakup bo koszt w sumie (niewielki 99zł czy jakos tak). O dziwo pocenie znikło całkowicie juz po 7 dniach, a wrecz teraz szukam jakiegos kremu nawilzajacego. Tak wiec polecam moze komus tez pomoze
POKAŻ KOMENTARZE (72)