Na katar - naturalne sposoby

Czy wiesz, że prawidłowa higiena nosa pomaga zachować zdrowie i poprawia koncentrację? Podpowiadamy, jak powinnaś zadbać o swój nos
27.03.2014 07:00
Już około 3 tysięcy lat temu, jogini jako pierwsi zwrócili uwagę, że higiena nosa wpływa na zachowanie zdrowia i usprawniam koncentrację.
Wg. hatha-jogi, indyskiej jogi, duże znaczenie mają zabiegi oczyszczające nos do których należą:
  • zabieg neti, polegający na oczyszczaniu jamy nosowej za pomocą włókien, wprowadzanych do nozdrzy i wyciaganych przez usta. Do tego celu używano taśm bawełnianych, o długości około 45 cm, nazywanych neti lub sutraneti. Zabieg neti wykonywano po zabiegach płukania.
  • dżala-kapa-labha-ti, współcześnie dżalaneti, czyli oczyszczanie nosa za pomocą wody. Dawniej wykonywano ten zabieg według dwóch metod:
  • wjutkrama-kapa-labha-ti: to zabieg wciągania wody lub solanki przez nos, a następnie wypluwania płynu powtarzając zabieg kolejno dwa albo trzy razy;
  • sitkrama-kapa-labha-ti: to zabieg dla bardziej zaawansowanych jogów, polegający na wciąganiu płynu przez usta i usuwaniu go przez nos.
Metoda jala-neti to wg. Ajurwedy, starożytnych nauk, naturalna, prosta i skuteczna metoda oczyszczania górnych dróg oddechowych, polegająca na przepłukiwaniu nosa za pomocą specjalnego kubka neti z letnią wodą wymieszaną z solą do stężenia równego soli fizjologicznej.
 Kapãlabhãti, czyli oczyszczanie nosa i zatok przynosowych powietrzem przy użyciu odpowiedniej techniki oddychania, jogini wykonywali jako trzeci i ostatni zabieg oczyszczania jamy nosowej.

Dr n. med. dent. Robert Szamborski, lekarz laryngolog z ponad 20-letnią praktyką medyczną
Otrivin Natural Eukaliptus®™
Naturalna ulga dla nosa w 3 minuty

Jak  w naturalny sposób poradzić sobie  z zablokowanym nosem?

Naturalne właściwości
Otrivin Natural Eukaliptus w postaci aerozolu do nosa to naturalny preparat, który zawiera olejek eukaliptusowy oraz ekstrakt z dzikiej mięty. Otrivin Natural Eukaliptus w naturalny sposób szybko odtyka nos jednocześnie nawilżając jego śluzówkę. Zawarty w produkcie olejek eukaliptusowy dodatkowo przynosi natychmiastowe uczucie ulgi i świeżości.  

Przeciw wirusom i bakteriom
Otrivin Natural Eukaliptus nie tylko udrożnia nos, ale również wspomaga usuwanie bakterii i wirusów znajdujących się w wydzielinie śluzowej nosa. Jest  to niezmiernie istotne, ponieważ obecne w wydzielinie śluzowej bakterie i wirusy mogą prowadzić do wtórnych zakażeń dróg oddechowych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)