POLECAMY

Na czym polega dermatoskopia?

Jeśli niepokoi Cię pieprzyk na skórze, nie wahaj się przed konsultacją z dermatologiem i jasnym postawieniem sprawy. Choć „arsenał” badań w medycynie stale rośnie, najlepsze są wciąż metody najprostsze, najszybsze, a przy tym tanie. Taka właśnie jest dermatoskopia.
Na czym polega dermatoskopia?

Zasada działania

Dermatoskop to małe urządzenie posiadające powiększający układ optyczny i źródło światła. Po przystawieniu do skóry, możemy w nim oglądać różne zmiany i różnicować te najprawdopodobniej łagodne od „podejrzanych”. W przypadku tych drugich należy kontynuować diagnostykę – optymalna jest biopsja. Badanie jest szybkie, bezbolesne, nie wymaga uprzedniego przygotowania, choć badający powinien mieć pewne doświadczenie.

Po co wykonywać badanie?

Wbrew pozorom nie każdy „pieprzyk” jest taki sam, choć wygląd bywa podobny. Wyróżniamy zmiany: barwnikowe (łączące, mieszane, dysplastyczne), znamię błękitne, różne postacie naczyniaków, brodawki łojotokowe, nabłoniaki i wreszcie, najgroźniejsze czerniaki. Obejrzenie danej struktury w dermatoskopie pozwala ustalić wstępne rozpoznanie.

Polecamy: Niebezpieczne pieprzyki

Jak oceniana jest zmiana skórna?

Opis zawiera dane dotyczące ewentualnej asymetrii zmiany, „równości” brzegu, koloru, wielkości oraz struktury jej powierzchni. Każde badanie powinno mieć jasno ustaloną konkluzję, np. „zmiana barwnikowa łagodna, brak konieczności kontroli” lub przeciwnie – „zmiana trudna do jednoznacznej interpretacji, należy wykonać biopsję”.

Czego się boimy?

Przede wszystkim czerniaka. Jest to nowotwór o znacznym stopniu złośliwości, mogący powodować zgon. Każde podejrzane „znamię” powinno być pokazane lekarzowi.

Zwłaszcza u mężczyzn czerniak może się rozwijać w miejscu niedostępnym wzrokowi, np. na plecach, stąd też duża odpowiedzialność spoczywająca na żonie, lekarzu rodzinnym, lekarzu zakładowym, itd.

Najbardziej predysponowane do zachorowania na czerniaka są osoby z jasną karnacją, licznymi nietypowymi zmianami barwinkowymi, z przebytymi oparzeniami słonecznymi, mający w rodzinie osobę chorą na ten nowotwór.

Polecamy: Nie przegap nowotworu skóry!

Jeżeli cokolwiek na twojej skórze cię niepokoi, zawsze lepiej poradzić się dermatologa, i wyprzedzić ewentualny rozwój choroby.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
Zapraszam do DermClinic na warszawskim Ursynowie, Dermatoskopia jest badaniem bardzo dokładnym, bardzo ważne jest doświadczenie lekarza jak i sprzęt. Moja mama ma na piersi takiego czerwonego pieprzyka, już byłą na konsultacji.. nie czekajcie, tylko idźcie się badać, nie ma na co czekać.. :(