Mięśniaki macicy a macierzyństwo

Czy mięśniaki macicy przekreślają plany rodzicielskie? Przeczytaj!
/ 25.06.2014 16:12

W dzisiejszych czasach diagnoza mięśniaków nie oznacza końca marzeń o posiadaniu dzieci. Niemniej warto wiedzieć, w jaki sposób to schorzenie może wpływać na przyszłe matki.

Mięśniaki macicy a szansa na macierzyństwo

fot. Fotolia

Czy przed zajściem w ciążę trzeba usunąć mięśniaki?

Jeżeli guzki są małe, nie powodują dolegliwości, a ich położenie nie będzie zagrażało rozwojowi płodu, można rozważyć zajście w ciążę nie zważając na mięśniaki. Jednak ze względu na tendencje szybszego rozwoju mięśniaków w okresie ciąży, lekarze mimo wszystko zalecają ich usuniecie zanim dojdzie do zapłodnienia.

Jak mięśniaki wpływają na przebieg ciąży?

Mięśniaków macicy nie usuwa się w trakcie ciąży. W przypadku zdiagnozowania ich w czasie jej trwania pacjentka musi przebywać pod ścisłą opieką lekarza ginekologa, ponieważ mięśniaki w ciąży mają niestety tendencję do powiększania się i w zależności od lokalizacji mogą komplikować jej przebieg.

Najmniejszym zagrożeniem dla ciąży są mięśniaki które rosną na zewnątrz macicy, uwypuklając się w kierunku jamy brzusznej, mogą jedynie powodować ból związany z uciskiem sąsiednich narządów np. na jelita. Natomiast mięśniaki uszypułowane nie zaburzają rozwoju płodu, ale czasem stanowią przeszkodę dla porodu naturalnego.

Jak obecność mięśniaków macicy wpływa na poród i połóg?

Małe mięśniaki z reguły nie utrudniają przebiegu porodu. Jednak guzy większych rozmiarów oraz te umiejscowione w dolnej części macicy mogą stanowić przeszkodę w przyjściu dziecka na świat siłami natury. Ze względu na obecność mięśniaków niejednokrotnie konieczne jest zakończenie ciąży drogą cięcia cesarskiego.

Zakończenie połogu to czas, w którym należy podjąć decyzję o formie leczenia lub obserwacji mięśniaków. Usunięcie mięśniaków macicy teoretycznie nie powinno mieć większego wpływu na kolejną ciążę, niestety nie jest ono gwarancją, że problem ten w przyszłości nie będzie powracał.

Na podstawie materiałów prasowych Zdrowa ONA

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)