Marsz alergiczny

Unikanie substancji alergizujących jest najskuteczniejszą bronią, jaką oprócz leków dysponujemy w walce z uczuleniem/ fot. Fotolia
Stopniowe nabywanie nakładających się chorób alergicznych, zwykle zaczynające się we wczesnym dzieciństwie, określane jest jako „marsz alergiczny”. Jest on frustrujący zarówno dla rodziców jak i lekarzy.
/ 30.03.2012 00:01
Unikanie substancji alergizujących jest najskuteczniejszą bronią, jaką oprócz leków dysponujemy w walce z uczuleniem/ fot. Fotolia

Przez ostatnie trzy dekady pandemia egzem, alergii pokarmowych, kataru siennego i astmy dotknęła miliony dzieci. Dalej nie wyjaśniono, co powoduje marsz alergiczny, a tym bardziej, jak go powstrzymać. W bieżącym Nature, profesor mikrobiologii z Uniwersytetu Penslywanii, David Arts opublikował pracę dotyczącą marszu alergicznego. Razem z grupą międzynarodowych naukowców, odkrył, że ekspresja cytokiny TSLP może wpływać na podatność na alergię poprzez regulację dojrzewania specyficznych bazofili (typ białych krwinek), które promują alergię.

„Podstawowe pytanie dotyczące alergicznego marszu jest takie, jeśli dzieci mają egzemę, w skórze produkowane jest TSLP, dlaczego niektóre z tych dzieci są bardziej podatne na rozwój chorób alergicznych w jelitach lub oskrzelach?” – pyta profesor Artis. Od wielu lat wiadomo, że TSLP (Thymic Stromal Lymphopoietin) jest związane z alergią, jednak mechanizm, w jakim ta cytokina wywołuje różne choroby alergiczne, jest nieznany. W opisanym badaniu użyto myszy z nadekspresją TSLP. U zwierząt rozwinęły się alergiczne zapalenia płuc, skóry, jelit, którym towarzyszył bardzo wysoki poziom bazofili.

Odkryciem jest to, że TSLP pobudza, jeszcze na wczesnym etapie w szpiku kostnym, rozwój specyficznego typu bazofili. Naukowcy spekulują, że te dojrzałe bazofile mogą zwiększać podatność tkanek na choroby alergiczne. Aby sprawdzić otrzymane wyniki grupa profesora Artisa nawiązała współpracę ze Szpitalem Pediatrycznym w Filadelfii. Badacze mieli sprawdzać poziom bazofili u dzieci, które cierpiały na chorobę będącą pochodną alergii pokarmowych, eozynofilowe zapalenie przełyku. Zespół badaczy zaobserwował, że dzieci z alergią pokarmową mają bazofile o innym genotypie niż dzieci bez alergii. Naukowcy mają nadzieję, że wpływając na TSLP i bazofile uda się stworzyć nowy sposób leczenia chorób na tle alergicznym.

Zobacz też: Uwaga na alergie krzyżowe!

EurekAlert / kp

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA