Leczenie farmakologiczne zatokowego bólu głowy

Najczęściej z powstawaniem polekowego bólu głowy wiąże się ergotaminę oraz tryptany stosowane w leczeniu migreny
Zatokowy ból głowy potrafi być bardzo przykrym doznaniem, ponieważ może osiągać znaczne nasilenie, dawać uczucie pulsowania, rozpierania oraz uniemożliwiać normalną aktywność. Jest na tyle uciążliwe, że skłania do sięgnięcia po lekarstwa. Czy wiesz, jakie leki mogą przynieść ulgę w dolegliwościach, a jakie doprowadzić do całkowitego wyleczenia?
/ 13.10.2010 07:00
Najczęściej z powstawaniem polekowego bólu głowy wiąże się ergotaminę oraz tryptany stosowane w leczeniu migreny

Nieleczony zatokowy ból głowy może prowadzić do poważnych powikłań oraz powstania procesu przewlekłego. W leczeniu objawowym w pierwszej kolejności stosujemy preparaty zawierające paracetamol czy ibuprofen. Jeżeli ból osiąga znaczne nasilenie, zazwyczaj podajemy preparat zawierający ketoprofen. Jednym z kierunków leczenia jest likwidacja obrzęku oraz przekrwienia błony śluzowej nosa, co poprawia drożność ujść zatok i ułatwia ewakuację patologicznej treści z zajętej zatoki (ustępuje uczucie zatkania nosa). W tym celu stosuje się leki przeciwobrzękowe (w postaci kropli do nosa lub działających ogólnie) oraz leki mukolityczne. Antybiotykoterapia nie jest zalecana we wczesnym okresie niedrożności zatok. Powinno się ją stosować dopiero, gdy niedrożność utrzymuje się i znacznie wzrasta prawdopodobieństwo wtórnego zakażenia bakteryjnego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!